Krzyżanowice otrzymały wsparcie finansowe na realizację projektu transgranicznego Start-up na pograniczu. Wiceminister Adam Ździebło zachęcał młodych mieszkańców gminy do szukania inspiracji i zakładania własnych firm.
Gmina Krzyżanowice otrzymała z Euroregionu Silesia wsparcie finansowe na realizację projektu transgranicznego pt. "Start-up na pograniczu". To pierwszy taki projekt w Euregionie, a jego celem jest promocja przedsiębiorczości wśród młodych, polskich i czeskich mieszkańców pogranicza w wieku 14-18 lat. Realizację projektu otworzyła konferencja o biznesie w sali narad Urzędu Gminy z udziałem wiceministra rozwoju regionalnego, senatora RP Adama Zdziebły, samorządowców z Polski i Czech, a także przedsiębiorców oraz młodzieży, do której skierowane są działania.
Wiceminister Adam Zdziebło zachęcał młodzież do szukania inspiracji i konsekwentnej realizacji własnych marzeń i pomysłów. Podkreślił, że nowa perspektywa budżetowa UE na lata 2014-2020, przewiduje dla naszego kraju wsparcie biznesu, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. – Pieniądze są ważne, ale nie mniej ważny jest dobry pomysł – mówił wiceminister. – Trzymam w ręku spinki do mankietów wykonane z węgla. Nikt nie wpadł na pomysł, żeby zrobić z węglem coś innego niż palić nim w piecu. Nikt nie wpadł na to, aby z węgla robić biżuterię. To pomysł dwóch dziewczyn z Katowic, które odniosły sukces, a ich marka rozpoznawalna jest na polskim rynku.
Wójt gminy Grzegorz Utracki podkreślił, że projekt start-up wychodzi naprzeciw temu, co w najbliższym czasie będzie się działo w Europie w nowej perspektywie unijnej 2014-2020. Projekt ma pokazać młodym ludziom możliwości budowania ścieżki własnej kariery zawodowej, która prowadzi do niezależności finansowej. – Nie spodziewamy się od razu wysypu młodych firm, ale chcemy pokazać młodym alternatywę i to nie tylko poprzez wykłady czy szkolenia, ale warsztaty z przedsiębiorcami – wyjaśnił wójt ideę tego innowacyjnego działania. Wójt porównał gminę do dużej firmy. W biznesie celem jest zysk ekonomiczny, dla gminy ważny jest zysk społeczny. A zyskiem społecznym jest wskazanie młodym ludziom perspektyw, tworzenie dobrego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości, co ma pozytywne znaczenie dla wszystkich mieszkańców.
O budowaniu własnego biznesu mówili przedsiębiorcy: Józef Sbeczka z firmy Safer (branża materiałów budowlanych), Michał Kura ze Star Consulting (firma doradcza), Łukasz Staniczek z firmy Luber (zabezpieczenia antykorozyjne) i Andrzej Ochman A&M Home Credit (systemy grzewcze). Z wypowiedzi gości można było dowiedzieć się w jakich okoliczności powstały pomysły na udane przedsięwzięcia, jak potoczyły się losy firm i z czym mieli problem tworząc swój biznes.
Moderatorem debaty był Grzegorz Wawoczny, który zaprezentował m.in. dane na temat przedsiębiorczości w gminie Krzyżanowice na tle Ślaska i regionów przygranicznych, aktywności zawodowej i bezrobocia. Poza tym w ciekawy i dowcipny sposób przedstawił historie przedsiębiorców, którzy czasem w sposób niekonwencjonalny osiągali swoje sukcesy biznesowe. W najbliższych tygodniach uczestników projektu czekają warsztaty związane z przedsiębiorczością i założeniem firmy w Polsce i Republice Czeskiej, prowadzeniem firmy oraz działalnością na terenie całej UE. Będą zajęcia na temat zasady wolnego rynku, funkcjonowania instytucji finansowych, giełd towarowych, obliczanie odsetek od kredytów oraz lokat bankowych, zasad marketingu, promocji przedsiębiorstwa, przygotowanie CV oraz listu motywacyjnego. Planowane są także spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, a także wyjazdy do Czech w celu poznania funkcjonowania czeskich firm i przedsiębiorstw.
Co to jest start-up?
Choć o definicję tego pojęcia nadal toczą się spory, można ją ogólnie przedstawić w jednym zdaniu. Określenie start-up nie znaczy nic innego jak po prostu biznes – używamy go w odniesieniu do przedsiębiorstwa będącego na początku swojej działalności.
Budowanie własnego biznesu to proces długotrwały i żmudny. Wielu z młodych ludzi stoi przed trudnym wyborem – etat, czy własna firma. Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy. Zarówno przy jednej i drugiej drodze rozwoju trzeba mieć odpowiednie cechy, bez których zarówno praca u kogoś na etacie jak i prowadzenie własnej działalności są po prostu niemożliwe. Tak więc projekt Start-up na pograniczu jest dla tych, którzy nie do końca wiedzą jaką drogę wybrać, albo po prostu szukają inspiracji, tego ostatniego impulsu, który sprawi, że wezmą sprawy w swoje ręce i zbudują swój pierwszy start-up.
/gmina krzyżanowice,p/
————————————————————–
Polecamy również:
Krzyżanowice nie zdążą z kanalizacją do 2015 roku
Rada gminy odstąpiła od podpisania umowy na budowę kanalizacji w Rzuchowie, Chałupkach i Rudyszwałdzie. Gmina została przyparta do muru, gdyż do końca 2015 roku każda gmina musi mieć rozwiązany problem gospodarki ściekowej.
Niemieckie MSW interesuje dwujęzyczność tworkowskiej szkoły
Sekretarz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych RFN Ch. Bergrner przyjechał do Tworkowa. Wypytywał o dwujęzyczność w placówkach oświatowych oraz uczcił pamięć poległych w 1945 roku obrońców Raciborza.
Radni doniosą na mieszkańca do nadzoru budowlanego?
Radny Adam Machowski zainteresował się ogrodzeniem jednego z domów, stojących przy ulicy Głównej w Tworkowie. – Zagraża ono bezpieczeństwu przechodniów, a mieszkańcy nie mają pieniędzy na remont – mówił