111 lat kościoła św. Mikołaja

2 czerwca minęła rocznica konsekracji kościoła św. Mikołaja w Raciborzu przez ks.kard. Jerzego Koppa z Wrocławia. Ta imponująca budowla neogotycka  tak jak wiele innych świątyń zabytkowych  powstała w ciągu dwóch lat.Na Starej Wsi, Proszowcu i Miedoni pod koniec XIX wieku liczba mieszkańców wzrosła do 5 tys. Wiele rodzin liczyło 10 a nawet 14 osób.Mały, barokowy kościółek nie mógł pomieścić takiej liczby parafian i groził zawaleniem. Dlatego w sierpniu 1890 roku rada parafialna z ówczesnym proboszczem  śp. ks. prał. Strzybnym wystąpiła z projektem budowy nowego, dużego kościoła w miejscu obok starej świątyni.

- reklama -

Budowa neogotyckiego kościoła św. Mikołaja trwała dwa lata.
Książę raciborski Wiktor nie wyraził jednak zgody. Dopiero  po śmierci ks. prał. Strzybnego jego następca ks. prob. Ernest Bresler  wyjednał u księcia zezwolenie i otrzymał od niego na budowę 53 tyś marek. Projekt nowego kościoła wykonał architekt Schneider z Gliwic.

Już 19 marca 1899 roku rozpoczęto zwożenie materiałów  i dokonano poświęcenia miejsca budowy. Obliczono, iż według kosztorysu potrzebna 215 tyś. marek. Sam proboszcz chodził od domu do domu i zbierał składki na to przedsięwzięcie, zostawiając ofiarodawcom na pamiątkę ceramiczne płytki z wizerunkiem św. Mikołaja. W wielu domach zachowały się do dnia dzisiejszego. Jak pisze w pracy magisterskiej ks. Jan Polok, parafianie przystąpili do budowy z niebywałym zapałem. Już w niedzielę 5 czerwca 1899 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego przez proboszcza ks. Breslera z udziałem duchownych okolicznych dekanatów oraz księcia raciborskiego Wiktora.


Koszt budowy kościoła wyniósł 320 tys. marek.

Podczas wykopu pod fundamenty natrafiono na kurzawkę; prace  przerwano i przystąpiono do umocnień podłoża. W kronikach z tego okresu można przeczytać, że w szczytowym okresie budowy pod nadzorem fachowców pracowało ok. 240 osób /społecznie/. W tym czasie nie było takiej mechanizacji i sprzętu budowlanego. Budowa trwała tylko dwa lata. Planowane koszty zostały znacznie przekroczone i wynosiły 320.000 marek razem z wyposażeniem między innymi w ołtarze, ambonę, chrzcielnicę, organy i 6 dzwonów.

Dnia 2 czerwca 1902 roku ks. kard. Jerzy Kopp z Wrocławia dokonał konsekracji świątyni pod wezw. św. Mikołaja.

 /K.N/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Dziękowali Bogu za 18 lat kapłaństwa

3 czerwca ksiądz profesor Konrad Glombik wraz z kolegami kursowymi obchodził w kościele św. Mikołaja w Raciborzu 18 rocznicę święceń kapłańskich. W koncelebrze wzięło udział 15 kolegów kursowych.

Uroczystość Bożego Ciała w parafii św. Mikołaja

Geneza tego święta sięga XIII wieku, kiedy Chrystus objawił się zakonnicy św. Juliannie z Cormillon i zapragnął święta eucharystycznego ku czci Ciała i Krwi Pańskiej, ustanowionych w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.

To już 16 kapłan po wojnie z parafii św. Mikołaja

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 11 alumnów z diecezji opolskiej odprawiło w swoich parafialnych kościołach Msze św. prymicyjne. Jak już pisaliśmy, wśród nich było trzech nowych kapłanów z terenu ziemi raciborskiej.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. To chyba cud.Tylko dwa lata i stanął taki skomplikowany architektonicznie obiekt.Podziwiać dawnych architektów i dokładność oraz kunszt budowniczych.

  2. Może skrzyknąć ogólno miejską akcję mającą na celu zebranie środków na odbudowę lub zakup nowych organów do tej świątyni? Już to robi na facebooku mój kolega Arek Popławski (pochodzący z Raciborza, wieloletni organista bazyliki MB Uśmiechniętej w Pszowie, a obecnie główny organista archikatedry we Fromborku). Mamy kościół o niebywałej kubaturze i akustyce ale co z tego skoro na balkonie są jedne z najmniejszych organów na dodatek składak, który postawiono po wojnie by coś tam grało w kościele, ponieważ w 1945 bomba rozwaliła chór z dużymi organami firmy Rieger, organami których głosy były dobrane pod brzmienie romantyczne i symfoniczne. Sam Penderecki wybrał sobie ten kościół na idealne miejsce do koncertowania w 2007 roku. W wielu miejscowościach o organy starają się nie tylko księża i wierni z tychże parafii ale i pomagają sąsiednie parafie jak i lokalne władze. Warto przywrócić temu kościołowi wspaniały instrument i identycznym zestawie głosów jaki był do 45, a miastu przywrócić idealne miejsce do koncertów o najlepszej akustyce w szeroko pojętym regionie.

  3. Ten kościół jak również inne świątynie w Raciborzu np. na Ostrogu to prawdziwe perły archityektury sakralnej.One powinne być wyeksponowane jako walory pielgrzymkowe i turystyczne.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj