D.Tusk: Bycie Ślązakiem nie jest sprzeczne z byciem Polakiem

0

Marek Plura, urodzony w Raciborzu poseł PO z Katowic w lipcu wystosował do Donalda Tuska list, w którym zapytuje o jego stosunek do Śląska i Ślązaków. – Dyskusja o autonomii w Polsce to ślepa uliczka – odpowiada Tusk.

Plura wysłał swój list do Donalda Tuska i Jarosława Gowina (ubiegających się o przywództwo w Platformie Obywatelskiej) 22 lipca. Pytał w nim o stosunek obydwu o ocenę koalicji RAŚ – PO w sejmiku śląskim, stosunek do dążeń ślązaków do autonomii, uznanie śląskiej gwary za język regionalny. Wczoraj opublikował odpowiedź, jaką otrzymał od Donalda Tuska. Ten ciepło wyraził się o kultywowaniu śląskiej gwary, uznając iż w różnorodności widzi wartość. – Ponad 800 tys. deklaracji narodowości śląskiej w ostatnim spisie powszechnym jest dla mnie potwierdzeniem prawdy, iż polskie społeczeństwo – a szczególnie Ślązacy – w różnorodności tożsamości widzą wartość. Jest dla mnie jasne, że bycie Ślązakiem nie stoi w sprzeczności z byciem Polakiem. To nie jest alternatywa: albo Ślązak, albo Polak" – napisał.

- reklama -

Nieco mniej przychylnie wyraził się o dążeniach autonomistów. – Efekty oraz umiejętności wspólnego rozwiązywania problemów powinny znaczyć więcej niż ideologia. Dyskusja o autonomii regionów w Polsce to ślepa uliczka. Donikąd nie prowadzi, nie rozwiązuje żadnych realnych problemów, a jedynie zwiększa poziom emocji w debacie publicznej. Niepotrzebnie. Żeby uzyskać dobre efekty, nie musimy od razu wywracać ustroju naszego państwa do góry nogami – odpowiedział Tusk w sprawie autonomii.

 

źródła: katowice/gazeta.pl, onet

 

Paweł Strzelczyk

 

 —————————————————–

 

patrz także:

 

MEDIA: Czy polski poseł może kibicować Niemcom?

Marek Plura , parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej, zadeklarował publicznie pod zdjęciem niemieckiej reprezentacji że "trzima za naszych". Oburzyło to radnego sejmiku Michała Wójcika z Solidarnej Polski.

 

 

Ilu Ślązaków jest w powiecie raciborskim?

GUS w końcu ujawnił dane dotyczące deklaracji narodowościowych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011. Jak wynika z danych, bardzo wielu mieszkańców powiatu raciborskiego czuje się Ślązakami.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here