900% w Wodzisławiu oraz 1014% w Rybniku – o tyle zostały przekroczone dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu na stacjach najbliżej Raciborza. Służby ostrzegają: bez potrzeby lepiej nie wychodzić z domu.
W niedzielę 9 grudnia na stacjach pomiarowych najbliżej Raciborza zanotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3): w Rybniku o 1014% i Wodzisławiu o 900%. UWAGA: stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż poziom alarmowy 300 µg/m3 dla tej substancji i wynosiło na stacji w Rybniku 557 µg/m3, w Wodzisławiu 500 µg/m3.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega, że w dniach 10-11 grudnia sytuacja będzie kształtować się bardzo podobnie, zwłaszcza na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej jakość powietrza będzie bardzo zła. Mogą przez dłuższe okresy występować bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, przekraczające alarmowy poziom 300 µg/m3. Na tych obszarach możliwe będą również niewielkie przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki (125 µg/m3). Poziomy dwutlenku azotu, tlenku węgla oraz ozonu nie powinny przekroczyć dopuszczalnych norm.
Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
– osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
– unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego z wysiłkiem fizycznym,
– rezygnacja ze spacerów z dziećmi;
– unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszcza.
Osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, powinny pozostać w pomieszczeniach.
Należy ograniczyć spalanie niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe i w przypadku posiadania odpowiedniego pieca stosować do celów grzewczych gaz, olej opałowy lub grzejniki elektryczne.
oprac: /ps/
Bardzo dziękuję za zamieszczenie tego artykułu. Mam skłonności astmatyczne, wczoraj pół dnia spacerowałam z psem, w nocy i dzisiaj dopadł mnie niezwykle duszący kaszel. Nie miałam pojęcia dlaczego? Teraz już wiem, a to dla mnie ważne. W miarę możliwości pozostanę w pomieszczeniach. DZIĘKUJĘ JESZCZE RAZ.
Kobieto! Ty się dziwisz, że kaszlałaś? Kto normalny lata pół dnia po dworze przy 10-ciostopniowym mrozie? To nie żaden stężony pył, Ciebie po prostu przepiździło.
Dlaczego regularnie nie informujecie o stanie zanieczyszczen? To bardzo ważne dla zdrowia.
wystarczy przejechać się zimowym wieczorem mariańską i starowiejską… komunikaty są w tym wypadku zbędne:D
Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – choć na stacjach pomiarowych w Rybniku i Wodzisławiu stężenia nie są już tak wysokie, cały czas będzie widać czym oddychamy i sytuacja aerosanitarna w dalszym ciągu będzie niekorzystna (prognoza na środę 12 grudnia):
[i]”W związku z sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal niekorzystne. Na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, w aglomeracji górnośląskiej, a także w kotlinie żywieckiej, mogą przez dłuższe okresy występować bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, wielokrotnie przekraczające progowy poziom 50 µg/m3. Poziomy dopuszczalnych stężeń innych mierzonych zanieczyszczeń powinny być na ogół zbliżone do występujących w poprzedniej dobie”. [/i]
w raciborzu w trojkącie ul.ocicka , katowicka , opawska pewnie norma przekroczona 500 % a służby spią !
Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że w związku z sytuacją meterologiczną warunki aerosanitarne nadal będą niekorzystne. Dotyczyć będzie to przede wszystkim utrzymywania się bardzo wysokiego stężenia pyłu zawieszonego przekraczającego poziom [i]50 µg/m3.[/i]
zakumałem , że w związku z sutuacją meteorologiczną itd bedziemy truci ! zakumałem też , że truci bedziemy nie w związku z tym , ze ludziska palą w piecach „szajsem” itd