Boże Ciało: deszczowa procesja w Brzeziu

Procesją do czterech ołtarzy symbolizujących cztery strony świata, w które poszli apostołowie głosząc  chrześcijaństwo, przeszli parafianie Brzezia. [ZDJĘCIA>>]

 

- reklama -

Zobacz galerię zdjęć z procesji z Brzezia>>

 

 

 

 

 zdjęcia Ireneusz Burek

 

 

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Na pierwszym zdjęciu widać zabytkową monstrancję z Brzezia ,z 1686 roku.Monstrancja na codzień jest przechowywana w bankowym sejfie i rzadko pokazywana.Monstrancję wykonał raciborski złotnik Hans Georg Kolbe .
    Kolbe zrobił trzy identyczne monstracje z motywem „zwiadowców wracających z Kanaanu”.Jedna trafiła do Brzezia w 1690 roku.Druga do kościoła w Bieńkowicach a trzecia do Gliwic.Gliwicką monstrancję Kolbego można oglądać w muzeum diecezjalnym.

  2. Bardzo dużo ludzi w Brzeziu szło w procesji. Jak zwykle, można by powiedziec, jednak w tym roku, mimo deszczu było jeszcze więcej. To jest prawdziwe wyznanie wiary. No, może tradycji też…

  3. Kolbe jest jedynym przedstawicielem złotników Śląskiego Baroku. Nasz kościół posiada wiele elementów barokowych w tym pochodzący z 1700 roku Barokowy ołtarz który służyw Brzeziu kolejno już w trzecim kościele. W Kościele znajdziemy wiele barokowych elementów ze starego kościółka pochodzące.To dla zachowanych elementów Barokowego wystroju budowano kosciół w stylu Secesji. Dla zachowania przyjętego Stylu budowli, obudowa nowych organów musiała być wykonana w stylu neobarokowym, by uzyskać zamierzony efekt. Tak uzasadnia Hossfeld, autor projektu brzeskiego kościoła. Ogromna pochwała dla poczynań naszego proboszcza w zakresie wystroju kościoła – jest super ! ale duża odpowiedzialnośc proboszcza, by nie popełnić coś zbytecznego. Będziemy się za księdza proboszcza modlić.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj