Zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku wciąż budzą kontrowersje. W Rudniku ustalono już wysokość opłaty za wywóz śmieci. Kolejnym krokiem ma być przyjęcie regulaminu utrzymania czystości na terenie gminy.
Styczniową sesję gminy Rudnik zdominował temat zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które mają wejść w życie 1 lipca. W ubiegłym roku radni podjęli uchwały w sprawie sposobu naliczania opłaty oraz wysokości opłaty za wywóz śmieci, a teraz debatowali nad treścią regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Wiadomo, że mieszkańcy gminy po zmianach będą płacić 8 zł miesięcznie od osoby za wywóz śmieci. Radni opracowując regulamin nie mogli więc sobie pozwolić na zbyt szeroki zakres usług, jakie ma oferować firma, która wygra przetarg.
Radni chcieli między innymi zmiany zapisu o wywozie nieczystości ciekłych. Pojawiła się propozycja by zbiorniki bezodpływowe musiały być opróżniane raz do roku. Zapis jednak pozostał bez zmian i nieczystości ciekłe mieszkańcy gminy będą musieli usuwać co najmniej raz na dwa lata. Inny problem dla radnych stanowiły opakowania po nawozach sztucznych, które można oddać wyłącznie w punktach, w których się je zakupiło. Radni chcieli, aby do regulaminu dodać punkt mówiący o tym, że firma, która będzie zajmowała się gospodarką odpadami na terenie gminy, będzie zobowiązana do tego, aby zabierać również takie opakowania. – Niektórzy kupują nawozy przez internet, z innych miast, bo jest taniej. Co później mają zrobić z takimi opakowaniami? – pytali radni.
– Ustaliliśmy bardzo niską opłatę. Jeśli zaczniemy dopisywać dodatkowe rzeczy, które będzie musiała odbierać firma to opłata wzrośnie – tłumaczył radnym. W przyjętym przez radnych regulaminie znalazły się więc obowiązkowe punkty, które wynikają z ustawy. Radnym udało się przegłosować tylko wniosek o wpisanie do regulaminu zapisu o opakowaniach po nawozach sztucznych.
Podczas sesji pytano także o to, w jaki sposób będą rozwiązywane umowy na wywóz śmieci z mieszkańcami. Dotychczas na terenie gminy Rudnik zajmowała się tym firma z Rydułtów. – Czy umowy zostaną automatycznie wygaszone? Czy może będą rozwiązywane z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? – pytali radni podczas sesji. Wójt gminy chce jak najbardziej ułatwić tą procedurę mieszkańcom gminy, dlatego postara się, aby można było załatwić to za pomocą urzędu. – Umowy trzeba będzie rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub za porozumieniem stron. Postaramy się wymyślić jakiś sposób na to, by móc to załatwić w sposób jak najbardziej kompleksowy. Może za pomocą Urzędu? – zastanawia się wójt Pieruszka. Jak dodaje, będzie próbował wymyślić jakiś sposób wspólnie z sołtysami i firmą z Rydułtów.
/p/