Ks. Henryk Wycisk: 40 lat w kapłańskiej posłudze

5

Dziękczynna Msza święta w intencji ks. Henryka Wyciska przyciągnęła do kościoła św. Jadwigi w Bolesławiu wiernych, gości i przyjaciół kapłana, który pełni posługę już od 40 lat… Ks. H. Wycisk – jubileusz – zdjęcia.
18 maja w Kościele pw. św. Jadwigi w Bolesławiu odprawiono dziękczynną Mszę świętą w intencji ks. Henryka Wyciska, który pełni posługę kapłańską już od 40 lat. Wraz z proboszczem w koncelebrowanej Mszy św. posługiwali dziekan dekanatu tworkowskiego ks. Jerzy Witeczek oraz infułat ks. Helmut Sobeczko, który wygłosił okolicznościowe kazanie.

- reklama -
We Mszy św. brali udział parafianie księdza oraz zaproszeni goście, wśród których znalazła się Wanda Półtawska – bliska przyjaciółka bł. Jana Pawła II. Po oficjalnej uroczystości zaproszeni goście udali się na poczęstunek do świetlicy. Spotkania umilała muzyka i występ "bolesławskiego kabaretu".

Ks. Henryk Wycisk urodził się 1 stycznia 1950 roku we Wierzchu na Opolszczyźnie. Po uzyskaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w Głogówku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Wykształcenie wyższe-filozoficzno-teologiczne zdobywał w latach 1967-1973. Święceń kapłańskich udzielił mu brat ojca-ks. bp Wacław Wycisk 20 maja 1973 roku we Wierzchu, rodzinnej parafii. W rodzinie, z której wywodzi się ks. Henryk Wycisk, tuż po ks. bp. Wacławie Wycisku jest szóstym z kolei księdzem.

Mszę św. prymicyjną ks. Henryk odprawił 21 maja 1973 roku w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Wierzchu. Swoją pracę duszpasterską rozpoczął w 1973 roku jako wikary w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krapkowicach-Otmęcie. Od 1978 do 1980 roku był wikarym Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielowsi k. Gliwic. Następnie w latach 1980-1982 był wikarym Parafii św. Józefa w Zabrzu. Po przedwczesnej śmierci proboszcza w Makowie k. Raciborza został tam mianowany jego następcą. Makowskiej parafii proboszczował osiem lat-od 1982 roku do 1990 roku. W latach 1990-2000 był proboszczem Parafii św. Józefa w Raciborzu–Ocicach, a od 16 sierpnia 2000 roku Parafii św. Jadwigi w Bolesławiu. Zatrudniony był jako katecheta w Szkole Podstawowej w Bolesławiu i ZSO w Krzyżanowicach, nieco później w ZSO Bieńkowicach. Obecnie prowadzi katechezę tylko w Bolesławiu.

Ks. Henryk Wycisk od wielu lat jest kapelanem Domowego Hospicjum im. św. Józefa w Raciborzu, które powstało w 1990 roku przy parafii św. Józefa w Raciborzu-Ocicach. Raciborskie hospicjum pomaga i opiekuje się terminalnie chorymi na terenie Raciborza i okolic. Kilka razy w roku, na początku w klasztorze Annuntiata a następnie Domu Pomocy Społecznej św. Notburgi w Raciborzu lub w Bolesławiu odbywają się spotkania tzw. ,,rodzin osieroconych".

Co tydzień, w każdy wtorek po południu ks. Henryk Wycisk wyjeżdża z posługą duszpasterską do szpitala, kiedyś przy ulicy Bema a teraz przy ulicy Gamowskiej w Raciborzu. W kaplicy szpitalnej odprawia Mszę św. i odwiedza chorych. Również w swojej bolesławskiej parafii bardzo mocno związany jest z chorymi, których odwiedza w każdą niedzielę i święta oraz z okazji pierwszego piątku miesiąca, a nieraz bez okazji.

Bardzo lubi pielgrzymować, czego dowodem są częste wyjazdy z bolesławskimi parafianami. Wielką pasją proboszcza jest jazda rowerem.

Urszula Prochaska-Burek
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

"Jako kapłan będę służył ludziom"

Sylwetkę i zamierzenia duszpasterskie ks. Radosława Łacka z parafii św. Mikołaja w Raciborzu, jednego z 11 alumnów którzy w sobotę 18 maja w Opolu otrzymają święcenia kapłańskie, przedstawia Krystian Niewrzoł.

Czterech nowych księży z Raciborszczyzny

W sobotę 18 maja w katedrze opolskiej przyjmie święcenia prezbiteratu 11 diakonów, alumnów opolskiego seminarium i absolwentów teologii na Uniwersytecie Opolskim. Wśród nich znalazło się czterech księży z Raciborszczyzny.

Proboszcz Eugeniusz Dębicki spoczął przy swoim sanktuarium

– Tak bardzo miłował sanktuarium którego był kustoszem, że w testamencie wyraził życzenie, by być pochowany obok kościoła – w ten sposób biskup Paweł Stobrawa żegnał zmarłego proboszcza Matki Bożej Eugeniusza Dębickiego.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Zdrowia i błogosławieństwa w dalszej posłudze. Ksiądz H. Wycisk to jeden z nielicznych kapłanów z charyzmą, który wie,co to powolanie. Szczęść mu Boże.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here