W ZSS ruszy wczesne wspomaganie

Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu planuje od roku szkolnego 2013/2014 prowadzić kompleksowe działania z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i jego rodziny jako nową formę edukacyjno-rehabilitacyjną.

Nieprawidłowości rozwoju w sferach ruchu, mowy, emocji, zachowań społecznych, zdolności intelektualnych, mogą prowadzić do pogłębiania się problemu wraz ze wzrostem wymagań adekwatnych do wieku dziecka. Mimo, że małe dzieci usprawiedliwiamy dobrodusznie za: niezdarności w mowie, ruchu, za trudne zachowania i brak zdolności do wszystkiego, pamiętajmy, że rozwój prawidłowy jest harmonijny dzięki współgraniu wielu umiejętności, a brak jednej lub kilku zaburza jego harmonijność, wpływa na inne sfery negatywnie i dlatego może prowadzić do niepełnosprawności. Nie można bać się pytać w porę, i wspomagać. To nie wyrok, ale szansa.

- reklama -

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest formą pomocy dzieciom i ich rodzinom obejmującą kompleksowe, wielospecjalistyczne oddziaływania mające na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka. W ramach bezpłatnych, stałych zajęć dzieci będą mogły korzystać z pomocy psychologa, logopedy, pedagoga, rehabilitanta, lub innego specjalisty, jaki będzie dziecku niezbędny. Forma i rodzaj zajęć będzie dostosowany do aktualnych potrzeb rozwojowych dziecka.

W zajęciach będą mogły wziąć udział dzieci w wieku od urodzenia do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Oddziaływania kierowane są do dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.  Aby móc skorzystać z pomocy, dziecko będzie musiało posiadać opinię  poradni psychologiczno pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania, którą należy złożyć w sekretariacie Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu.

Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu oferuje również kompleksową edukację i rewalidację dla dzieci, młodzieży i w szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej i szkole przysposabiającej do pracy, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, dla dzieci i młodzieży z zespołem Downa, autyzmem i z zespołem Aspergera do 24 roku życia oraz zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim do 25 roku życia.

Wszelkie informacje można uzyskać telefonicznie pod nr 32 415 49 91 lub osobiście w sekretariacie szkoły przy ul. Królewskiej 19 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 – 14.

 

źródło: Zespół Szkół Specjalnych

 

Paweł Strzelczyk

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj