Niedzielny koncert Górniczej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica" z Gliwic (zdjęcia) w raciborskim kościele św. Mikołaja był prawdziwą ucztą duchową dla licznie przybyłych parafian i gości.
Istniejąca już od 1945 roku Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica" ma na swoim koncie wiele koncertów oraz osiągnięć artystycznych. – Orkiestra koncertowała nie tylko w Polsce, ale i za granicą pod batutą dr. Lesława Podolskiego – opowiadał prowadzący koncert Piotr Pielka. Repertuar zespołu jest obszerny i urozmaicony, począwszy od muzyki rozrywkowej i klasycznej po muzykę religijną. W tym znajduje się sporo własnych kompozycji i aranżacji.
W raciborskiej świątyni orkiestra zaprezentowała znane i popularne utwory związane z okresem Bożego Narodzenia, takie jak "Dzień jeden w roku", "Wigilia", "Zaśnij dziecino", "Zaśpiewajmy kolędę", "Przekażmy sobie znak pokoju", "Mizerna cicha", "Grajmy Panu", "Jingle Bells", "Winter wonderland", "White Christmas", "Jasna Panna", "Andeste fidelis". Najbardziej oklaskiwany był finał koncertu, podczas którego artyści zagrali i zaśpiewali wiązankę kolęd niemieckich: "Leise rieselt Schnee", "Ihr Kinderlein kommet" i "O du frohliche" oraz "Cicha noc". Tą ostatnią artyści wykonali razem z publicznością. Wiele pieśni z towarzyszeniem orkiestry wykonywali: Ireneusz Miczka – tenor Gliwickiego Teatru Muzycznego i Opery Wrocławskiej, Anna Jaskółka – Haśnik – sopran – absolwentka Studium Wokalno- Baletopwego GTM i słuchaczka studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Katowicach oraz najmłodsza wokalistka Natalia Stefanek ze Studium Wokalno – Baletowego w Gliwicach.
Inicjatorem tego koncertu w Raciborzu był wikariusz parafii św. Mikołaja – ks. Grzegorz Sonnek, znany także z organizacji imprez z okazji dnia św. Marcina czy św. Mikołaja. Warto dodać, że obecny budynek kościoła w Sośnicy, skąd wywodzą się muzycy, wybudował przedwojenny proboszcz ks. dr Antoni Korczok – raciborzanin, który urodził się i mieszkał w sąsiedztwie probostwa parafii św. Mikołaja przy ul. Kościelnej. Podczas wojny został zamordowany w Dachau. Na zakończenie koncertu proboszcz ks. Adrian Bombelek wręczył głównym wykonawcom symboliczne kwiaty, a wszystkim udzielił błogosławieństwa.
Foto i tekst /K.N./
———————————————-
Czytaj również:
Brzezie: dziecięce jasełka, chór i orkiestra przy żłóbku
W Brzeziu kolędowanie przy żłóbku z udziałem Chóru Parafii św.Mateusza i Macieja, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzyżanowic poprzedzone jasełkami dzieci szkolnych.
Rozpoczęła się kolęda. Sprawdź, kiedy będzie u Ciebie
W niektórych raciborskich parafiach już w czwartek rozpoczęły się tegoroczne odwiedziny duszpasterskie, w pozostałych kolęda rusza lada dzień. Zobacz kiedy kapłan zajdzie do Twojego domu z coroczną kolędą.
Raciborskie szopki bożonarodzeniowe
Bywają duże, jak i zupełnie malutkie, bogate lub skromne, nowoczesne albo klasyczne. Trudno jednak bez nich wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Zobacz zdjęcia szopek bożonarodzeniowych w raciborskich kościołach.
Za głośno!
Za głośno? Nie trzeba było siadać przed orkiestrą.
Siedziałem z tyłu.
pięknie, pięknie, pięknie
wspaniali wykonawcy, kompetentny konferansjer
zapraszamy do naszej parafii ponownie
dziękujemy