56. rocznica ponownych narodzin Katowic: koniec Stalinogrodu

0

10.12.1956 Katowicom przywrócono ich pierwotną nazwę, którą niespełna trzy i pół roku wcześniej zastąpił "Stalinogród". Tym samym "zniknęło" miasto-pomnik jednego z największych katów Polaków.

 7 marca 1953 roku, dzień po śmierci Józefa Stalina, Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wojewódzka Rada Narodowa zadecydowały o zwróceniu się do Komitetu Centralnego PZPR i rządu PRL o zmianę nazwy Katowic i województwa katowickiej na Stalinogród i województwo stalinogrodzkie. W rzeczywistości polecenie wystosowania wniosku w tej sprawie zostało przekazane "towarzyszom" w Katowicach przez ich przełożonych z Warszawy (dwa telefony Jakuba Bermana i jeden Bolesława Bieruta).

- reklama -

Formalnościom stało się za dość 28 kwietnia 1953 roku, gdy podczas obrad sejmu PRL z wnioskiem w tej sprawie wystąpił – zmuszony do tego – Gustaw Morcinek ((…) już wtenczas, gdy z trybuny sejmowej wygłaszałem swoje przemówienie przeczuwałem, że sieję wiatr, by zbierać burzę" pisał w 1957 roku autor "Łyska z pokładu Idy"). Posłowie jednogłośnie poparli inicjatywę śląskiego pisarza, który oficjalnie wystąpił w imieniu ludzi pracy, wielkoprzemysłowej klasy robotniczej, która domagała się zmiany nazwy miasta i województwa.


Historyczna tablica rejestracyjna z tego okresu, którą można było zakupić na serwisie allegro.pl.

Nazwę ponownie zmieniono dopiero w 1956 roku, na fali tzw. odwilży, którą w lutym 1956 zapoczątkował wieloletni współpracownik Józefa Stalina Nikita Chruszczow po zwycięstwie, które odniósł w walce o władzę w ZSRR. Nie wchodząc bliżej w szczegóły "przełomu" 1956 i rzeczywistych pobudek kierujących Chruszczowem wygłaszającym w lutym '56 słynny referat "Kult jednostki i jego następstwa", realnym owocem zapoczątkowanych przemian było wymazanie haniebnej nazwy Stalinogrodu z mapy Polski.
Dekret Rady Państwa w tej sprawie został wydany właśnie 10 grudnia1956. Oficjalne jego zatwierdzenie przez sejm PRL nastąpiło wiosną 1957 roku.

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Zamach na 11 listopada to atak na nasze prawo do szczęścia

Czy patriotyczne manifestacje organizowane m. in. w dniu 11 listopada, to manifestacje faszystów? Czy Polakom można odebrać prawo do okazywania również w ten sposób swego przywiązania dla ojczyzny?

Raciborska "Solidarność": od euforii do podziałów

Zarys historii Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Raciborzu (1989 – 1991) na podstawie dokumentów Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu.

Śląsk w 2013: Rok Augusta Hlonda

August Hlond zapisał się w historii Polski i kościoła katolickiego. Jego zasługi dla Ojczyzny, wiernych i Górnego Śląska postanowili uczcić posłowie Sejmiku Województwa Śląskiego. W 2013 roku przypada 65. rocznica śmierci kardynała.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here