Skandal w Ziomkostwie Ślązaków. Polacy powinni przeprosić

9

Antypolskie przemówienie przewodniczącego Ziomkostwa Ślązaków doprowadziło do rozłamu we władzach związku. Rudi Pawelka żąda od Polaków przeprosin i odszkodowań.
Zjazd Ziomkostwa Ślązaków wywołał w Niemczech skandal, którego powodem był wyciek do prasy (na dzień przed zjazdem) przemówienia przewodniczącego związku – Rudiego Pawelka. Tegoroczny zjazd Ziomkostwa Ślązaków odbył się w dniach 22-23 czerwca. Pawelka zażądał od strony polskiej przeprosin oraz odszkodowań za straty poniesionej przez przymusowo wysiedloną z Polski ludność niemiecką po 1945 roku.


W przeszłości przewodniczącym Ziomkostwa Ślązaków Był Herbert Hupka, który przed II wojną światową mieszkał w Raciborza. W 1994 roku otrzymał on tytuł Zasłużonego dla Miasta Raciborza, a w 1997 – Honorowego Obywatela Raciborza (na zdj. pierwszy z lewej).
Po ujawnieniu treści przemówienia z władz związku odszedł wiceprzewodniczący – Michael Pietsch. Z wizyty na zjeździe zrezygnowali również minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius (SPD) oraz przewodniczący dolosaksońskiego parlamentu Bernd Busemann (CDU). Zdaniem tego ostatniego przemówienie Pawelki miało "nie służyć polsko-niemieckiemu pojednaniu".

Rudi Pawelka nie pierwszy raz jest bohaterem skandalu. Podczas zjazdu Ślązaków w 2011 roku zarzucił Polsce prowadzenie przed 1939 rokiem polityki przemocy oraz oskarżył Polaków o udział w Holokauście. Pawelka był również organizatorem spółki "Pruskie Powiernictwo". Spółka miała na celu odzyskanie majątków Niemców, którzy po 1945 roku zostali przymusowo wysiedleni z terenów przyznanych po wojnie Polsce (skargi Powiernictwa w tej sprawie zostały odrzucone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu).

- reklama -

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Tablice dwujęzyczne w Rudniku być może jeszcze w tym roku

Ruszyły procedury związane z wpisaniem gminy Rudnik do rejestru gmin mniejszościowych. Wówczas nie będzie żadnych przeszkód, by na terenie całej gminy stanęły dwujęzyczne tablice nazw miejscowości.

P. Newerla: Racibórz nigdy nie będzie Ratiborem

– Z czasem wszyscy, także my – Polacy, przyzwyczaimy się do dwujęzycznych tablic – podsumował wykład dot. nazw miejscowości w powiecie raciborskim Paweł Newerla.

Prof. G. Janusz: najbardziej drażni nas mniejszość niemiecka

W Łubowicach dyskutowano o mniejszościach narodowych. Według profesora Grzegorza Janusza, najwięcej kontrowersji nadal wzbudza mniejszość niemiecka. – Był czas, że w Polsce niszczyliśmy wszystko co niemieckie – mówił.

Pięć lat temu zmarł Herbert Hupka

Dla jednych rewizjonista i wcielenie niemieckiego zła, dla innych wybitna postać. Kochał Racibórz. Za pomoc dla miasta otrzymał tytuł "Zasłużony dla Raciborza". Kim naprawdę był? Dziś mija 5 lat od śmieci Herberta Hupki.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

9 KOMENTARZE

 1. nasze dzieci beda sie uczyc w szkolach, ze to my – Polacy – zaczelismy wojne

 2. Nie. Zapytaj dziadka – komandosa, jak robił prowokację gliwicką.

 3. wr

  dziadziowi odwala i tyle

 4. kur

  [color=#4c4c4c; font-size: 12px; text-align: justify]”Pawelka zażądał od strony polskiej przeprosin oraz odszkodowań za straty poniesionej przez przymusowo wysiedloną z Polski ludność niemiecką po 1945 roku.” – chyba na głowę upadł! Co za tupet? Niech on juz lepiej szykuje sie na tamten swiat i wiecej nie odzywa, bo ktos mu jeszcze krzywde zorbi. [/color]

 5. zapas

  wojne wiadomo kto rozpetał i kto przegrał , wiadomo też kto na tego łotra /hitlera/.glosowal , ja tylko pisze . . .

 6. ...

  jak wiadomo fszystkim, 2 wojne sfiatowom rozpental Franek Dolas

 7. Pan Rudi to chyba na głowę upadł. Niech się nie wychyla, bo Polacy mu pokażą gdzie jego miejsce. Poza tym, zastanawia mnie, jak temu człwoiekowi nie wstyd takie bzdury gadać i być takim fałszywym typem. Jak mu się nie podoba to von do Niemiec i do kraju niech nie wraca!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here