Trzynaście firm dopuszczonych zostało do drugiego etapu postępowania przetargowego na budowę Zbiornika Racibórz Dolny. Są wśród nich firmy chińskie. Ewentualny udział Chińczyków budzi lekkie wątpliwości w RZGW i u starosty Hajduka.
W tym tygodniu starosta odbył spotkanie, którego tematem była ruszająca niebawem budowa zbiornika Racibórz Dolny. Spotkał się z kierownikiem wdrażania projektu Augustynem Bombałą i Witoldem Krochmalem z wrocławskiego biura koordynacji (wcześniej obydwaj panowie gościli na sesji rady miasta, gdzie także mówili o zbiorniku). Spotkanie miało charakter roboczy, starosta m.in. doradzał w sprawach organizacyjno-personalnych pracownikom RZGW.
Przy tej okazji podzielili się oni obawami co do przebiegu inwestycji. W tej chwili trwa drugi etap procedury wyłonienia wykonawcy. Spośród wszystkich zainteresowanych dopuszczono do niego 13 firm. Są wśród nich firmy chińskie. W RZGW, pomni doświadczeń z kontaktów z firmami z Państwa Środka przy realizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego (a także autostrad), już się boją, co będzie gdy oferta Chińczyków okaże się najlepsza.
Starosta niepokoje swe przedstawił radnym powiatowym podczas ostatniej sesji. Choć wybór wykonawcy nie będzie się odbywał w oparciu o polskie prawo zamówień publicznych a o procedury Banku Światowego (czyli oferta z najniższą ceną nie musi być wybrana), wcale nie wyklucza to udziału Chińczyków. Jest wręcz odwrotnie. Chiny są ogromnym płatnikiem Banku Światowego, co może działać na korzyść ich firm. – Pamiętamy wszyscy co było przy budowie autostrad, oby w przypadku zbiornika to się nie powtórzyło – przestrzegł.
—————————————-
patrz także:
RZGW: Zbiornik Racibórz skończą do 2016 i zaraz potem zaleją
Wystarczyło jak Amerykanie pochwalili się, że u nich takie zbiorniki powstają w dwa lata, a RZGW przyjął rok 2016 jako termin ukończenia budowy zbiornika Racibórz. Niedługo potem zostanie on zalany wodą.
Zbiornik Racibórz Dolny: wycinka drzew za grosze![WIDEO]
Ruszyły prace przygotowawcze przy budowie zbiornika przeciwpowodziowego "Racibórz Dolny" – wideo. Pierwszym zaskoczeniem jest koszt wycinki drzew z terenu zbiornika, który wyniósł zaledwie….