Międzypola – wernisaż Franciszka Niecia w RCK

Prace związane są z fascynacjami artysty obiektami militarnymi i miejscami walk. Impulsem do powstania cyklu stała się możliwość osobistego zwiedzania pozostałości interesujących go miejsc.

 

- reklama -

 

 

W Raciborskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Franciszka Niecia "Międzypola". To kolejny element współpracy Raciborskiego Centrum Kultury z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, której Franciszek Nieć jest wykładowcą. -Jest niezwykle charyzmatyczny, luzacki, ale wymagający. Interesują mnie jego prace, więc przyszłam na wernisaż – powiedziała Aleksandra Paradowska, studentka Franciszka Niecia. – Współpraca z PWSZ trwa od 2008 roku, ale prace Franciszka Niecia, wspaniałego artysty, mamy u siebie po raz pierwszy – mówiła Janina Wystub, dyrektor RCK.

 

– Ci, którzy choć trochę mnie znają, wiedzą, że lubię podróżować i lubię historię. Wszystkie prace związane są z dwoma nurtami – z polami walki i fortyfikacjami, które miałem okazję zwiedzić. Na świecie jest ich bardzo dużo, ja ograniczyłem się tylko do Europy i do działań z okresu I wojny światowej. Proszę mnie nie brać za kogoś, kto namawia do wojny, wyraz prac jest pacyfistyczny – podkreślał artysta.

 

– "Międzypole" to przestrzeń pomiędzy obiektami obronnymi, w muzyce pojęcie intervallum również zaczerpnięte z nazewnictwa militarnego, oznaczające przestrzeń pomiędzy fortecami. Przestrzeń międzyludzka, międzyuczuciowa, międzymyślowa, można by tak dalej, też może być międzypolem. Ja skupiłem się na określeniu militarnym zawężając działania na obszarze doświadczeń historycznych miejsc, bitew i terenach ufortyfikowanych  konfrontując wiedzę historyczną z rzeczywistością. Międzypola wyszukuję za pomocą dostępnej kartografii (historycznej), zdjęć lotniczych (z tamtego okresu) i satelitarnych. Widok z góry tworzy formy abstrakcyjne, geometryczne (kwadraty, rąby, trójkąty, trapezy) nawiązujące do pozostałości obiektów obronnych XIX I XX wieku – wyjaśnił Franciszek Nieć.

 

Wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej na pierwszym piętrze Raciborskiego Centrum Kultury można odwiedzać do 1 marca.

 

/ps/

źródło: rck

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj