Sekcja zapaśniczą Dąbu Brzeźnica świętuje 60-lecie istnienia. W ciągu lat, dzięki zaangażowaniu pasjonatów i ciężkiej pracy trenerów, udało się wykształcić wielu świetnych zapaśników, którzy walczyli o największe trofea.
To dzięki entuzjastom, którzy przed 60 laty wytyczyli sobie cel, klub do dziś działa i odnosi sukcesy. – Głównymi założycielami sekcji zapaśniczej byli Horst Przybyła, Jerzy Mika, młodzi entuzjaści sportu zapaśniczego oraz renomowani zawodnicy „Unii” Racibórz Rudolf Skornia i Antoni Kremser – mieszkańcy wsi Brzeźnica oraz wielki entuzjasta sportu zapaśniczego Mikołaj Jasny – kierownik sekcji, który poświęcił wiele lat tej dyscyplinie – przybliża historię Zygmunt Kandora z Urzędu Gminy w Rudniku.
Klub jest też wspierany przez gminę. W tym roku siedziba została rozbudowana i zmodernizowana. – Stare zaplecze pozostawiało już wiele do życzenia. Dziś klub ma już nowe szatnie, toalety, biuro. To wszystko z pewnością jest dla klubu bardzo ważne – mówi Zygmunt Kandora. Gminie udało się pozyskać pieniądze zewnętrzne, które będzie można wykorzystać na działania związane z obchodami 60-lecia. Powstanie pamiątkowy album, a na 19 października zaplanowano spotkanie dawnych i obecnych zawodników i trenerów upamiętniające jubileusz.
Po co klub utworzono? Chciano młodzieży ze wsi Brzeźnica i okolicznych miejscowości po prostu zająć wolny czas po szkole. Liczba zdobytych przez zapaśników z Brzeźnicy medali na zawodach rangi Międzynarodowej, Ogólnopolskiej i Wojewódzkiej jest imponująca!
W 1972 roku Franciszek Kampik zdobywa po raz pierwszy w historii klubu tytuł Mistrza Polski w zapasach styl wolny, w kategorii wagowej 82 kg. W dowód uznania za osiągane wyniki uzyskane przez tego zawodnika na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, Polski Związek Zapaśniczy powołuje go do Kadry Olimpijskiej na Olimpiadę do Monachium. Jednak pechowa kontuzja, jakiej uległ krótko przed Olimpiadą nie pozwoliła mu brać udziału w tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezie jako zawodnik. PZZ nie cofnął jednak nominacji na wyjazd i w dowód uznania za osiągnięte wyniki w turniejach przedolimpijskich, ubrał go w strój olimpijski i wraz z całą reprezentacją wyjechał do Monachium. Zmagania swoich kolegów oglądał i mocno dopingował jedynie z trybun.
W 1997 roku powstała w klubie kobieca sekcja zapaśnicza. Inicjatorem założenia tej sekcji był Krzysztof Ołenczyn. Intensywne treningi pozwoliły w dość szybkim czasie osiągnąć znaczące wyniki sportowe. Wiele dziewczyn trafiło do Kadry Narodowej i Olimpijskiej, w tym Sylwia Bileńska, Arleta Wałkuska, Patrycja Więczek, Anna Nowak i wiele innych.
Dąb Brzeźnica trenuje dzieci i młodzież w wieku od 5 do 24 lat. Obecnie w klubie zarejestrowanych jest ponad 70 zawodników.
publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Michał Tichanów najsilniejszy na zawodach w Rudzie Śląskiej
Siłacz z Raciborza Michał Tichanów nie miał sobie równych na zawodach ciężarowców w Rudzie Śląskiej. Dobra dyspozycja Tichanowa i jego kolegów zaowocowała zwycięstwem TKKF BELFER "Unia" w Śląskiej Lidze Juniorów.
Brak chętnych na pałac w Sławikowie. Kolejny przetarg wiosną
O sprzedaży pałacu w Sławikowie mówi się już od 2011 roku. Wtedy właśnie do urzędu zgłosiła się osoba, która twierdziła, że jest zainteresowana jego kupnem. Od tamtego czasu pałacu nie udało się jednak jeszcze sprzedać.
Skontrolowano ZWiUK w Rudniku. Stwierdzono nieprawidłowości
Były pracownik ZWiUK w Rudniku poinformował Urząd Gminy o nieprawidłowościach, jakich dopuszcza się kierownik zakładu. Radni przeprowadzili kontrolę i potwierdzili, że część zarzutów jest zasadna.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-