Racibórz zamożniejszy od Wodzisławia,biedniejszy od Głubczyc

6

Prof. Paweł Swianiewicz przygotował na potrzeby "Wspólnoty. Pisma samorządu terytorialnego" ranking zamożności samorządów w 2012 roku. Wyniki analizy są zaskakujące dla Raciborza i powiatu raciborskiego.

Prof. nauk ekonomicznych i kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przygotował ranking zamożności samorządów za rok 2012. – Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień – zapewnia prof. Swianiewicz. To już kolejna edycja rankingu.

- reklama -

Powiat raciborski
Pozycja powiatu raciborskiego w rankingu za rok 2012 polepszyła się w stosunku do tej z roku 2011 – w ubiegłym roku powiat raciborski plasował się na 117 miejscu, podczas gdy w 2011 roku było to miejsce 121. Choć warto podkreślić, że w 2008 roku zajmowaliśmy miejsce 10, a w 2001 – 6… Dla porównania powiat głubczycki uplasował się w 2012 roku na 48 miejscu, wodzisławski – 164, a rybnicki (ziemski) – 311. Najzamożniejszym powiatem w Polsce jest powiat człuchowski.

Racibórz, Krzanowice, Kuźnia Raciborska
Historyczna stolica Górnego Śląska jest obecnie 95. najbardziej zamożnym miastem w Polsce, niewielkie Głubczyce – 73. Jeszcze w 2009 roku w tym samym rankingu Racibórz plasował się na wysokim, 19. miejscu. W omawianym rankingu zamożności samorządów za 2012 rok, Wodzisław Śląski uplasował się na 215. pozycji. Krzanowice uplasowały się na 529 miejscu, a Kuźnia Raciborska – 539. Najzamożniejszym miastem powiatowym w Polsce jest Krynica Morska.

Gminy wiejskie
Najzamożniejszą gminą wiejską w powiecie raciborskim jest Rudnik, który w rankingu prof. Swianiewicza uplasował się na 214 miejscu. Kolejne miejsca zajmują Pietrowice Wielkie (521. lokata), Krzyżanowice (630. lokata) oraz Nędza (1363. lokata), Kornowac (1399. lokata).

Metoda
Autorzy rankingu pominęli wpływy samorządów z dotacji celowych, które – zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych – mają charakter chwilowy i nie mają związku z trwałym wzrostem zamożności (tę metodę zastosowano również w ubiegłorocznym rankingu).

– Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”). Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwanym w janosikowym. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i wojewódzkie nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśnia przyjętą metodologię prof. Swianiewicz.

oprac. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

PUP pozyskał ponad 300 tys. na staże i szkolenia

318 tys. zł udało się pozyskać Powiatowemu Urzędowi Pracy w Raciborzu na realizację projektu Droga do Zatrudnienia. Dzięki tym środkom kilkadziesiąt osób trafi na staże i szkolenia. Początek realizacji projektu to 1 sierpnia br.

Rafako blisko ugody ze spółkami z grupy Alstom

Rafako negocjuje ugodę ze spółkami grupy Alstom i spodziewa się, że może ona być zawarta jeszcze w lipcu. Ugoda będzie dotyczyła m.in. rozliczeń finansowych między spółkami oraz potencjalnej współpracy w przyszłości.

Będą nowe połączenia kolejowe na trasie Racibórz-Chałupki

Kilka tygodni temu Koleje Śląskie poinformowały o likwidacji czterech kursów na trasie Racibórz – Chałupki. Teraz na pasażerów czekają kolejne zmiany. Tym razem mówi się o zamiarze zwiększenia liczby połączeń. 

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

6 KOMENTARZE

  1. kkk

    jan ie rozumiem, po co takiego rankingi? czego to ma dowodzic? ze co? ze nie musze jechac do austrii, tylko wystarczy do glubczyc? przeciez to jest jakis akademicki belkot! tabelki, wskazniki, gowno z tego wynika… nie uwazam, ze jest u nas dobrze, ale tez nie wiem czy tego typu robione na zamowienie rankingi maja jakikolwiek sens i odzwierciedlenie w rzeczywistosci

  2. ,,burakow,, maja.
    Udowadniaja kto TU rzadzi …

  3. Zdecydujcie się! Jak T.W. chciał, żeby wpisać do strategii Raciborza integrację z opolszczyzną, to podniosło się larum, że łoo, do opolszczyzny, wiocha itd. Teraz wychodzi, że na Opolszczyźnie lepiej gospodarzą, to co powiecie Panowie z Wielkiego Miasta Raciborza???????

  4. ..a w śląskim jesteśmy, dalekim zadupiem na czeskiej granicy…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here