Młodzi raciborzanie uciekają do Ameryki – z jakim skutkiem? Wielka nawałnica przechodzi przez Górny Śląsk. 750 rekrutów wyjeżdża z Raciborza do swoich pułków, co ważne, tylko niewielu jest pijanych… Czym żył Racibórz 119 lat temu?
Wciąż głośno było o wielkiej burzy, która przeszła przez Górny Śląsk niosąc śmierć i zniszczenie. Żywioł zebrał śmiertelne żniwo we Wroninie – mężczyzna, Łańcu – pracująca w polu kobieta, Grzędzinie – dwie kobiety na polu. Ponadto od uderzeń pioruna spaliły się zabudowania gospodarskie w Polskiej Cerekwi, Nowejwsi i w Brzeziu, gdzie piorun uderzył w dom wdowy Somerlowej.
W numerze 123 "Nowin Raciborskich. Pisma poświęconego Ludowi" informowano m. in. o otwarciu w Raciborzu polskiej drukarni.
Cóż ponad to? Zapadły wyroki w pamiętnej sprawie bójki z żołnierzami w lokalu pana Buczka na Ostrogu, która wydarzyła się w kwietniu. – sąd karny skazał 5 robotników na kary więzienne od 3 miesięcy do 1 1/2 roku. Nazwisk skazanych lepiej nie podawać, bo i tak muszą teraz ciężko pokutować za nierozwagę i zapalczywość swoją – informowała gazeta.
Polecamy również: Dawny Racibórz:niemieccy katolicy nie pytają Polaków o zgodę.
Ze spraw gospodarczych warto nadmienić, że centnar (50 kg) kartofli kosztował na raciborskim targu od 1,5 do 1,8 mk, a za mendel jajek (15 sztuk) trzeba było zapłacić ok. 0,7 mk. Do okolicznego rolnictwa zaczynały przenikać najnowsze zdobycze technologii. Józef Pollok ze Starejwsi zachwalał sztuczne nawozy "CERES", które można było u niego zakupić. Co się zaś tyczy pracy, Madej z ul. Długiej 44 oferował dziewczętom chcącym wyuczyć się "krawczyzny damskiej" naukę w swoim zakładzie.
"Nowiny Raciborskie. Pismo poświęcone Ludowi" (później również "Nowiny Raciborskie. Pismo dla Ludu polsko-katolickiego" – tytuł prasowy, który pojawił się w Raciborzu w roku 1889. Pismo powstało z inicjatywy Józefa Rostka. Jego wydawcą i pierwszy redaktorem naczelnym był Jan Karol Maćkowski. Gazeta szybko zdobyła sporą popularność – już w 1894 roku jej nakład sięgnął 5 tys. egzemplarzy. Po plebiscycie, kiedy Racibórz pozostał w Niemczech, zaniechano jej wydawania.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Dawny Racibórz:niemieccy katolicy nie pytają Polaków o zgodę
– Wiarusy, czy pozwolicie na to, aby wam pan Muentzberg posłów narzucał? – zapytywały swoich Czytelników "Nowiny Raciborskie. Pismo dla ludu" w numerze z 5 października 1893 roku. Czym żył Racibórz 120 lat temu?
Zamek Piastowski w Raciborzu nocą [ZDJĘCIA]
Na remont Zamku Piastowskiego w Raciborzu czekaliśmy lata… Dziś zamek stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Szczególnie urokliwie prezentuje się nocą… Zamek Piastowski w Raciborzu nocą – zdjęcia>>>
91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]
16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-
Ale świetne wiadomości,to były czasy:)))
Zajefajna sprawa czytać o takim zyciu! WIdać było, że ludzie całkiem inaczej patrzyli na świat! Też bym chciał zyć w tych czasach.
Lubie takie teksty historyczne.