Przedwojenne Nowiny Raciborskie – numery on-line

Biblioteka zakończyła proces digitalizacji archiwalnych numerów "Nowin Raciborskich. Pisma dla ludu polsko-katolickiego" z lat 1889-1922. Od teraz są dostępne on-line!

Dawne "Nowiny Raciborskie. Pismo dla ludu polsko-katolickiego" zaczęły ukazywać się z początkiem 1889 r. jako pierwsza polskojęzyczna gazeta na terenie Raciborza. Założycielem czasopisma był Jan Karol Maćkowski, a redaktorem m.in. Wacław Rzepecki. Dalszego wydawania "Nowin…" zaniechano w 1922 roku, po przeprowadzonym na Śląsku plebiscycie, w wyniku którego Racibórz pozostał przy Rzeszy.

- reklama -


Archiwalne numery "Nowin…" z przełomu wieków XIX i XX dostępne on-line stanowią nie lada gratkę zarówno dla historyków, jak i miłośników historii lokalnej.

Roczniki "Nowin Raciborskich" są nieocenionym źródłem informacji o historii naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu od lat udostępniała roczniki "Nowin Raciborskich" 1889-1920 w formie mikrofilmów. Obecnie dzięki ich digitalizacji każdy internauta będzie miał możliwość przeczytania prasy z przełomu wieku bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystkie archiwalne numery są dostępne na stronie Biblioteki  www.biblrac.pl w formie plików pdf – informuje Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu Małgorzata Szczygielska.
Ponownie "Nowiny Raciborskie" ukazały się dopiero w 1992 roku i trwają do dziś, choć po huraganie dziejów, który przetoczył się przez Europę i Racibórz nie stanowią one kontynuacji starych "Nowin Raciborskich. Pisma dla ludu polsko-katolickiego", które ukazywało się na przełomie wieków.

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Wzruszająca promocja "Raciborzanie dwudziestolecia…"

Zaduma, żal nad stratą, łzy wzruszenia, ale i uśmiech do wspomnień towarzyszyły wspaniałej promocji książki "Raciborzanie Dwudziestolecia – wspomnienia sercem pisane" (zdjęcia),  wydanej w 20-lecie Wydawnictwa Nowiny.

Raciborska "Solidarność": od euforii do podziałów

Zarys historii Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Raciborzu (1989 – 1991) na podstawie dokumentów Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu.

Wybitni raciborscy Żydzi: Ritter i Mendelssohn

W 74. rocznicę "nocy kryształowej" warto wspomnieć postacie dwóch wybitnych Żydów rodem z Raciborza. Jeden został znanym rabinem a drugi… mistrzem muzyki kościelnej.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj