Nie ma wakacji od ekologii… Poniżej prezentujemy wakacyjny przegląd wydarzeń związanych z ekologią i ochroną środowiska, które miały miejsce w miesiącu lipcu 2013 roku.
Odpady szansą dla biznesu w regionie
Otwiera się nowa perspektywa dla Śląska w dziedzinie energetyki i gospodarowania surowcami wtórymi. Dokument inicjujący powstanie Śląskiego Klastra Gospodarki Odpadami podpisano w Katowicach podczas konferencji zorganizowanej 10 i 11 lipca przez Zrzeszenie Ekspertów Ekologii. Patronat nad powołaniem nowego śląskiego klastra objęli: Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Bernard Błaszczyk – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Piotr Uszok – Prezydent Katowic oraz Eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. Partnerem projektu został Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dzięki tej inicjatywie zużyte materiały mogą stać się efektywnym źródłem pozyskiwania energii w regionie.
Przynależność do Klastra zadeklarowało już około 20 przedsiębiorców z branży, naukę reprezentują przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z klastrem współpracuje także Instytut Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu.
Siedemnasta umowa w ramach POIiŚ podpisana
15 lipca umowę o dofinansowaniu przedsięwzięcia w imieniu ministra środowiska wręczył prezesowi oczyszczalni „Warta” SA Rafałowi Lewandowskiemu zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Liwochowski.
20 lat w trosce o środowisko
20 lipca br. w Soblówce w gminie Ujsoły Stowarzyszenie SOPEL z Będzina zorganizowało akcję informacyjno – edukacyjną „NASZ ŚLAD NA ZIEMI DLA PRZYSZŁOŚCI POKOLEŃ”.
Impreza była skierowana do lokalnej społeczności, do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze względu na otwarty charakter akcji oraz skalę działań nie zabrakło również licznej grupy turystów i gości z terenu całego województwa śląskiego, spędzających wakacje na tych atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo obszarach.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Sprawni – Eko”, quiz przyrodniczo – historyczny „20 lat WFOŚiGW – wiem wszystko”, program z udziałem dzieci uczestniczących w realizacji akcji – ekologiczne inscenizacje muzyczne. Otwarto wystawę prac konkursów: „Eko – jubiler”, „Tak wyglądam i tu mieszkam”, „Mój nocny przyjaciel”, „Śląskie bioróżnorodne”.
Minister Elżbieta Bieńkowska w Funduszu
26 lipca, podczas spotkania minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej z prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabrielą Lenartowicz mówiono o wdrażaniu projektów środowiskowych i energetycznych z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz planowanych do realizacji w latach 2014 – 2020.
W trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, minister Elżbieta Bieńkowska zaznaczyła, choć nie chce niczego narzucać marszałkom, to warto będzie włączyć wojewódzkie fundusze we wdrażanie środowiskowych projektów zawartych w nowych Regionalnych Programach Operacyjnych.
W nowej perspektywie będzie bowiem można się ubiegać o środki na inwestycje o dużym wpływie na środowisko. Komisja Europejska we wszystkich swoich programach ochronę środowiska stawia bardzo wysoko. Liczyć się zatem będą kompleksowe projekty z zakresu kanalizacji, odpadów, efektywności energetycznej, rewitalizacji budynków czy transportu miejskiego.
W ramach nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 znacznie więcej pieniędzy będzie w dyspozycji regionów. Ta kwota zwiększa się z obecnych 25 proc. do 40 proc. Zatem z wynegocjowanych 73 mld euro, które Polska będzie miała na lata 2014–2020, aż 28 mld euro otrzymają regiony. Największy w kraju Regionalny Program Operacyjny Województwa. Śląskiego, będzie dysponował ponad 3 mld euro. Nasze rozmowy w katowickim Funduszu dotyczyły tego, jak spowodować, by przy wykorzystaniu tych unijnych pieniędzy rozwiązać jak najwięcej problemów środowiskowych w województwie – tłumaczyła minister.
Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach mówiła, że prawdziwą intencją wysiłków związanych z pozyskiwaniem funduszy europejskich na cele ekologiczne nie jest wyłącznie wywiązanie się ze zobowiązań wobec Komisji Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, ale przede wszystkim poprawa naszej jakości życia. Katowicki Fundusz niezależnie od środków europejski, którymi zarządza lub pomaga zarządzać, dysponuje także instrumentem wsparcia na udział własny, z którym problem mają m.in. samorządy. Wtedy zawsze gotowi jesteśmy do wspierania projektów tak dziś potrzebnych dla poprawy stanu środowiska i tym samym jakości życia mieszkańców – stwierdziła G. Lenartowicz.
Ekologia na (nie tylko) harcerskich obozach
W ciągu całego roku w zastępach i drużynach harcerskich działających w woj. śląskim odbywają się konkursy plastyczne, olimpiady wiedzy przyrodniczej, warsztaty na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska, harcerski festiwal piosenki ekologicznej, a także rozgrywane są turnieje umiejętności promujące i utrwalające zachowania proekologiczne w ramach Harcerskiej Akademii Przyrody. Dzieci i młodzież ze Śląskiej Chorągwi ZHP znana jest także z uczestnictwa w proekologicznych przedsięwzięciach takich jak: „Sprzątanie Świata”, „Czyste Tatry”, „Na zielonej Ścieżce” czy „Program Starszego Ekologa”.
W trakcie obozów letnich harcerze poszukują terenów zagrożonych ekologicznie, uczą się segregacji odpadów, składowania w workach oraz sposobów minimalizowania i utylizacji śmieci, a także bezpiecznego przebywania w lesie oraz umiejętnego zachowania w otoczeniu przyrody.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: