W Szkole Podstawowej nr 13 odbył się turniej szachowy. – Dla poszerzenia horyzontów myślowych dziecka – po to właśnie organizujemy tego typu imprezy – powiedział Pan Tadeusz Wójcik. Turniej szachowy – zdjęcia
Szkoła Podstawowa numer 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu i Klub Szachowy "Silesia" po raz kolejny zorganizowali dziś Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Do rozgrywek mogli zapisać się wszyscy chętni uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów w Raciborzu.
Turniej odbył się w następujących grupach:
a) rocznik 2004 – 2005 w kategorii dziewcząt i chłopców
b) rocznik 2002 – 2003 w kategorii dziewcząt i chłopców
c) rocznik 2000 – 2001 w kategorii dziewcząt i chłopców
d) rocznik 1997 – 1999 w kategorii dziewcząt i chłopców
Rozgrywki w systemie szwajcarskim na dystansie 9-ciu rund po 10 minut na zawodnika.Punktualnie o 9:00 rozpoczęła się pierwsza runda. Zajęte były prawie wszystkie stanowiska, a uczniowie z szacunkiem podeszli do tej królewskiej gry. W przerwach między rundami udało mi się zamienić kilka słów z zawodnikami. Na sali odnalazłam dziewczynki z pierwszych klas szkół podstawowych, które już teraz radzą sobie całkiem nieźle. Ale cóż się dziwić, jedna z nich przyznała, że tato zaczął uczyć ją gry w szachy, kiedy miała dwa lata – to się nazywa szybki start!
Po 3 rundzie, dało się we znaki umysłowe zmęczenie, które dzieci szybko nadrobiły słodkim poczęstunkiem, a ja w tym czasie mogłam przeprowadzić ciekawą rozmowę z organizatorem, pasjonatem szachowym, panem Tadeuszem Wójcikiem. Uważa on, że gra w szachy poszerza horyzonty dziecka, pobudza intelekt. Pan Tadeusz hołduje zasadzie "Naucz dziecko grać w szachy, to poradzi sobie w życiu".
Sam, zaczął grać w wieku 14 lat, ale równocześnie uprawiał gimnastykę sportową i nie poświęcił szachom wielkiej uwagi. Do głębszego zainteresowania się tą grą skłoniła go trzyletnia choroba. Na początku grał korespondencyjnie (takim sposobem zyskał pierwszą kategorię i kandydata na mistrza). Potem już postanowił zając się pracą szachową nad młodzieżą i na tym polu działa od 30 lat. Zawsze bezinteresownie, jedynie dla krzewienia pasji i satysfakcji z powodu osiągnięć swoich wychowanków. Początkowo działał w SP nr 6 (potem 5), która dzięki niemu zajmowała czołowe miejsca w dziedzinie szachów w Raciborzu i okolicach. Następnie powstała sekcja szachowa w LKS Studziennej, gdzie pan Wójcik prowadził zajęcia w różnych formach razem z panem Orzechowskim – z którym współpracują do dziś.Pieczę przejął Międzyszkolny Ośrodek Sportu, z śp. dyrektorem Franciszkiem Witkowskim na czele. Wtedy właśnie drużyna została nazwana "Sokół Racibórz" i dwukrotnie awansowała do drugiej ligi juniorów.
Sokół Racibórz – Rzemiosło Racibórz – teraz Silesia Racibórz
Obecnie juniorzy startują w pierwszej lidze, a nad drużyną opiekę sprawują panowie Zbigniew Wieczorek, Michał Obruśnik i właśnie Tadeusz Wójcik, który prowadzi zajęcia z uczniami w czynie społecznym, przeprowadza wiele turniejów szachowych na terenie szkół raciborskich, mobilizuje dzieci do tej królewskiej gry. Jego uczniowie mają na swoim koncie wiele osiągnięć. Prosił mnie, aby wymieniła nazwiska kilku z nich, aby jeszcze bardziej zmobilizować ich do treningów, co też czynię z przyjemnością:
Starsi juniorzy:
Kalinowski Kamil
Nitychorug Jacek
Młynarczyk Janek
Suchanek Paulina
Zawodnicy młodsi:
Brzęczka Joasia
Sikora Anna
Białuska Oliwia
Szczecina Zuzanna
Pokorny Artur (w kategorii do 8 lat na Mistrzostwach Polski uzyskał 16 miejsce na ok 150 zawodników)
Kaliniak Kasper
Chrobak Wiktor
Małek Maciej
Klimas Mateusz
Kulot Dominik
Pan Tadeusz z zapałem opowiadał o tym, że poprzez tego typu turnieje organizatorzy chcieliby stworzyć prawdziwą rodzinę szachową oraz możliwość twórczego spędzania czasu. – Poprzez takie inicjatywy szukamy następnych uzdolnionych zawodników i zapraszamy wszystkich chętnych do gry królewskiej – zakończył szachowy pasjonat.
Ostateczne wyniki:
Chłopcy
rocznik 2004-2005
1 miejsce – Pokorny Artur
2 miejsce – Mucha Krzysztof
3 miejsce – Majewski Wojciech
rocznik 2002-2003
1 miejsce – Kaliniak Kasper
2 miejsce – Chrobak Wiktor
3 miejsce – Kulot Dominik
rocznik 2000-2001
1 miejsce – Tiebler Tomasz
2 miejsce – Kalisz Szymon
3 miejsce – Małek Maciej
gimnazjum
1 miejsce – Kalinowski Kamil
2 miejsce – Nitychoruk Jacek
3 miejsce – Kucharski Paweł
Dziewczęta
rocznik 2004-2005
1 miejsce- Białuska Oliwia
2 miejsce- Szczecina Zuzanna
3 miejsce- Mazurkiewicz Julia
rocznik 2002-2003
1 miejsce- Brzenczka Joanna
2 miejsce- Sikora Anna
3 miejsca – nie było
rocznik 2000-2001
1 miejsce –Stugiewicz Maria
2 miejsce –Kopczyńska Wiktoria
3 miejsce –Czuraj Marta
gimnazjum
1 miejsce –Suchanek Paulina
2 miejsce – Cyfka Wiktoria
3 miejsce- Fojcik Żaneta
Marta Rajchel