71. rocznica powstania Armii Krajowej

Nie tylko zakochani świętują 14 lutego… 71 lat temu Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Głównym celem AK było przygotowanie i przeprowadzenie zbrojnego, zwycięskiego powstania.
14 lutego 1942 roku nastąpiła reorganizacja Związku Walki Zbrojnej, która doprowadziła do powstania Armii Krajowej. Celem strategicznym działającej na terenie całego okupowanego przez Niemców, Sowietów i Słowaków kraju formacji było przygotowanie i przeprowadzenie powszechnego i zwycięskiego zbrojnego powstania. Do czasu jego wybuchu planowano – i w praktyce toczono – bieżącą walkę zbrojną z okupantami, której głównymi formami były dywersja, sabotaż, propaganda i wywiad. Latem 1943 roku Armia Krajowa osiągnęła szczytową zasobność sił ludzkich i liczyła 380 tys. osób.

- reklama -
 
Weteran Armii Krajowej Marian Szlapański uważa, że etos AK powinien trwać. Polecamy również artykuł:  Etos żołnierzy Armii Krajowej powinien być przekazywany.
Po przełomowym zwycięstwie sowietów nad Niemcami w Bitwie na Łuku Kurskim zadecydowano o rozpoczęciu przygotowań do akcji pod kryptonimem "Burza", której wynikiem miało być wyzwolenie kolejnych regionów kraju tuż przed wkroczeniem do nich Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej. Akcja "Burza", podobnie jak Powstanie Warszawskie, które było jej częścią, zakończyła się klęską. Sowieci nie respektowali legalnej polskiej władzy i wszędzie tam, gdzie się ona ujawniała, następowały aresztowania, procesy i wyroki.

Pierwszym dowódcą AK był gen. Stefan "Grot" Rowecki. Po jego dekonspiracji i aresztowaniu, w czym udział mieli komuniści, zwierzchnikiem formacji mianowano gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego. Gdy ten – oszukany przez Niemców, z którymi miał pertraktować – dostał się do niewoli, zastąpił go gen. Leopold "Niedźwiadek" Okulicki.


Żołnierze Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego (źródło: pl.wikipedia.org). Polecamy również artykuł: Racibórz syrenami odda hołd Powstaniu Warszawskiemu.
Armia Krajowa została rozformowana 19 stycznia 1945 roku. Część żołnierzy nie przyjęła decyzji naczelnego dowództwa i postanowiła kontynuować walkę z okupantem. Łączne straty w walce szacuje się na 100 tys. poległych. 50 tys. żołnierzy AK zostało uwięzionych i deportowanych w głąb sowieckiego imperium.
W obliczu Boga Wszechmogącego

i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg (przysięga żołnierzy AK).

/żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dla Piłsudskiego pamięć o Powstaniu Styczniowym nie była przejawem "narodowego masochizmu" a ważną lekcją historii, z której on i jego pokolenie wyciągnęli właściwe wnioski.

Stan wojenny – ważna lekcja historii

Wprowadzając stan wojenny władze PRL-u, wbrew powtarzanej do dzisiaj propagandzie, oficjalnie wypowiedziały wojnę narodowi, którego powinny bronić. 120 Polaków zostało zabitych, a tysięcy dotknęły represje.

17 września w dwóch wymiarach

Wystawa "Katyń – doły śmierci" w RCK przypomina nam o tragicznych konsekwencjach ataku ZSRS na Polskę 17 września 1939 roku. Mało kto pamięta o innym symbolicznym wymiarze 17 września.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here