Studenci na Festiwalu Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej

W Katowicach i  w Chorzowie odbył się X Ogólnopolski Festiwal Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej. Objęty był honorowym patronatem: JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, prezydenta Katowic  Piotra Uszoka i prezydenta Chorzowa  Andrzeja Kotali.

Współorganizatorami tegorocznej edycji byli: Centrum Ekspresji Dziecięcej przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K. Goduli w Chorzowie, Fabryka Kreatywności w Chorzowie, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów  Klanza – Koło w Tychach oraz Zakład Pedagogiki Twórczości i Ekspresji Dziecka Uniwersytetu Śląskiego. Partnerami Festiwalu byli: Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach oraz ING Bank Śląski. Ważny punkt programu stanowiły warsztaty dla dorosłych realizowane w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Goduli w Chorzowie. Zwierały liczne propozycje zabaw teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, tańców integracyjnych, tańców wspierających mechanizmy uczenia się, wzory haftu matematycznego oraz zajęcia z zakresu arteterapii    i terapii śmiechem. W dniach 19-20 kwietnia bieżącego roku wzięli w nich udział studenci I i II roku edukacji elementarnej z językiem obcym, wraz z opiekunką – mgr Kornelią Solich, zainteresowani ideą ekspresji i kreatywności teatralnej, plastycznej, literackiej i tanecznej w pracy z dziećmi.

- reklama -

Spośród bardzo bogatej oferty studenci skorzystali z warsztatów nt. „Zabawy teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym”. Mogli osobiście doświadczyć jak rozbudzać i ukierunkowywać aktywność i kreatywność dziecka oraz wyzwalać w nich naturalną potrzebę wyrażania swoich uczuć i emocji w różnych formach ekspresji (w mowie, ruchu, gestach i śpiewie). Kolejna grupa studentów miała możliwość poznania tajników decoupage’u, polegającego na dekorowaniu przedmiotów poprzez naklejanie na nie papierowych serwetek, zdobionego papieru ryżowego lub obrazków wykonanych z różnych innych materiałów. Podczas zajęć powstały kolorowe, bardzo ciekawe szkatułki, deseczki, patery, świeczniki itp. Innymi bardzo ciekawymi warsztatami, które cieszyły się dużym powodzeniem były „Filcowane obrazy”. Zaprezentowano na nich technikę, która może być z powodzeniem wykorzystywana w pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Istota całego procesu polega na ubijaniu wełny czesankowej specjalną igłą wyposażoną w malusieńkie zadziorki. Poprzez wbijanie oraz wyciąganie igły włókna wełny pętlą się ze sobą tworząc zwartą całość. Każdy z uczestników mógł popisać się kreatywnością i zręcznością w komponowaniu i wykonaniu filcowego obrazu oraz zapoznał się ze sposobem wykonania filcowej biżuterii. Zdobyte umiejętności natychmiast wykorzystano w praktyce podczas zajęć w Uczelni. W maju podczas ćwiczeń z zakresu edukacji plastyczno – technicznej studentki wyczarowywały kolczyki techniką filcowania na sucho.

O tym, że wyjazd do Chorzowa oraz udział w warsztatach okazał się trafioną inicjatywą świadczyć może poniższa wypowiedź studentek  Magdaleny Styl i Edyty Kandziory (II EE z j. niemieckim). „Życzenia się spełniają! Będąc rok temu na warsztatach w GWSP w Chorzowie, chciałyśmy ponownie wrócić na nie w następnym roku. I udało się! 20 kwietnia brałyśmy udział w warsztatach „Fabryka Kreatywności – Filcowane obrazy” oraz „Fabryka Kreatywności – Cztery żywioły – poznajemy świat, warsztat z łatwymi eksperymentami dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Ale oferta była znacznie bogatsza. Oba warsztaty nauczyły nas czegoś nowego, pokazały przede wszystkim jak można zmodyfikować znane nam już techniki, by wzbudzić w dzieciach ciekawość i chęć dalszego eksperymentowania. Najbardziej jednak spodobała nam się zabawa z filcem. Dostałyśmy gąbkę w kształcie koła, filcowe ściereczki kuchenne, specjalne igły, którymi nakłuwałyśmy kolorową wełnę czesankową tak, by powstały  nasze „dzieła”. Tę formę pracy polecamy wszystkim studentom, szczególnie w trakcie sesji, jako idealny środek walki ze stresem”. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w warsztatach podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej.

mgr Kornelia Solich

 

Tekst zaczerpnięto z miesięcznika Eunomia nr 7 (57) / październik 2012

 

 

 

Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj