Rafako podpisało kontrakt z EDF warty 770 mln zł

3

Konsorcjum RAFAKO i PBG zawarło ze Spółkami Grupy EDF Polska cztery kontrakty na budowę instalacji odsiarczania spalin. Będzie to jedna z największych proekologicznych inwestycji w Polsce. Intratny kontrakt na projekt, budowę, montaż, i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w elektrociepłowniach Grupy EDF jest faktem. 6 grudnia konsorcjum firm RAFAKO i PBG zawarło ze spółkami Grupy EDF Polska cztery umowy, który łączna wartość wynosi 769,9 mln zł netto. Jest  to największy projekt  związany z odsiarczaniem spalin  w historii raciborskiej firmy.

Umowy podpisane zostały przez Pawła Mortasa, Prezesa Zarządu RAFAKO S.A. i PBG S.A. oraz Krzysztofa Burka, Wiceprezesa i Dyrektora ds. Handlowych w RAFAKO S.A. EDF Polska reprezentowali Philippe Castanet, prezes EDF Polska, oraz wiceprezes Janusz Nowak.

- reklama -

Przedmiotem kontraktów jest zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą w czterech elektrociepłowniach Grupy EDF Polska mieszczących się w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni. Zlecenie zrealizuje konsorcjum RAFAKO S.A. (lider technologiczny i organizacyjny) oraz PBG S.A. w upadłości układowej (członek konsorcjum).


Przedstawiciele RAFAKO obecni przy podpisywaniu umów. Od prawej: Janusz Rydzak, Jacek Cielecki, Krzysztof Burek, Jerzy Mazurek, Andrzej Szmatloch, Wojciech Piechnik.
–  Skonstruowanie naszej oferty możliwe było dzięki wykorzystaniu synergii i potencjału spółek z Grupy PBG. Jej przyjęcie świadczy o wysokiej konkurencyjności RAFAKO, które przy wykorzystaniu własnych zasobów biznesowych i aktywów większościowego akcjonariusza może skutecznie walczyć o najważniejsze projekty na rynku – mówi Paweł Mortas, prezes RAFAKO i PBG.
Realizacja ogromnej inwestycji będzie nie lada wyzwaniem dla raciborskiego zakładu. – Wszystkie cztery inwestycje będą realizowane praktycznie w tym samym czasie. Każda budowa jest specyficzna, dla każdej z nich powstanie odrębny projekt. Konieczne będą cztery zespoły, które będą je realizować, ale jesteśmy już do tego wstępnie przygotowani. Chociażby z tego tytułu widać, że jest to dla nas nadzwyczajny projekt – mówi wiceprezes Krzysztof Burek.
Prace dla EDF Polska realizowane będą do końca 2015 roku. Termin ten wiąże się z obowiązującą w Polsce ustawą dot. ochrony środowiska. Zgodnie z nią, wszystkie instalacje EDF w naszym kraju powinny zostać odsiarczone do końca 2015 roku. Realizacja umów w elektrociepłowniach w Gdańsku i Krakowie ma potrwać do 30 czerwca, zaś inwestycje w Gdyni i Wrocławiu powinny się zakończyć do 31 października 2015 r.


Warto zaznaczyć, że zwycięstwo Rafako w ogłoszonym przez EDF przetargu zostało odniesione jeszcze za prezesury Wiesława Różackiego. Polecamy również artykuł: Wiśniewski: Różacki inżynierem, a nie ekspertem biznesowym.

Podpisane 6 grudnia umowy to pierwsze zlecenie jakie RAFAKO zrealizuje dla EDF. Wiceprezes Krzysztof Burek ma nadzieję, że jest to początek współpracy z tym inwestorem. – EDF jest mocnym graczem na rynku międzynarodowym, a w Polsce właścicielem wielu elektrowni i elektrociepłowni, stąd potencjalne perspektywy dla RAFAKO są duże. Oprócz dzisiejszego kontraktu jesteśmy zainteresowani realizacją innych projektów dla tego inwestora, takich jak instalacje ochrony środowiska, w tym odsiarczanie i odazotowanie spalin, oraz budową i modernizacją kotłów. Mamy nadzieję, że to jest początek naszej współpracy z firmą EDF i w przyszłości powiedzie nam się równie dobrze jak przy tym kontrakcie – przyznaje K. Burek.
 – Mimo trudnych czasów i bardzo burzliwych – szczególnie w ostatnim okresie –  wydarzeń wokół naszej firmy, a z drugiej strony niewątpliwych oznak kryzysu gospodarczego, udaje nam się pozyskiwać jednak nowe zlecenia. Jest to bardzo dobra informacja dla naszej firmy, naszych pracowników jak i jest to dobry prognostyk na przyszłość z punktu widzenia  działalności RAFAKO. Jak znaczący jest to kontrakt na rynku świadczy m.in. fakt, że jego zdobycie nie było proste również z powodu ostrej i bezprecedensowej walki z bardzo silną, zagraniczną konkurencją, która m.in. zarzuciła RAFAKO brak technologii i referencji w zakresie instalacji odsiarczania spalin. Na szczęście sprawa została rozstrzygnięta arbitralnie przez Krajową Izbę Odwoławczą, która oddaliła wszystkie tego typu zarzuty. Podpisanie tych kontraktów z EDF jest też więc swego rodzaju zwieńczeniem tej batalii z konkurencją i przez to dalszym ugruntowaniem naszej pozycji na rynku polskim i zagranicznym – zaznacza wiceprezes RAFAKO.
Przypomnijmy, że rozstrzygnięcie przetargu i wybór konsorcjum firm RAFAKO i PBG nastąpiło 24 września. Decyzja EDF Polska zakwestionowana została przez konkurencyjne konsorcjum, które również ubiegało się o zlecenie. W odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) zarzucano   RAFAKO m.in.  brak odpowiedniej technologii i referencji. 24 października KIO oddaliła ten protest i potwierdziła kompetencje RAFAKO. – Musieliśmy udowodnić, że dysponujemy własną, sprawdzoną i potwierdzoną referencjami technologią. Udało nam się to zrobić i to też poczytam za bardzo duży sukces – podsumowuje Krzysztof Burek.

/źródło: Adventure Media, oprac. żet/

—————————————————————————————————————————

 

 

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

RAFAKO ma apetyt na Bałkany

Na przełomie października i listopada w serbskiej miejscowości Zlatibor odbyła się Międzynarodowa Konferencja Elektrownie 2012, na której nie zabrakło stoiska raciborskiego zakładu. 

Rafako Wielką Perłą Polskiej Gospodarki

Rafako po raz kolejny znalazło się w rankingu Perły Polskiej Gospodarki. Czy zmiany, które w ostatnim czasie wstrząsnęły raciborskim zakładem pozwolą obronić tytuł również za rok?

Rafako w Grupie PBG: od entuzjazmu do strachu

26.11.2012 zakończył się konflikt we władzach Rafako [WIDEO]. Poniżej przedstawiamy kalendarium wczorajszych wydarzeń rozszerzone o wypadki ostatniego roku, co pozwala spojrzeć na problemy w Rafako z szerszej perspektywy.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. Niech się Wiśniewski tak bardzo nie chwali nie swoim sukcesem. To są jeszcze owoce prezesury pana Różackiego.

  2. też nie mówmy, że wiśniewski to, różacki tamto, a mortas siamto… to jest wynik pracy WSZYSTKICH pracowników RAFAKO! Piłsudski i Rozwadowski nie wygraliby pod Warszawą, gdyby nie pozostali dowódcy i poświęcenie ich podkomendnych…

  3. :)

    Prawda. Ale prawda teżtaka, że jak wódz dupa, to i najlepsi żołnierze nie pomogą 😉

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here