Gimnazjaliści z „Piątki” odkrywali czystą Polskę w Parku Krajobrazowym Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

20 września uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wzięli udział w „Cysterskich dymarkach”. Po przyjeździe do Rud Wielkich czekał na nas przewodnik z Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego im. Juliusza Rogera w Rudach.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła, Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym. W kościele zasiedliśmy w ławach i wysłuchaliśmy historii pobytu Cystersów na terenie Europy, Polski i Rud. Uczniowie zapoznali się z życiem i działalnością gospodarczą Cystersów.


Następnie udaliśmy się na wędrówkę po parku, gdzie nasi uczniowie „Sprzątali Świat” i odkrywali czystą Polskę. Okazało się , że nawet w parku krajobrazowym ludzie pozostawiają swój ślad w postaci śmieci.

Wędrówkę po parku zakończyliśmy w pałacu biskupim zwiedzaniem wystawy Przyrodniczo – Łowieckiej z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Wielu uczniów podziwiało trofea myśliwych, a niektórzy byli zmartwieni z powodu zabijania zwierząt


Następnie udaliśmy się na warsztaty edukacyjne i krok po kroku zobaczyliśmy jak dawniej wytapiano żelazo w Rudach. Wielu uczniów z takim zapałem dęło w piec, że ogień buchał wysoko. Niektórym udało się uzyskać dyplom dymarza. Po wytężonej nauce i ciężkiej pracy młodzież integrowała się przy ognisku piekąc kiełbaski , chleb, a nawet chrupki. Dla wielu z nich było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z Rudami.


Na wycieczce opiekunami byli Beata Mróz – Kajstura, Krystyna Cyfka, Elżbieta Preisner i Róża Szramek.
Warsztaty i przejazd sponsorowane były przez Wydział Ochrony Środowiska Miasta Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here