Dawny Racibórz: wielka nawałanica niesie śmierć

3

Młodzi raciborzanie uciekają do Ameryki – z jakim skutkiem? Wielka nawałnica przechodzi przez Górny Śląsk. 750 rekrutów wyjeżdża z Raciborza do swoich pułków, co ważne, tylko niewielu jest pijanych… Czym żył Racibórz 119 lat temu?

Dwóch uczniów chciało uciec do Ameryki. Ulotnili się z Raciborza i dotarli do Hamburga, gdzie zabrakło im pieniędzy. –  (…) a że bez pieniędzy nawet do Ameryki uciec nie można, napisali ci młodzieńcy do swego pryncypała z prośbą o przebaczenie, ale zarazem o pieniądze na podróż z powrotem. No i pan pryncypał uczuł litość nad zbiegami, posłał im pieniądze, za które smutni i w swych pięknych nadziejach zawiedzeni, wrócili do Raciborza – pisały "Nowiny Raciborskie. Pismo dla Ludu" w numerze z 13 października 1894 roku. Co jeszcze zajmowało mieszkańców dawnego Raciborza?

Wciąż głośno było o wielkiej burzy, która przeszła przez Górny Śląsk niosąc śmierć i zniszczenie. Żywioł zebrał śmiertelne żniwo we Wroninie – mężczyzna, Łańcu – pracująca w polu kobieta, Grzędzinie – dwie kobiety na polu. Ponadto od uderzeń pioruna spaliły się zabudowania gospodarskie w Polskiej Cerekwi, Nowejwsi i w Brzeziu, gdzie piorun uderzył w dom wdowy Somerlowej.


W numerze 123 "Nowin Raciborskich. Pisma poświęconego Ludowi" informowano m. in. o otwarciu w Raciborzu polskiej drukarni.
Pisała również polska gazeta w Raciborzu o podoficerze z Koźla, który przybył do Raciborza aby odebrać rekrutów dla swego pułku. Łachudra poszedł na obiad do pewnej restauracji przy ul. Odrzańskiej, gdzie ukradł kelnerce portfel ze 120 markami! Na szczęście złodzieja udało się schwytać. – Podoficera tego aresztowano na ulicy Panieńskiej – pisały "Nowiny…".

- reklama -

Cóż ponad to? Zapadły wyroki w pamiętnej sprawie bójki z żołnierzami w lokalu pana Buczka na Ostrogu, która wydarzyła się w kwietniu. – sąd karny skazał 5 robotników na kary więzienne od 3 miesięcy do 1 1/2 roku. Nazwisk skazanych lepiej nie podawać, bo i tak muszą teraz ciężko pokutować za nierozwagę i zapalczywość swoją – informowała gazeta.

Nadto na dworcu w Raciborzu pożegnano 750 rekrutów, którzy stąd mieli udać się do swoich pułków. Uraczono ich tutejszym obiadem, składającym się z kiełbasy, kartofli i kapusty. – Rekruci ci zachowywali się przyzwoiciej, niż inne lata i mniej było między nimi pijanych – informowało pismo.

Ze spraw gospodarczych warto nadmienić, że centnar (50 kg) kartofli kosztował na raciborskim targu od 1,5 do 1,8 mk, a za mendel jajek (15 sztuk) trzeba było zapłacić ok. 0,7 mk. Do okolicznego rolnictwa zaczynały przenikać najnowsze zdobycze technologii. Józef Pollok ze Starejwsi zachwalał sztuczne nawozy "CERES", które można było u niego zakupić. Co się zaś tyczy pracy, Madej z ul. Długiej 44 oferował dziewczętom chcącym wyuczyć się "krawczyzny damskiej" naukę w swoim zakładzie.

"Nowiny Raciborskie. Pismo poświęcone Ludowi" (później również "Nowiny Raciborskie. Pismo dla Ludu polsko-katolickiego" – tytuł prasowy, który pojawił się w Raciborzu w roku 1889. Pismo powstało z inicjatywy Józefa Rostka. Jego wydawcą i pierwszy redaktorem naczelnym był Jan Karol Maćkowski. Gazeta szybko zdobyła sporą popularność – już w 1894 roku jej nakład sięgnął 5 tys. egzemplarzy. Po plebiscycie, kiedy Racibórz pozostał w Niemczech, zaniechano jej wydawania.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Dawny Racibórz:niemieccy katolicy nie pytają Polaków o zgodę

– Wiarusy, czy pozwolicie na to, aby wam pan Muentzberg posłów narzucał? – zapytywały swoich Czytelników "Nowiny Raciborskie. Pismo dla ludu" w numerze z 5 października 1893 roku. Czym żył Racibórz 120 lat temu?

Zamek Piastowski w Raciborzu nocą [ZDJĘCIA]

Na remont Zamku Piastowskiego w Raciborzu czekaliśmy lata… Dziś zamek stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Szczególnie urokliwie prezentuje się nocą… Zamek Piastowski w Raciborzu nocą – zdjęcia>>>

91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]

16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film  opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. ktoś

    Ale świetne wiadomości,to były czasy:)))

  2. mega!

    Zajefajna sprawa czytać o takim zyciu! WIdać było, że ludzie całkiem inaczej patrzyli na świat! Też bym chciał zyć w tych czasach.

  3. :)

    Lubie takie teksty historyczne.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here