Poseł Siedlaczek z troską o prawach mniejszości narodowych

Bezdomność wśród mniejszości romskiej, upamiętnienie deportacji, męczeństwa i powojennych obozów pracy, pisownia nazwisk i miejscowości w języku mniejszości oraz zwrot majątków – o te kwestie poseł wypytywał w sejmie.

Punktem pierwszym porządku dziennego rozpoczętego w środę 45. posiedzenia sejmu była Informacja o działalności rzecznika praw obywatelskich za rok 2012 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka  i obywatela wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Posłowie zadawali pytania pani Rzecznik Praw Obywatelskich Irenie Lipowicz. Poniżej publikujemy wystąpienie posła Henryka Siedlaczka i odpowiedź RPO.

- reklama -

 

Poseł Henryk Siedlaczek: Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowna Pani Rzecznik Praw Obywatelskich! Szanowna Pani Profesor! Chciałbym w moim wystąpieniu wzniecić niektóre  kwestie mniejszości  narodowych w  obszarze pracy rzecznika praw obywatelskich. Otóż, czy kwestie ochrony prawnej mniejszości narodowych, kwestie spraw majątkowych, spraw odszkodowawczych, uzyskania  obywatelstwa  były  przedmiotem  prac urzędu rzecznika? Czy mówiąc o miejscach upamiętnień, mamy na myśli również powojenne obozy pracy, wywózki,  deportacje, miejsca męczeństwa  i  obozy pracy na  terenie Polski  i za granicą w  tym czasie?

Czy urząd  rzecznika  zajmował  się problemem bezdomności np. wśród mniejszości romskiej? Czy zgłaszano problemy związane z zapisem nazwisk i miejscowości w języku mniejszości na podstawie stosownych  przepisów w  kraju  i  za  granicą?  I  na  koniec powrócę do spraw majątkowych np. w relacjach polsko-niemieckich w jednym tylko aspekcie. Otóż, zawsze jakieś prawo działało, a jego niewłaściwe stosowanie (Dzwonek) czy wręcz niedbalstwo lub ignorancja urzędnicza doprowadziły do dzisiejszych problemów. Jaka to skala i jak wygląda identyczna kwestia w  relacjach  polsko-ukraińskich,  polsko-litewskich? Czy  te  kwestie  były  przedmiotem  prac  rzecznika praw obywatelskich? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

 

Irena Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich): Pan  poseł  Siedlaczek  –  kwestia  praw majątkowych i języków mniejszości. Tak jak mówię – i myślę, że  klub mniejszości  niemieckiej  powinien  również wziąć udział w takiej konferencji – trzeba naprawdę usiąść i zastanowić się, również pod opieką Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak taki rozdział w ustawie  reprywatyzacyjnej  powinien  wyglądać,  bo  lęk przed tą sprawą, przed jej rozwiązaniem, sprawia, że odkłada się ad acta reprywatyzację, a to niczego nie rozwiązuje, przeciwnie, te problemy narastają i kiedyś nam spadną na głowę z całą siłą. Wydaje mi się, że jest to możliwe do realizacji. Rośnie również protest społeczny przeciwko na przykład odzyskiwaniu dóbr kultury. Trzeba się nad tym zdecydowanie pochylić.

 

/ps/

 

 ———————————————-

 

patrz także:

 

Migalski oburzony niemieckim serialem fałszującym historię

Europoseł żąda przeprosin i protestuje przeciwko przedstawianiu Polaków jako odpowiedzialnych za eksterminację Żydów w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", wyprodukowanym przez niemiecką telewizję publiczną ZDF.

 

 

Na Płoni oddano hołd ofiarom wojen i przemocy

Dewizę "Módl się i pracuj dla pokoju" wyryto na pomniku ofiar wojny, który stanął na cmentarzu na Płoni. W uroczystości poświęcenia pomnika wzięli udział parafianie, mniejszość niemiecka oraz przedstawiciele władz.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here