Parafia w Brzeziu – o historycznym artykule z 1938 roku

W 1938 roku w "Gościu Niedzielnym" ukazał się artykuł przedstawiający kościół p. w. św. Ap. Mateusza i Macieja w Brzeziu. W 75 rocznicę tego wydarzenia przypominamy historyczne wzmianki o parafii

Dokładnie 75 lat temu  (17 lipca 1938 roku) w „Gościu Niedzielnym” ukazał się artykuł o parafii brzeskiej. Całe dwie strony poświęcono, aby przybliżyć historię tego kościoła z pierwszymi zapisami w kronikach jak i poszczególnych księży. Pretekstem do tego była zbliżająca się 25 rocznica pracy w duszpasterstwie księdza proboszcza Feliksa Borzuckiego.

- reklama -

Notka pod obszerną galerią głosi, że kościół pod wezwaniem apostołów św. Mateusza i Macieja został zbudowany w 1906 roku. Umiejscowiony pod lasem w pięknej okolicy, gdzie wśród pagórków można było podziwiać miasto Racibórz i szereg wież kościelnych.

 

 Feliks Borzucki urodził się 12.05.1878 roku. Dekretem 30.10.1913 roku został mianowany proboszczem w Brzeziu, gdzie umarł 21.08.1938 roku. W pamięci parafian pozostał jako ksiądz gorliwej wiary i wielkiej dyscypliny, której wymagał od siebie i innych.

 

 

  Dokument z 1383 roku podaje, że już wtedy ludność miała obowiązek świadczeń na rzecz tutejszego proboszcza, co jest dowodem, że w Brzeziu istniał już kościół. Z protokołu wizytacyjnego z 1679 roku wynika, że kościół zbudowano już w 1331 roku.

Większość budowli sakralnych charakteryzuje symetria planu. W przypadku brzeskiego kościoła jest jednak inaczej. Łukowe podcienia, oddzielające nawy boczne od nawy głównej, są różnej wysokości. Nawy lewa i prawa są zbudowane na planie prostokąta – każdy ma inne wymiary. W kościele znajdują się różne elementy wystroju – barokowy ołtarz główny i dwa barokowe ołtarze boczne, barokowa ambona. Nowe organy miały zaś być wykonane w stylu neobarokowym.

 
 
Parafia w Brzeziu dziś:
 
 
 
źródło tekstu i zdjęć: strona http://brzezie.raciborz.com.pl/ oraz Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic, Racibórz 2008.
 
Marta Rajchel

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Cóż to za rocznica „ukazanie się artyk. w Gościu Niedzielnym na temat brzeskiego kościoła” ??? Rocznicę 25. kapłaństwa ks. prob. Feliksa Borzuckiego obchodzono w brzeskim kościele, kilka lat wcześniej w 1930 roku, zaś 25. rocznicę 25 lecia nowego kościoła obchodzono w 1931 roku – to co napisano w związku z ukazaniem się wzmianki o brzeskim kościele w Gościu Niedzielnym,w 1938 roku, jest conajmniej bałamutne. [b]Prawdą jest, że w 25.08.1938 roku ks. Kanonik Knosala z Pszowa, prowadzi pogrzeb brzeskiego proboszcza ks. Feliksa Borzuckiego. ! ! ! [/b]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here