Podczas zorganizowanej w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum konferencji WFOŚiGW w Katowicach podsumował efekty pilotażowej linii kredytowej o nazwie "dom energooszczędny".
Podsumowano efekty sfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pilotażowej linii kredytowej o nazwie "dom energooszczędny". Warto zaznaczyć, że była to pierwsza w kraju linia kredytowa, w ramach której osoby fizyczne mogły otrzymać dofinansowanie ze źródeł publicznych na budowę domów niskoenergetycznych.
Niskooprocentowanych kredytów (do 200 tys. zł!) udzielał Bank Ochrony Środowiska. Mogli się o nie starać inwestorzy budujący energooszczędne budynki oraz chętni do kupna odpowiednich instalacji i urządzeń dla takich domów: pomp ciepła, kolektorów słonecznych, instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, okien oraz drzwi. Dom musiał mieć wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową niższy od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie czyli dwukrotnie niższy niż dom budowany metodą tradycyjną.
Kolejny etap wdrażania programu wspierającego budownictwo niskoenergetyczne zapowiedziała, podczas konferencji prasowej 18 stycznia 2013 roku, prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz. – Jako kraj będący członkiem Unii Europejskiej stoimy przed wielkim wyzwaniem ochrony klimatu. Straty energii cieplnej w budownictwie wynoszą w Polsce aż 10 mld zł rocznie. Dlatego zdecydowaliśmy się w prosty i efektywny sposób wspierać mieszkańców, którzy chcą budować domy energooszczędne – powiedziała prezes G. Lenartowicz.
Na najbliższe dwa lata fundusz zamierza przeznaczyć na ten cel kwotę 3 mln złotych. To nie koniec dobrych wiadomości – doświadczenia wyniesione z pilotażowego programu sprawiły, że w nowym etapie zmieniono na korzyść inwestorów zapisy dotyczące wymagań związanych z uzyskaniem taniego kredytu na domy oszczędzające energię. Wydłużono również okres spłaty kredyt z 7 do 12 lat. Informowała o tym kierownik zespołu ochrony atmosfery i powierzchni ziemi Ewa Maniecka.
Budownictwo energooszczędne niesie korzyści nie tylko dla środowiska, ale również naszych portfeli….
W czasie konferencji głos zabrał również prezes Parku Naukowo – Technologicznego Euro – Centrum w Katowicach Roman Trzaskalik. Wskazał on na korzyści płynące z budowy domów energooszczędnych, do których można zaliczyć oszczędności. Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy o 10-12 proc. niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Te podwyższone nakłady zwracają się już po 15-20 latach dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu i ciepłej wodzie.
Nie bez znaczenia są również korzyści dla środowiska. Eksperci z Funduszu obliczyli, że emisja dwutlenku węgla w ciągu roku z palenisk węglowych i gazowych w tradycyjnych domach jest średnio o cztery tony większa niż z domów ekologicznych oszczędzających energię.
Zorganizowana w katowickich Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum konferencja prasowa WFOŚiGW w Katowicach przyciągnęła przedstawicieli mediów z regionu.
/żet/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: