Na budowę niskoenergetycznego domu można otrzymać preferencyjny kredyt finansowany ze środków WFOŚiGW. Jak taki dom działa w praktyce? O tym można przekonać się w katowickim Euro-Centrum. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy wszystkie powstające po 31 grudnia 2020 roku budynki będą musiały wykazywać się niemalże zerowym zużyciem energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii i Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.
W Polsce budownictwo zeroenergetyczne promuje WFOŚiGW w Katowicach. W czasie zorganizowanej na terenie katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum konferencji prasowej podsumowującej pilotażową linię kredytową dla budowy domów niskoenergetycznych eksperci z WFOŚiGW w Katowicach i Parku nie dość że opowiedzieli o budownictwie zeroenergetycznych, to jeszcze pokazali jak sprawdza się ono w praktyce.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii nowy biurowiec Parku Naukowo – Technologicznego Euro – Centrum (pow. 6500 m2) będzie zużywał na ogrzewanie zaledwie 15 kWh/m2/rok.
Charakterystyczną cechą budynków niskoenergetycznych jest niski stopień oddawania energii cieplnej z wewnątrz budynku na zewnątrz, dzięki czemu do ich ogrzania potrzeba o wiele mniej energii niż w "tradycyjnych" budynkach.
Dodatkowe oszczędności może wygenerować przeszklony dach, który zapewni dostęp światła słonecznego do poszczególnych pomieszczeń – wówczas w ciągu dnia, nawet przy pochmurnej, zimowej aurze, nie trzeba dodatkowo oświetlać budynku.
Finansowane ze środków WFOŚiGW w Katowicach kredyty na budowę domów niskoenergetycznych będą oprocentowane 0,95 stopy redyskonta weksli (lecz nie mniej niż 3,5 proc. w skali roku). Dobrą wiadomością jest również okres ich spłaty, który został wydłużony do 12 lat. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że już po 15-20 latach inwestycja zaczyna się spłacać.
/żet/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:
————————————————
Polecamy również:
Pieniądze na II fazę rewolucji kanalizacyjnej w Jaworznie
Trwająca w Jaworznie rewolucja kanalizacyjna jest określana jako największa i najpoważniejsza od lat miejska inwestycja. Łączna wartość I i II fazy szacowano jest na 269 mln zł.
Ekologiczny prąd z dachu kościoła oszczędza środowisko
Instalacja fotowoltaiczna, która stanęła na dachu kościoła w Jaworznie w 2011 roku, jest największą tego typu w kraju. Jej budowa była możliwa dzięki przeznaczeniu na ten cel ze środków WFOŚiGW w Katowicach.
Kredyty na eko-domy już wkrótce
Przetarg ogłoszony przez WFOŚiGW w Katowicach wyłonił bank, który w dwóch następnych latach udzielać będzie osobom fizycznym kredytów preferencyjnych na budowę domów energooszczędnych. Został nim Bank Ochrony Środowiska.