Nie tylko zakochani świętują 14 lutego… 71 lat temu Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Głównym celem AK było przygotowanie i przeprowadzenie zbrojnego, zwycięskiego powstania.
14 lutego 1942 roku nastąpiła reorganizacja Związku Walki Zbrojnej, która doprowadziła do powstania Armii Krajowej. Celem strategicznym działającej na terenie całego okupowanego przez Niemców, Sowietów i Słowaków kraju formacji było przygotowanie i przeprowadzenie powszechnego i zwycięskiego zbrojnego powstania. Do czasu jego wybuchu planowano – i w praktyce toczono – bieżącą walkę zbrojną z okupantami, której głównymi formami były dywersja, sabotaż, propaganda i wywiad. Latem 1943 roku Armia Krajowa osiągnęła szczytową zasobność sił ludzkich i liczyła 380 tys. osób.
Weteran Armii Krajowej Marian Szlapański uważa, że etos AK powinien trwać. Polecamy również artykuł: Etos żołnierzy Armii Krajowej powinien być przekazywany.
Pierwszym dowódcą AK był gen. Stefan "Grot" Rowecki. Po jego dekonspiracji i aresztowaniu, w czym udział mieli komuniści, zwierzchnikiem formacji mianowano gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego. Gdy ten – oszukany przez Niemców, z którymi miał pertraktować – dostał się do niewoli, zastąpił go gen. Leopold "Niedźwiadek" Okulicki.
Żołnierze Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego (źródło: pl.wikipedia.org). Polecamy również artykuł: Racibórz syrenami odda hołd Powstaniu Warszawskiemu.
i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg (przysięga żołnierzy AK).
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Dla Piłsudskiego pamięć o Powstaniu Styczniowym nie była przejawem "narodowego masochizmu" a ważną lekcją historii, z której on i jego pokolenie wyciągnęli właściwe wnioski.
Stan wojenny – ważna lekcja historii
Wprowadzając stan wojenny władze PRL-u, wbrew powtarzanej do dzisiaj propagandzie, oficjalnie wypowiedziały wojnę narodowi, którego powinny bronić. 120 Polaków zostało zabitych, a tysięcy dotknęły represje.
17 września w dwóch wymiarach
Wystawa "Katyń – doły śmierci" w RCK przypomina nam o tragicznych konsekwencjach ataku ZSRS na Polskę 17 września 1939 roku. Mało kto pamięta o innym symbolicznym wymiarze 17 września.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
———————————————————————————————————————