Studio Baśni – młodzi aktorzy na scenę!

W Młodzieżowym Centrum Kultury w Raciborzu, odbyła się premiera spektaklu "Kopciuszek" na podstawie bajki Jana Brzechwy. MDK w Raciborzu – spektakl "Kopciuszek" – zdjęcia.

STUDIO BAŚNI to całkiem świeża inicjatywa Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, chociaż samo koło prowadzone przez p. Agnieszkę Czarną działa już dobrych parę lat. Uczestnikami są starsze dzieci ze szkół podstawowych. Zawsze mogliśmy liczyć na młodzież z Płoni, dużo utalentowanych „aktorek” i trochę mniej „aktorów”. Wcześniej nazywaliśmy się Koło żywego słowa, ale  nazwa, jak reklama, musi być atrakcyjna i pociągająca. Nasz tytuł był nieco tajemniczy, zawoalowany, bo „czy może, proszę pani, być martwe słowo?” A no może, ale to już inna bajka…- relacjonuje pani Agnieszka.

- reklama -

W 2011 roku pani dyrektor Elżbieta Biskup pojechała służbowo do Domu Kultury w Opavie, gdzie zaprezentował się czeski teatr kukiełkowy, wystawiając baśń. Co za emocje, jakie podekscytowanie i zaangażowanie w coś tak archaicznego jak bajka… – zarażona inicjatywą  postanowiła przenieść tę fascynację na własne podwórko. W dobie komputeryzacji i cyfryzacji organizatorzy chcą przenieść dzieci, siebie i naszych widzów w inny, zaczarowany świat, gdzie wszystko prawie jest możliwe, a dobro zwycięża zło. Spróbowaliśmy po raz pierwszy w tamtym roku. Co wybrać? Ile tego? Jakiego autora: polskiego czy zagranicznego? Klasyka czy nowoczesność? Zdecydowaliśmy się na coś mało znanego: „Krzesiwo” Andersena. Sukces! Postanowiliśmy, że w pracy naszego  Koła baśń będzie zajmować naczelne miejsce. Przyszła kolej na nazwę. Pani dyrektor rzuciła od razu „Studio baśni” i tak zostało – powiedziała pani A. Czarna.
Posiłkując się słowami A. A. Milnego: „Baśń jest czymś jedynym i swoistym nie tylko pośród form literackich; jest to jedyny wytwór sztuki tak całkowicie zrozumiały dla dziecka” można by powiedzieć, że Baśnie przygotowują dzieci do konfrontacji z przeciwnościami losu, ukazując rzeczywistość w jej różnych odcieniach – nie tylko dobry i bezpieczny świat, ale również pełen niesprawiedliwości i agresji. W symboliczny sposób przekazują uniwersalne prawdy o ludzkim życiu. Dzieci, tak samo jak dorośli, mają swoje problemy, lęki i wątpliwości – towarzyszenie bajkowemu bohaterowi w jego przygodach pomaga zrozumieć własne odczucia, pomaga zmierzyć się z życiowymi trudnościami, uczy cieszyć się tym, co dobre, walczyć o to, o co walczyć warto, i akceptować to, czego nie da się zmienić.

W ramach zajęć Koła organizowane są inscenizacje teatralne wybranych przez dzieci sztuk, bajek i baśni. W naszym teatrze liczy się nie tylko przedstawienie. Poprzedzają je długotrwałe analizy tekstu, jego adaptacje, przygotowanie kostiumów i scenografii. Na zajęciach dzieci ćwiczą sztukę poprawnej wymowy, poprawną dykcję, śpiew, umiejętność porozumiewania się i okazywania uczuć za pomocą mimiki i gestów. W tym celu Pani Agnieszka przygotowuje dla nich wiele ćwiczeń, rebusów, zagadek i łamańców językowych. Uczniowie oglądają również wartościowe sztuki teatralne i ekranizacje książek, szczególnie baśni Andersena, braci Grimm oraz Charlesa Perrault. Studio Baśni daje dzieciom możliwość nabycia umiejętności aktorskich, ujawniania talentów i  prezentacji swoich osiągnięć na deskach profesjonalnej sceny.

 Marta Rajchel przy współpracy z Agnieszką Czarną

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here