Wiśniewski robi dobrą minę do złej gry – nie chce 200 mln

4

PBG (w upadłości układowej) zrezygnowało ze starania o pożyczkę z ARP, która w pierwotnym zamyśle miała umożliwić budowlanemu kolosowi bieżące funkcjonowanie… Skąd ta nagła zmiana i co oznacza dla Rafako?

Znajdujące się w stanie upadłości układowej PBG zrezygnowało ze starania o pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu. Pomoc miała wynieść 200 mln zł i umożliwić spółce bieżące funkcjonowanie. Trudno wyrokować co wspomniana rezygnacja oznacza. Sam Jerzy Wiśniewski tłumaczy tę rewolucyjną zmianę chęcią zachowania pełnej kontroli nad swoim "dzieckiem". Wierzyciele spółki są zaskoczeni tym postępowaniem… O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Dodatkową, wciąż nie rozwiązaną kontrowersją jest sprawa ustanowionego na akcjach Rafako zastawu, który Jerzy Wiśniewski miał zdjąć – do końca 2012 roku! – poprzez wystawienie weksla. Wspomniany weksel miał zastąpić gwarancję wynagrodzenia dla tajemniczej spółki Adaptorinvest Ltd., która poszukuje inwestora strategicznego dla PBG. Okazało się, że Adaptorinvest Ltd. nie zadowala samo poręczenie finansowe i chce dodatkowego zabezpieczenia w nieruchomościach spółki. Na taką zmianę nie chcą zgodzić się wierzyciele PBG – podczas grudniowego spotkania nie przyjęli stosownej uchwały pozwalające na ten rodzaj zamiany.

Rezygnacja z usług cenionego przez rynek Wiesława Różackiego, zastaw na akcjach Rafako i rezygnacja ze starań o pożyczkę z ARP – sprawy te pogłębiają stan upadku zaufania do upadającego PBG.
W naszej ocenie rezygnacja ze starań o pożyczkę z ARP obniża szansę na zawarcie układu z wierzycielami, gdyż podkopuje i tak mocno nadszarpnięte zaufanie instytucji finansowych do PBG – wiara w wytworzenie przez PBG dodatniej wartości poprzez kontynuację działalności, która pozwoliłaby wierzycielom spółki odzyskanie chociażby cząstki pożyczonych budowlanemu gigantowi środków finansowych, może w tej sytuacji wyczerpać się w zupełności. PBG będzie miało olbrzymie trudności z pozyskaniem środków za kontrakty znajdujące się w realizacji (mocno przekroczone terminy oddania zamówionych prac), a o nowych może tylko pomarzyć, na co wskazuje chociażby przykład Alstomu, który – wbrew wcześniejszym ustaleniom – składając ofertę na budowę bloków energetycznych w Turowie zrezygnował ze współpracy z PBG w tym zakresie i przedstawił inwestorowi samodzielną ofertę. Z drugiej strony rezygnację ze starań o pożyczkę z ARP można odczytać jako jasną deklarację Jerzego Wiśniewskiego: wyjdziemy z tego o własnych siłach! – co częściowo odzwierciedla dzisiejszy wynik giełdowy spółki (wzrost notowań spółki o 2 proc.).
Światełkiem w tunelu może być również pozytywne zakończenie kwestii wydania pozwolenia na budowę bloków energetycznych w Elektrowni Opole – PBG z pewnością mogłoby liczyć na intratne zlecenia podwykonawcze ze strony kontrolowanego przez siebie Rafako. Oczekiwanie na rozwiązanie sprawy opolskiej wydaje się być jedynym co wstrzymuje wierzycieli PBG od zerwania negocjacji dotyczących zawarcia układu i przekształcenia stanu upadłości budowlanego giganta z układowego na likwidacyjny. Pozostaje jeszcze szansa znalezienia inwestora strategicznego przez spółkę Adaptorinvest Ltd., jednakże aura tajemniczości towarzysząca konszachtom z cypryjskim widmem budzi tak wielkie zastrzeżenia i obiekcje, że trudno brać ją pod uwagę jako czynnik działający na rzecz ewentualnego "ratunku" PBG.  Przekształcenie stanu upadłości PBG z układowej na likwidacyjną oznaczałoby, że Rafako zmieniłoby właściciela.

/żet/

- reklama -

—————————————————————————————————————————

 

 

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Rafako: wbrew zapowiedziom, akcje nadal zastawione

Jerzy Wiśniewski zapowiadał, że poczyniony na rzecz cypryjskiej spółki Adaptorinvest zastaw na akcjach Rafako zostanie zwolniony do końca 2012 roku. Tak się jednak nie stało…  Jakie są tego powody?

Kalendarium najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2012 roku

Temat kondycji Rafako zdominował wszystkie inne wydarzenia gospodarcze na ziemi raciborskiej w 2012 roku. Czym jeszcze żyła raciborska gospodarka w minionym roku i jaki będzie rok 2013?

Rafako: banki przejmują aktywa PBG

Najpierw komornik (na wniosek banku), a teraz inny bank przejmują udziały w zależnych od PBG spółkach – Grupa PBG, choć nieznacznie – uszczupla się. Czy zapoczątkuje to lawinę, która doprowadzi do zmiany "właściciela" Rafako?

- reklama -

4 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here