Raciborzanki dowiedziały się jak użyć gazu i paralizatora

Trwa kurs samoobrony dla kobiet, który zorganizowany został przez Raciborski Ośrodek Aikido. Uczestniczki kolejnego już spotkania poznały zasady stosowania chemicznych i elektrycznych środków służących do obrony koniecznej.

Na skuteczną samoobronę składają się m.in. zdecydowanie, pewność siebie oraz określona wiedza i umiejętności zastosowania konkretnych technik. Wszelkie legalnie dostępne środki chemiczne i elektryczne stanowią jedynie uzupełnienie tych działań. – Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pełnoletnia osoba może legalnie wyposażyć się w  dodatkowe elementy do obrony przed napastnikiem i użyć ich w ramach obrony koniecznej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia – wyjaśnia Artur Buczek, właściciel firmy KravVIP-System z Prudnika, który powadził środowe zajęcia.

- reklama -

Podstawowymi, ogólnie dostępnymi, środkami do samoobrony są gazy pieprzowe (biologiczne i chemiczne) oraz paralizatory elektryczne o średniej wartości prądu w obwodzie nie przekraczającej 10 mA i energii nie przekraczającej 300 mJ, działające na zasadzie łuku elektrycznego. – Do ich stosowania nie są potrzebne specjalne umiejętności, jednak wskazane jest, aby każda osoba, która nabyła taki środek przeszła podstawowe szkolenie. Gazu czy paralizatora nie warto kupować u przypadkowych sprzedawców, którzy nie będą w stanie udzielić sprawdzonych informacji. Wiedza o tym jak poprawnie korzystać z takich środków nie wystarczy; trzeba jeszcze znać ogólne zasady prawne związane z ich stosowaniem – dodaje A. Buczek.

 

 
 

Środki służące do samoobrony podrażniają lub porażają zmysły; dają krótkotrwały skutek, który w przypadku zdrowej osoby nie powoduje powikłań. Mogą być one stosowane także do obrony przed zwierzętami, np. bezpańskimi, agresywnymi psami. Gazy i paralizatory działają czasowo, umożliwiając ucieczkę zaatakowanej osobie. Decydując się na zastosowanie takich środków trzeba pamiętać, że obrona zawsze musi być adekwatna do ataku. Co istotne – o wykorzystaniu gazu lub paralizatora należy powiadomić policję. – To agresor podejmuje decyzję o ataku i za niego odpowiada. Osoba działająca zgodnie z prawem i przy użyciu legalnych środków nie powinna obawiać się konsekwencji swoich czynów – podsumowuje Artur Buczek.

Czwartkowe zajęcia były trzecim z kolei spotkaniem w ramach kursu samoobrony dla pań, który odbywa się co środę w SP 15 w Raciborzu. Zajęcia prowadzą profesjonalni instruktorzy. Kurs organizuje Raciborski Ośrodek Aikido, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Biuro Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu oraz raciborski oddział WOPR.

 

/AK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj