2 sierpnia: Światowy dzień pamięci o zagładzie Romów

Romowie stanowili trzecią pod względem liczebności grupę wywiezioną do obozów w Auschwitz  (zaraz po Żydach i Polakach). W wyniku prześladowań i terroru zginęła prawie połowa populacji zamieszkującej tereny okupowane przez Niemcy

Łącznie w Auschwitz przetrzymywano blisko 23 tysiące Romów. Śmierć poniosło większość z nich (ok. 21 tys.) Zatrudniani byli do ciężkiej pracy w przemyśle. Wykonywano na nich mrożące krew w żyłach eksperymenty medyczne (m.in. badano na nich skutki picia wody morskiej)

- reklama -

Każdego roku 1 i 2 sierpnia na teren byłego familijnego obozu cygańskiego Familienzigeunerlager przyjeżdża wielu Romów, aby uczcić pamięć swoich zamordowanych przodków. To właśnie tam 2 sierpnia Niemcy na rozkaz Heinricha Himmlera siłą załadowali na ciężarówki  broniących się Romów wraz z kobietami i dziećmi i zamordowali w komorach gazowych. Tylko tego dnia zginęło 2897 Romów.

 29 lipca 2011 rok Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti Honorowy patronat nad pierwszymi obchodami święta objął prezydent Polski Bronisław Komorowski.

 

Marta Rajchel

źródło własne oraz strona dzieje.pl

Foto: http://pl.auschwitz.org/m/index.php

 

 

 

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Za mało ich wywieźli. Kradną, żebrzą, kurwią się, to naród wychowany w zaprzeczeniu do wartości europejskich, wrzód na społeczeństwie. Oni brzydzą się pracą, a do jej rangi podnoszą przestępczość.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj