Impas w sprawie raciborskiego dworca PKP

Choć sprawa raciborskiego dworca była z koleją już praktycznie załatwiona, pojawiły się trudności. Spółka PKP Nieruchomości wycofała się z wynajęcia miastu części pomieszczeń i wystawi obiekt na sprzedaż w przetargu.

 

- reklama -

 

 

 

W poniedziałek prezydent Mirosław Lenk wziął udział w Rybniku w spotkaniu poświęconym przyszłości nieruchomości należących do PKP w subregionie zachodnim. Gościem był dyrektor zarządzający PKP Nieruchomości z Warszawy. Rozmawiano o możliwości przejęcia tychże nieruchomości przez samorządy

– Często spotykam się z zarzutem, że władza nie ma serca do raciborskiego dworca, ale to nieprawda –  prezydent zdecydowanie zaprzecza, jakoby temat był mu obojętny. Od 2007 roku odbył szereg spotkań w władzami PKP w Katowicach i Warszawie. Początkowo mówiło się o przejęciu dworca za długi PKP względem miasta. Późniejsze koncepcje skłaniały się do przejęcia za symboliczną złotówkę, ale to już przeszłość. Obecnie kolej chce zbyć obiekt w drodze przetargu publicznego, do którego miasto może przystąpić. Mirosław Lenk nie przewiduje jednak takiej możliwości. – My tylko się wstydzimy, bo to jedyny tak duży obiekt, który nie doczekał się remontu po powodzi – przyznaje dodając, iż nie wyłoży tak dużej kwoty, bo miasto nie jest odpowiedzialne za transport kolejowy.

Przetarg na zbycie raciborskiego dworca zostanie ogłoszony w maju bądź czerwcu (na sprzedaż zostanie wystawiona część z pominięciem pomieszczeń wykorzystywanych w organizacji ruchu kolejowego: kas, poczekalni i toalet). Jeśli nie zgłosi się nikt ze sfery niepublicznej, wtedy gmina wróci do rozmów z kolejową spółką na temat korzystnych dla miasta innych form dysponowania tą nieruchomością. – Jest szansa, że pod koniec roku ten temat definitywnie zamkniemy – deklaruje prezydent.

Póki co uporządkowano sprawy własnościowe i geodezyjne. Jako, że Racibórz nie jest ważnym węzłem kolejowym ministerstwo odmówiło środków na modernizację dworca. Nawet pomimo faktu, iż miasto zadeklarowało, że będzie korzystało odpłatnie z części pomieszczeń (chodziło o ponad 1000 metrów kwadratowych). Wszystko rozstrzygnie się po przetargu. W przypadku, gdy nie znajdzie się chętny na komercyjne wykorzystanie dworca, sprawa powróci do punktu wyjścia.

 

/ps/

 

 —————————————————–

 

patrz także:

 

10 największych straszydeł Raciborza

W centrum miasta jest wiele budynków, których stan pozostawia wiele do życzenia. Są także niezagospodarowane place, które od lat zarastają chaszczami. Zobacz 10 najbardziej zaniedbanych miejsc w Raciborzu.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj