„Bliżej siebie” w raciborskiej bibliotece

W jaki sposób niewidomi rozpoznają banknoty? Czy mogą oglądać filmy? Dlaczego w alfabecie Braille'a pisze się od prawej strony?  Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedzi podczas zajęć z okazji Dnia Białej Laski.

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski, czyli święto osób niewidomych. Ma on przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy także chcą w pełni uczestniczyć w życiu, bez koniecznego zdawania się na pomoc innych.

- reklama -

 

Dzięki uprzejmości Polskiego Związku Niewidomych z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim zostały przedstawione przedmioty codziennego użytku, ułatwiające funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym. Wśród nich znajdowały sięm.in.  „mówiące” zegarki , "skarpetnik", (dzięki któremu niewidomy prawidłowo kompletuje parę skarpetek w praniu), przybory geometryczne, lupy i folie powiększające, karty do rozpoznawania banknotów.

 

Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia praktyczne: poruszanie się z zawiązanymi oczami z pomocą białej laski, napełnianie wodą szklanki do pełna (pomagały w tym czujniki z melodyjką) a także kontakt z pismem Braille’a. Uczniowie mogli specjalnym rylcem na brajlowskich tabliczkach pisać litery alfabetu co wcale nie było łatwa sprawą.

 

Zajęcia w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży „Eureka” miały na celu zapoznanie z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj