Betlejemskie Światło Pokoju dla Funduszu

Od kilku lat przed świętami Bożego Narodzenia śląscy harcerze przekazują ten symboliczny płomień przedstawicielom różnych instytucji w regionie podejmujących działania w celu poprawy warunków życia mieszkańców regionu.

17 grudnia Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otrzymała od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Wręczył je Andrzej Lichota – Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP.

- reklama -

 

 

 

 

Tegoroczne Światło wędruje po Polsce pod hasłem przewodnim „Odważ się być dobrym”. Jak powiedział komendant Lichota, harcerze roznosząc ten ogień propagują w swoich miastach idee niesienia pokoju, braterstwa i wzajemnego zrozumienia ludzi oraz narodów. Szczególnie w dzisiejszych czasach – mówił komendant- bycie dobrym wymaga odwagi i szczerych chęci, dlatego tak ważna jest umiejętność dzielenia się nim z innymi. 

 

Światło w drogę z Betlejem ruszyło po raz pierwszy w 1986 roku, kiedy to harcerze z Austrii zorganizowali akcję bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem skauci austriaccy przewożą Go do Katedry Wiedeńskiej, skąd odbierają Go skauci z pobliskich krajów i przekazują swoim sąsiadom w Europie.

 

Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

 

 

 

 

 

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. 

 

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

Odbierając od śląskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju Gabriela Lenartowicz życzyła, by ekologia jednocząc na świecie ludzi w obronie środowiska, jednocześnie uczyła wzajemnej współpracy i szacunku nie tylko wobec siebie, ale także wobec otaczającej nas przyrody.

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

————————————————

 

Polecamy również O korzyściach z biomasy w Pietrowicach Wlk. [WIDEO]

 

Inwestorzy zainteresowani budową biogazowni, czyli instalacji rolniczych przetwarzających odpady organiczne na biogaz, mogą liczyć na pomoc Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj