Białorusini opiewają grunwaldzką wiktorię [WIDEO]

0

Sławię tu odwagę, żołnierzy sarmackich, co rozsiekli w bitwie rycerzy krzyżackich (…) gdy Litwa, Polska zrujnowana  pragną prawa swego tam, pozbyć się tyrana… Pieśń sławiąca zwycięstwo spod Grunwaldu.15 lipca 2013 roku przypada 603 rocznica bitwy pod Grunwaldem, kiedy dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę i księcia Witolda wojska polsko – litewskie (Polacy, Litwini, Rusini i Tatarzy) pokonały rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (Krzyżaków, wspomaganych przez rycerstwo zachodnioeuropejskie).

Pamięć o największa bitwie średniowiecznej Europy i jednocześnie jednej z największych wiktorii polskiego oręża wciąż jest żywa. Od kilku lat pod Grunwaldem organizowana jest inscenizacja bitwy. W przededniu rocznicy tego sławetnego wydarzenia prezentujemy ciekawe znalezisko, o którym poinformował nas jeden z Czytelników Raciborskiego Portalu Internetowego www.raciborz.com.pl

- reklama -

Bitwa przez stulecia była opiewana w dziesiątkach pieśni. Jedną z nich, w języku starobiałoruskim, wykonuje białoruska grupa Stary Olsa. Poniżej prezentujemy jej nagranie wykonane podczas średniowiecznego festiwalu na wyspie Wolin. Uderzające jest podobieństwo języka, w którym wykonywana jest pieśń, do polskiego.


Film wykonano w czasie festiwalu na wyspie Wolin i został umieszczony w serwisie youtube przez użytkownika 718Jacenta (który to użytkownik jest również autorem wykorzystanego w lidzie tłumaczenia).

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Cofnijmy się do średniowiecza

Festiwal Średniowieczny w Raciborzu ma już ugruntowaną pozycję – ściąga uczestników nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Gdyby w Raciborzu powstał gród, impreza mogłaby nabrać jeszcze większej rangi.

Narodowcy świętowali powrót Wodzisławia do Polski

4 lipca 1922 roku na wodzisławski rynek wkroczyło Wojsko Polskie. Symbolicznie datę tę uznaje się za powrót ziemi wodzisławskiej do macierzy. Z tej okazji 6 lipca zorganizowano Marsz Wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego – zdjęcia.

Festiwal Średniowieczny: Na Brzozowej trup słał się gęsto

Szczęk oręża, złowrogie okrzyki i jęki rannych unosiły się sobotnim późnym popołudniem nad spokojnym Ostrogiem. Wszystko za sprawą wojów, którzy starli się w bitwie, kulminacyjnym punkcie pierwszego dnia festiwalu.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here