Pieczęcie B. Komorowskiego dla zamku, biblioteki i RCK

Biuro Prezydenta RP przysłało do Raciborza trzy pieczęcie, którymi na pamiątkę będzie można oznaczyć utwory Aleksandra Fredry. Akcja ma związek z Narodowym czytaniem Fredry, w które włączyły się RCK, biblioteka i zamek.
„Szanowni Państwo, z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania przesyłamy Państwu okolicznościową pieczęć, która służy do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach książek z utworami Aleksandra Fredry" – listy tej treści otrzymały Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Zamek Piastowski w Raciborzu od Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z listami obie placówki otrzymały pamiątkowy stempel, którym można będzie oznaczyć swe prywatne zbiory utworów Aleksandra Fredry.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku, 7 września, w Narodowe Czytanie włączają się: Zamek Piastowski, Raciborskie Centrum Kultury (RCI) a także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć doroczne Pożegnanie lata z Młodzieżowym Domem Kultury.

- reklama -

 

Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W zeszłym roku czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w tym roku będzie to Zemsta Aleksandra Fredry.

W czytaniu na scenie Zamku Piastowskiego wezmą udział dyrektorzy szkół podległych powiatowi raciborskiemu a także przedstawiciele raciborskich mediów, a w roli Klary wystąpi Agnieszka Busuleanu-Jaksik z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Rozpoczynamy o godz.14.00 na scenie plenerowej zamku.

Czytanie Fredry” odbędzie się również skwerze przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Raciborzu o godz. 12.00 (również 7 września). W programie atrakcje dla całej rodziny: inscenizacja „Pawła i Gawła” i zajęcia animacyjne oraz atrakcje dla dorosłych: spotkanie autorskie z poetką, półfinalistką konkursu Radia Katowice „Po naszymu czyli po śląsku" Marią Galwas pt. „Fredro po ślonsku”, głośne czytanie fragmentów „Zemsty” połączone z inscenizacją teatralną, konkurs wiedzy z nagrodami oraz wystawa „Aleksander Fredro w 220. rocznicę urodzin”.

Do akcji włączyło się również Raciborskie Centrum Kultury. Od godz. 11.00 do 13.00 przy Raciborskim Centrum Informacji, mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć "na żywo" fragmenty "Ślubów panieńskich" w wykonaniu młodzieży kółka teatralnego TE-REG-REC działającego w RCK. – Młodzież wydaje się być urodzona do tego tekstu! Doskonale czuje fredrowski styl, a przy tym świetnie się bawi – mówi Teresa Okaj, prowadząca kółko teatralne.

Raciborskie Centrum Kultury zachęca do sięgnięcia do lektury Fredry także mieszkańców – wszystkich, którzy mieliby ochotę włączyć się 7 września w godz. 11.00-13.00 w "Narodowe Czytanie" zachęcamy do kontaktu z Raciborskim Centrum Kultury: osobiście lub telefonicznie 32 415 31 72.

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

N. Mika: w Raciborzu brakuje pomnika Mieszka Laskonogiego

Mieszko Laskonogi był jednym z najwybitniejszych raciborzan w historii. Mimo to postać władcy wciąż nie doczekała się pomnika w Raciborzu. Zdaniem N. Miki należy to zmienić, gdyż historia jest największym dobrem raciborszczyzny.

Zaopiekuj się mną – konkurs wiedzy o książkach Holly Webb

Rudek, Czaruś, Luna i Gwiazdka… Czy znacie przygody czworonożnych bohaterów książek Holly Webb?  Weź udział w konkursie organizowanym przez Bibliotekę w Raciborzu.

Cała Polska czyta Fredrę także w Raciborzu

Raciborska biblioteka zaprasza na „Rodzinne czytanie Fredry” w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie” pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, które odbędzie się 7 września.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Tyle szumu wokół średnich lotów pisarza. Fredra pisywał bajeczki, lekkie komedie i pseudo-pamiętniki. Nic wartego uwagi. Szkoda, że tak sie wychwala miernoty, zapominając w tym czasie o prawdziwie duzych twórcach, jak Leśmian, Baczyński, Tuwim.

  2. Czy ktoś zapomina o Leśmianie, Baczyńsim i Tuwimie? Nie wydaje mi się. A twórczość fredry, może nie najwyższych lotów, to przecież urzeka, włąśnie swoją lekkością… Chwila uśmiechu w nękanej maryrologią, towianizmem, mesjanizmem, pozytywizmem literaturze XIX wieku nikomu nie zawadzi 😉

  3. Dlaczego Fredro- bo rok 2013 ogłoszono rokiem Fredry. Rok temu był rokiem Mickiewicza. Szkoda tylko , że u nas nie dograli sprawy i nie zorganizowali tego wspólnie np na Zamku Piastowskim. Tego samego dnia organizauje czytanie biblioteka, RCK na Rynku i Mlodzieżowy Dom kultury na zamku. Ludzie mają się klonować czy co? Dlaczego tak jest- czy to w ramach konkurencji kto lepszy? Dlaczego u nas nie ma koordynacji imprez kulturalnych?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj