Więźniowie zrobili porządek w Raciborzu

Zakład Karny włączył się w obchody Dnia Ziemi (zdjęcia). Grupa skazanych wyszła poza mury wiezienia, by zebrać śmieci zalegające na parkowych trawnikach. Inicjatorami tej akcji byli wychowawcy.

Dzień 22 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Ziemi, obchodzonym już od 1970 r. Polska do obchodów tego święta dołączyła w 1990r. Jego celem jest promowanie ekologicznych nawyków oraz zwrócenie uwagi na problemy dotyczące zanieczyszczania ziemi. W ten sposób wyrażamy protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska.

- reklama -

Z okazji Dnia Ziemi Zakład Karny w Raciborzu, jak każdego roku, przyłączył się do jego obchodów. Zorganizował wiosenne sprzątanie, aby ukazać to wszystko co najlepsze z przyjściem wiosny, do czego zachęca nie tylko słoneczna pogoda, ale i rozkwitające kwiaty zdobiące trawniki w parkach przy ul. Waryńskiego i Eichendorffa oraz przy ul. Bema i Opawskiej (Park im Miasta Roth). Z okazji Dnia Ziemi grupa skazanych wyszła poza mury wiezienia, by zebrać śmieci zalegające na parkowych trawnikach. Inicjatorami akcji wiosennego sprzątania byli wychowawcy raciborskiej jednostki penitencjarnej. Zakład Karny w Raciborzu od wielu lat wpisuje się w działania ekologiczne.

 

 

Na co dzień, aby nie szkodzić otoczeniu, a nawet polepszyć jego stan wprowadził na stałe najprostsze czynności tj.:
– oszczędność energii poprzez wyłączanie o stałych porach oświetlenia;
– segregację odpadów nadających się do powtórnego użycia;
– prowadzenie stałej zbiórki zużytych baterii;
– wprowadzanie systemów pozwalających na zmniejszenie zużycia wody;
– emitowanie poprzez linię radiowęzłową stałych programów i konkursów o tematyce ekologicznej.

Działania ekologiczne prowadzone w Zakładzie Karnym wykorzystywane są jako sposób na resocjalizację, a celem udziału skazanych w tego typu działaniach jest:
– uświadomienie, czym jest rozwój zrównoważony i dlaczego ta idea jest wyzwaniem dla całej ludzkości;
– poszerzenie wiedzy w jaki sposób mogą włączyć się w działania na rzecz rozwoju zrównoważonego;
– kształtowanie umiejętności podejmowania praktycznych działań i nawyków proekologicznych;
– uwrażliwianie na estetyczne wartości zadbanego, czystego środowiska.

Dzięki podejmowaniu działań w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej możemy liczyć w przyszłości, że skazani po wyjściu na wolność będą kontynuować poznane działania już we własnym środowisku, a każde działanie może przyczynić się do lepszej kondycji środowiska przyrodniczego od którego jesteśmy uzależnieni, bez względu na miejsce zamieszkania czy narodowość.

/mjr Marek Kwiecień/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj