Zakład SGL Carbon w Raciborzu wzbogacił się o instalację II stopnia oczyszczania gazów technologicznych po procesie termicznej obróbki wyrobów w piecach kręgowych. Koszt instalacji to bagatela 18 mln zł.
5 kwietnia w siedzibie przedsiębiorstwa SGL Carbon w Raciborzu, światowego lidera producentów materiałów opartych na węglu, z udziałem Gabrieli Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, uroczyście zaprezentowano nowoczesną instalację II stopnia oczyszczania gazów technologicznych po procesie termicznej obróbki wyrobów w piecach kręgowych. To jedna z najbardziej skutecznych w Europie ekologicznych technologii pozwalających na znaczne ograniczenie emisji spalin i trujących związków do atmosfery. Instalacja kosztowała ponad 18 mln złotych.
Jak podkreśla prezes Gabriela Lenartowicz, nakłady poczynione na zrealizowanie tej inwestycji są niezmiernie ważne. Instalacja choć nie przynosi wprost korzyści ekonomicznych spółce, to przyczynia się do jeszcze większej dbałości o środowisko. To świadczy o tym, jak dużą wagę, tego rodzaju zakład, przywiązuje do ekologii oraz do komfortu pracy swoich pracowników i mieszkańców miasta. To także szansa na zapewnienie ekologicznego bezpieczeństwa i tym samym rozwój przemysłu znajdującego się w centrum miasta – mówiła Gabriela Lenartowicz.
Według prognoz emisja pyłów z instalacji pieców kręgowych ma być zredukowana o ponad 80%, natomiast emisja szkodliwych gazów z instalacji pieców kręgowych o ponad 85%. – Jest to – zdaniem ekspertów – bardzo dobry wynik – efekt dopalania tego, co już wychodzi z oczyszczonych spalin.
SGL Carbon w Raciborzu nie poprzestaje na tej inwestycji. Już w tym roku planowana jest kolejna. Podjęto prace projektowe związane z mokrym filtrem, który będzie eliminował zanieczyszczenia z gazów wydzielających się z pieców grafitowni.
Dzięki temu raciborski zakład będzie dysponował jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych systemów oczyszczania gazów poprocesowych, spełniających wszystkie obowiązujące w tym zakresie normy Unii Europejskiej.
publ. /żet/
fot (mini): WFOŚiGW w Katowicach (za Sylwia Prusowska, naszraciborz.pl)
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: