Pożar na Zamku w Raciborzu

Ogień został zauważony w raciborskim browarze ok. godziny 13. Żywioł szybko rozprzestrzeniał się po pokrytych gontem budynkach. Całkowitemu zniszczeniu uległo południowe skrzydło Zamku. Dokładnie 155 lat temu, 19 stycznia 1858 roku spłonął raciborski zamek. Pożar zauważono około godziny 13:00 w browarze. Żywioł szybko się rozprzestrzeniał po pokrytych gontem zabudowaniach zamku. W wyniku pożaru zniszczone zostało południowe, równoległe do Odry skrzydło zamku, którego pozostałości zostały następnie rozebrane.

- reklama -

Przebudowane po pożarze 1858 roku skrzydło północno-zachodnie zamku (obecnie browar).
W miejsce zniszczonego skrzydła północnego, a także – częściowo – zachodniego wzniesiono nowy budynek browaru. Kamień węgielny pod jego budowę został położony 10 czerwca tego samego roku. W zmienionym układzie pomieszczeń znalazło się miejsce na wozownię i słodownię. Kaplica, w której obecnie trwają prace remontowe, zyskała wówczas gotycką elewację frontową i obraz przedstawiający św. Tomasza Becketta, patrona kaplicy.
W przeszłości zabudowania miejskie (i całe miasta) niemalże cyklicznie były trawione przez pożary. Władze państwowe rzadko angażowały się w kwestię zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego – leżało to w gestii poszczególnych miast, których rady same ustalały w jaki sposób zapobiegać niebezpiecznemu żywiołowi i radzić sobie z nim, kiedy już się pojawi. Państwo pruskie jako jedno z pierwszych na świecie wprowadziło zarządzenia dotyczące ochrony przeciwpożarowej na szczeblu centralnym. Wprowadzono rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe, które z początku dotyczyły głównie określenia sposobu postępowania w przypadku zauważenia ognia, a także sprzętu przeciwpożarowego, który właściciele poszczególnych budowli powinni zakupić. Od 1846 roku zaczęły powstawać zawodowe jednostki straży pożarnej.

/żet/

——————————————————————————————————————– 

Polecamy również:

Racibórz "nie istnieje" na portalu o historii Śląska

Portal szpyndlik.eu ma promować miejsca związane z historią Górnego Śląska. W całym serwisie znajdziemy zaledwie dziewięć informacji dotyczących ziemi raciborskiej. Można to zmienić.

491 lat temu powstało tzw. II Księstwo Raciborsko-Opolskie

13 listopada 1521 roku zmarł książę raciborski Walentyn. Władzę w księstwie przejął książę opolski Jan II Dobry. Dzięki jego obrotności ziemie raciborska i opolska zostały ponownie złączone w jedno księstwo.

Śląsk w 2013: Rok Augusta Hlonda

August Hlond zapisał się w historii Polski i kościoła katolickiego. Jego zasługi dla Ojczyzny, wiernych i Górnego Śląska postanowili uczcić posłowie Sejmiku Województwa Śląskiego. W 2013 roku przypada 65. rocznica śmierci kardynała.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj