Kryminaliści w bibliotece: Czy Królowa jest tylko jedna ?

Maria Matuszczak – dziennikarka, fanka powieści kryminalnych, trzykrotna laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, była goście kolejnego spotkania z cyklu "Kryminaliści w bibliotece".

Już po raz trzeci odbyło się w raciborskiej książnicy, na ul. Kasprowicza 12 spotkanie z cyklu Kryminaliści w Bibliotece. O gatunkach kryminału polskiego opowiadała Marta Matuszczak – dziennikarka, fanka powieści kryminalnych, trzykrotna laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Począwszy od Marka Krajewskiego, wciąż uznawanego za mistrza kryminału retro zaprezentowała wiele innych odmian powieści kryminalnych, które dominowały w ostatnim dziesięcioleciu na półkach w księgarniach i bibliotekach. W trakcie prezentacji można było wysłuchać fragmentów powieści czytanych przez Marka Krajewskiego, wypowiedzi Marcina Wrońskiego czy też usłyszeć „Kołysankę dla mordercy” w wykonaniu Mariusza Czubaja.

Podczas spotkania Pani Marta szczególnie zachęcała do czytania kryminałów a w zasadzie jak je nazwała powieści neomilicyjnych, których akcja osadzona jest w realiach peerelowskich. Dla przykładu podała świetny debiut Tadeusza Cegielskiego „Morderstwo w alei Róż” czy cykl Ryszarda Ćwirleja: „Trzynasty dzień tygodnia”, „Upiory spacerują nad Wartą”, „Ręczna robota”, traktujący o śledztwach prowadzonych przez poznańskich milicjantów. Znaleźć można w nich i nostalgię za nieodległą przeszłością, i pełne komizmu komentarze do warunków życia w socjalistycznym „raju”.

- reklama -

Przemierzając kolejne ścieżki polskiego kryminału zatrzymała się nieco dłużej  przy kryminałach kobiet. Z roku na rok autorek powieści kryminalnych jest więcej. Tworzą kryminały obyczajowe (z licznymi wątkami romansowymi) albo komedie kryminalne (Irena Matuszkiewicz czy duet Gacek&Szczepańska), kryminały miejskie (Anna Fryczkowska, Joanna Jodełka), policyjne (Izabela Szolc), kryminały retro i archeologiczne (Marta Guzowska), i jakie kto sobie tylko wymarzy. Nie bez znaczenia jest fakt, iż w ostatnich latach Nagrodę Wielkiego Kalibru dla autora kryminału odebrały Gaja Grzegorzewska za „Topielicę” i Joanna Jodełka za „Polichromię” czyli kobiety górą!

Podsumowując swoje opowieści Marta Matuszczak przyznała, że mimo wszystko królowa jest tylko jedna czyli Joanna Chmielewska. Jednakże zgodziła się z jednym uczestnikiem spotkania, który uważa, że lepiej się czyta „młodą starą Chmielewską”.

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Seniorzy potrafią latać a nawet… "didżejować”?!

Odlotowe babcie i jeden dziadek przyleciały do raciborskiej biblioteki na "Spotkania z pasjami". "Latające babcie" to projekt seniorów z Łodzi, którzy dzielą się swoimi literackimi i aktorskimi pasjami.

"Pokonać chorobę sztuką" – wernisaż prac w bibliotece

25 października o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 w Raciborzu odbędzie się wernisaż wystawy "Pokonać chorobę sztuką" autorstwa podopiecznych Stowarzyszenia Persona.

"Pokonać chorobę sztuką" – wernisaż prac w bibliotece

25 października o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 w Raciborzu odbędzie się wernisaż wystawy "Pokonać chorobę sztuką" autorstwa podopiecznych Stowarzyszenia Persona.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj