Jak naprawdę miał na imię Pan Samochodzik? Gdzie toczy się akcja powieści "Wyspa Złoczyńców"? Jakie hasło templariuszy było wskazówką w poszukiwaniach ich skarbów? Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie.
Uczestnikiem Konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Pytania konkursowe dotyczyć będą trzech książek Zbigniewa Nienackiego: "Wyspa złoczyńców", "Pan Samochodzik i templariusze", "Księga strachów".
MiPBP w Raciborzu, publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Arturiańska Noc z Andersenem
Kilka dni pozostało, żeby zapisać dziecko na wyjątkową Noc w towarzystwie króla Artura, Rycerzy Okrągłego Stołu, Dam Dworu i… Andersena w raciborskiej bibliotece. Tegoroczną "Noc z Andersenem zaplanowano na 5/6 kwietnia.
"What's the matter, tiger?" w bibliotece
22 marca w ramach programu "Cała Polska czyta dzieciom po angielsku" w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie dzieci z lektorem z Centrum Helen Doron (zdjęcia>>) .
Wyniki konkursu "W poszukiwaniu Świętego Graala…"
317 uczestników wzięło udział w zorganizowanym przez Bibliotekę ogólnopolskim konkursie plastycznym "W poszukiwaniu Świętego Graala i inne legendy" – zapoznaj się z jego wynikami i zobacz zdjęcia.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–
Bilioteka nie powinna promować ani pisarza i jego „dzieł”. Nienacki, bliski współpracownik i pupil systemu, utrwalach władzy ludowej, członek ORMO, zostawił żonę i syna dla 16-letniej kochanki, poparł wprowadzenie stanu wojennego, zarejestrowany donosiciel bezpieki. To ma być wzór? Tak samo jego „samochodziki” z nachalną propagandą komunistyczną, główny bohater „ormowiec”. Nie ma ciekawszych książek i autorów?
Panie bibliotekarki to się w dziedzinie literatury na roku 1981 zatrzymały. Teraz jeszcze brakuje konkursu o następnym bohaterze systemu – Alfredzie Szklarskim. Potem Lenin i Marks. Gratulacje.
I proszę nie zapomnieć o Przymanowskim i oczywiście uwielbianej przez wszystkich Szymborskiej. Proponuję np. wiersze „Katecheta”, „Wstpującemu do partii”. I koniecznie do jury jakiegoś miejscowego proboszcza.
Teraz jeszcze brakuje konkursu o następnym bohaterze systemu – Alfredzie Szklarskim
Do „właśnie”:kajś ty się chował? Konkurs o Szklarskim już był
Jak ja uwielbiam takie typy… Pan Samochodzik się nie podoba, Tomek się nie podoba, coś się w ogóle podoba, niezłomni lustratorzy? Poza kazaniami ojca z Torunia? Taaa, wiem, wy nawet smerfy uważacie za krypto-gejowsko-lewacką propagandę, dzieciom dajecie do czytania różnych Rymkiewiczów i encykliki papieskie (koniecznie przedsoborowe), a usypiacie śpiewając „Rotę”…
Powiem tak: za komuny miałem kilka lat, książki Szklarskiego i Nienackiego czytałem już po 1989 roku. Czy była tam propaganda? Może, ale tak jak i za mojej młodości tak i dziś nie ma to większego znaczenia, bo dla młodego czytelnika jest to po prostu niezrozumiałem, a najważniejsza jest przygoda i pokazanie, że poza komputerem też jest świat, bardzo fajny świat. Ps. Jak mi wyszła ta propaganda PRLOwska rzekomo (lub nie) przemycona w tych książkach? Jestem konserwatywnym nacjonalistą: słowem, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, ale tamte książki jednak wiele istotnych rzeczy mi przekazały, pozdrawiam
Tu właściwie nie chodzi o Nienackiego i Szklarskiego. Sam przeczytałem prawie wszystkie ich książki. I też, podobnie jak przedmówca, nie popadłem w lewackie zboczenie. Ale paniom bibliotekarkom po prostu nie wypada pewnych rzeczy nie wiedzieć. Z drugiej strony cóż się dziwić. Na trzecim etapie olimpiady z języka polskiego dzieciom z gimnazjum dali do przeczytania „Pielgrzyma” Coelho. Taką mieszankę postmodernistycznej papki, pomieszanej z satanizmem i prądami New Age. Jarzysz jeszcze, czy już się zgubiłeś w filozoficznym gąszczu, o gejowski znawco literatury. Może by tak się dokształcić. I poza wymienionymi, dosyć kiepskimi toruńskimi didżejami i miałkimi dziennikarzami zainteresować się światową i polską klasyką. A paniom z biblioteki podpowiadam, o ile wzniosą się ponad „political corectness”: jest jeszcze Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Szekspir, Exupery, Lewis, Dostojewski, Słowacki…