OZE szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza

I Międzynarodowa Konferencja „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju polsko-czeskiego pogranicza” przyciągnęła do Raciborza naukowców i przedstawicieli branży z całej Polski. Zrealizowanej z rozmachem konferencji towarzyszyła wystawa kotłów kondensacyjnych, gruntowych pomp ciepła, mobilnych stacji, kolektorów słonecznych oraz instalacji fotowoltaicznych wszelkiego typu.

– Miasto Racibórz od wielu lat znane jest z nowatorskich rozwiązań stosowanych w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności gospodarki odpadami, edukacji ekologicznej, ochrony przyrody oraz promocji proekologicznych przedsięwzięć w mieście. Racibórz jako pierwsze miasto w Polsce i Europie w 2001 roku otrzymało certyfikat ISO 14001, wprowadzając tym samym w gminie System Zarządzania Środowiskowego, który co roku podlega audytowi nadzoru, a co trzy lata audytowi certyfikującemu – podkreślali celowość organizacji konferencji w Raciborzu organizatorzy.

- reklama -
W czasie konferencji znawcy tematu odnawialnych źródeł energii zaprezentowali osiągnięcia naukowe w dziedzinie fotowoltaiki, dyskutowali o stanie obecnym tej technologii, a także przyszłości inwestowania w OZE.
Od 2007 roku w oparciu o środki pożyczki uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, do właścicieli budynków jednorodzinnych skierowano dodatkowy system dotacji ujęty w ramy „Programu ograniczania niskiej emisji na terenie gminy Racibórz”. Zakładał on wsparcie likwidacji źródeł nieekologicznych w przypadku zastąpienia ich nowoczesnymi wysokosprawnymi kotłami opalanymi paliwem stały, uniemożliwiającymi spalanie odpadów. Miasto zrealizowało dwie edycje tego programu – w latach 2007-2009 i 2010-2012. Pozwoliło to, w okresie sześciu lat, na eliminację kolejnych 282 starych, nieekologicznych źródeł w budynkach jednorodzinnych. Zainstalowano 214 kotłów retortowych opalanych ekogroszkiem, 64 kotły gazowe, 2 kotły opalane drewnem, 2 obiekty włączono do sieci cieplnej. Środki zaangażowane w realizację tych działań wyniosły prawie 3 500 000 zł. W chwili obecnej Miasto uzyskało z WFOŚiGW w Katowicach kolejną pożyczkę na realizację I etapu trzeciej edycji Programu, którego realizacja przewidziana jest na lata 2013-2015.

Patron honorowy konferencji m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prezentował się jako instytucja wspierająca OZE w województwie śląskim. W podobnym tonie brzmiał list wiceministra Adama Zdziebły odczytany przez Teresę Marcinów z Wydziału Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej MRR. Wiceminister przekonywał, że szansą dla firm inwestujących w odnawialne źródła energii są unijne dotacje, które będzie można pozyskać na rozwój takiej działalności.

 
Konferencja dała odpowiedź na możliwości zastosowania energii odnawialnej w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle. Na podstawie zrealizowanych licznie inwestycji o skuteczności OZE przekonywali Krzysztof Burek – wiceprezes Zarządu Rafako SA, Andrzej Hotloś – prezes Zarządu SGL Carbon Group SA, Tadeusz Wojnar – prezes SM Nowoczesna oraz Roman Majnusz – prezes Zarządu Ensol sp. z o.o.

 Konferencja „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju polsko-czeskiego pogranicza” dofinansowana była z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem przy organizacji konferencji było miasto Opava. Konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

/Wojciech Żołneczko/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj