2 czerwca minęła rocznica konsekracji kościoła św. Mikołaja w Raciborzu przez ks.kard. Jerzego Koppa z Wrocławia. Ta imponująca budowla neogotycka tak jak wiele innych świątyń zabytkowych powstała w ciągu dwóch lat.Na Starej Wsi, Proszowcu i Miedoni pod koniec XIX wieku liczba mieszkańców wzrosła do 5 tys. Wiele rodzin liczyło 10 a nawet 14 osób.Mały, barokowy kościółek nie mógł pomieścić takiej liczby parafian i groził zawaleniem. Dlatego w sierpniu 1890 roku rada parafialna z ówczesnym proboszczem śp. ks. prał. Strzybnym wystąpiła z projektem budowy nowego, dużego kościoła w miejscu obok starej świątyni.
Budowa neogotyckiego kościoła św. Mikołaja trwała dwa lata.
Już 19 marca 1899 roku rozpoczęto zwożenie materiałów i dokonano poświęcenia miejsca budowy. Obliczono, iż według kosztorysu potrzebna 215 tyś. marek. Sam proboszcz chodził od domu do domu i zbierał składki na to przedsięwzięcie, zostawiając ofiarodawcom na pamiątkę ceramiczne płytki z wizerunkiem św. Mikołaja. W wielu domach zachowały się do dnia dzisiejszego. Jak pisze w pracy magisterskiej ks. Jan Polok, parafianie przystąpili do budowy z niebywałym zapałem. Już w niedzielę 5 czerwca 1899 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego przez proboszcza ks. Breslera z udziałem duchownych okolicznych dekanatów oraz księcia raciborskiego Wiktora.
Koszt budowy kościoła wyniósł 320 tys. marek.
Dnia 2 czerwca 1902 roku ks. kard. Jerzy Kopp z Wrocławia dokonał konsekracji świątyni pod wezw. św. Mikołaja.
/K.N/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Dziękowali Bogu za 18 lat kapłaństwa
3 czerwca ksiądz profesor Konrad Glombik wraz z kolegami kursowymi obchodził w kościele św. Mikołaja w Raciborzu 18 rocznicę święceń kapłańskich. W koncelebrze wzięło udział 15 kolegów kursowych.
Uroczystość Bożego Ciała w parafii św. Mikołaja
Geneza tego święta sięga XIII wieku, kiedy Chrystus objawił się zakonnicy św. Juliannie z Cormillon i zapragnął święta eucharystycznego ku czci Ciała i Krwi Pańskiej, ustanowionych w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.
To już 16 kapłan po wojnie z parafii św. Mikołaja
W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 11 alumnów z diecezji opolskiej odprawiło w swoich parafialnych kościołach Msze św. prymicyjne. Jak już pisaliśmy, wśród nich było trzech nowych kapłanów z terenu ziemi raciborskiej.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–
To jest mój rodzinny kościół. Tam byłem ochrzczony i przystąpiłem do I-szej Komunii św.Kościół jest zadbany. To cieszy.
Podziwiać piękno architektury tego kościoła.
To chyba cud.Tylko dwa lata i stanął taki skomplikowany architektonicznie obiekt.Podziwiać dawnych architektów i dokładność oraz kunszt budowniczych.
drzewiej lepiej bywało
Tn kościół to najpiekniejszy kościół w Raciborzu. Brawo!
Może skrzyknąć ogólno miejską akcję mającą na celu zebranie środków na odbudowę lub zakup nowych organów do tej świątyni? Już to robi na facebooku mój kolega Arek Popławski (pochodzący z Raciborza, wieloletni organista bazyliki MB Uśmiechniętej w Pszowie, a obecnie główny organista archikatedry we Fromborku). Mamy kościół o niebywałej kubaturze i akustyce ale co z tego skoro na balkonie są jedne z najmniejszych organów na dodatek składak, który postawiono po wojnie by coś tam grało w kościele, ponieważ w 1945 bomba rozwaliła chór z dużymi organami firmy Rieger, organami których głosy były dobrane pod brzmienie romantyczne i symfoniczne. Sam Penderecki wybrał sobie ten kościół na idealne miejsce do koncertowania w 2007 roku. W wielu miejscowościach o organy starają się nie tylko księża i wierni z tychże parafii ale i pomagają sąsiednie parafie jak i lokalne władze. Warto przywrócić temu kościołowi wspaniały instrument i identycznym zestawie głosów jaki był do 45, a miastu przywrócić idealne miejsce do koncertów o najlepszej akustyce w szeroko pojętym regionie.
Ten kościół jak również inne świątynie w Raciborzu np. na Ostrogu to prawdziwe perły archityektury sakralnej.One powinne być wyeksponowane jako walory pielgrzymkowe i turystyczne.
Kościół znajduje się przy głównej drodze do miasta. Kiedy zostanie wykonana iluminacja tego, pięknego obiektu? Może ktoś wie.