Rewolucja śmieciowa i jej skutki: zwolnienia w PK

18

Tylko 20 pracowników raciborskiego PK znajdzie pracę w Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rudy Śląskiej. Dla części zabraknie miejsca zarówno w PK, jak i w PUK. Dotyczy to przede wszystkim pracowników biurowych.[AKTUALIZACJA].
Przedsiębiorstwo Komunalne rezygnuje z podwykonawstwa odbioru odpadów na terenie gminy Racibórz, które świadczyło dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych z Rudy Śląskiej. Powód? Jest to nieopłacalne. Część zatrudnionych dotąd w raciborskim zakładzie znajdzie pracę w przedsiębiorstwie z Rudy Śląskiej, jednakże nie wszyscy.

– Dziesięć osób już podpisało nowe umowy o pracę. Docelowo będzie to dwadzieścia osób – poinformował na sesji Rady Miasta Racibórz Mirosław Lenk (30.10.13). Osoby te zostaną zatrudnione na takich samych warunkach, jak w PK.  Nie obędzie się bez zwolnień. W pierwszym rzędzie zagrożeni są pracownicy pionu administracyjnego, gdyż PUK z Rudy Śląskiej nie jest zainteresowane ich zatrudnieniem. Dodatkowo bezrobocie może dotknąć część osób zatrudnionych na umowy okresowe, a także te, które nie przyjmą oferty z Rudy Śląskiej.

- reklama -

Informacje te skłoniły radnego Dawida Wacławczyka do zadania prezydentowi szeregu pytań: jakie stanowiska pracy zostaną utrzymane? co stanie się ze sprzętem Przedsiębiorstwa Komunalnego? czy to oznacza, że Przedsiębiorstwo  Komunalne już nigdy nie wystartuje w "śmieciowym" przetargu? Prezydent przyznał, że na dzisiaj Przedsiębiorstwo Komunalne nie jest w stanie konkurować na wolnym rynku "śmieciowym", gdyż nie jest do tego przygotowane. – Na tym rynku grają duzi gracze. Wiele miast i gmin nie posiada własnych firm, które zajmowałyby się odbiorem odpadów, bo to się po prostu nie opłaca. Najlepszym przykładem jest pobliski Rybnik – odpowiedział radnemu prezydent.

Zdaniem M. Lenka Przedsiębiorstwo Komunalne będzie kontynuować działalność w zakresie przewozów pasażerskich, utrzymania dróg, zieleni itp., jednakże firmy nie stać na to aby utrzymać potencjał do kolejnego przetargu na odbiór odpadów.  Co prawda póki co nie planuje się sprzedaży maszyn, poza tym PK odbiera odpady z gmin sąsiednich, dlatego nie ma obaw o przetrwanie przedsiębiorstwa, ale zdaniem prezydenta Mirosława Lenka PK ma niewielkie szanse aby wygrać przyszłoroczny przetarg w Raciborzu.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rudy Śląskiej jest częścią Grupy Toensmeier, które centrala mieści się w Niemczech. "Śmieciowy" gigant w 70 filiach w Polsce, Holandii, Austrii i na Litwie zatrudnia 3 tys. pracowników i dysponuje ponad 900 pojazdami.

/Wojtek Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Skarby lasów rudzkich w obiektywie Tomasza Sczansnego

– To poziom National Geographic – nie kryje wielu turystów oglądających w kaplicy zamkowej wystawę fotografii Tomasza Sczansnego pt. Skarby lasów rudzkich. Ukazuje ona piękno tego obszaru, jego fauny i flory.

A. Hajduk: Chcemy zwrotu nienależnie pobranych wynagrodzeń

– Powiat raciborski jako akcjonariusz stoi na stanowisku, by byli członkowie rady nadzorczej PKS zwrócili niesłusznie pobrane wynagrodzenia – twierdzi starosta Hajduk. Sprawę komplikują jednak procedury biurokratyczne.

Remont Warszawskiej i Wileńskiej na finiszu

30 i 31 października będzie wykonywana nawierzchnia bitumiczna  na ulicach Warszawskiej i Wileńskiej, co po raz kolejny utrudni ruch po tych ulicach. Kierowcy mogą jednak odetchnąć, bo to ostatnie chwile remontu.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

18 KOMENTARZE

 1. Wiec Lenk tez powinien stracic z miła chcecia spotkam się z jego rywalew w wyborach lub stanołbym sam ale nie jestem z raciborza wiec tak tym 43 osobom prezydent powinien znalez prace tak jak obiecał. Dwa 43 osobą którzy nie będa płacic podatków do urzedu miasta i 20 które będa płacic rudzie, wniosek taki dzwignie podatki na utrzymanie urzedu miasta. Jak pan chce zachowac młodych w raciborzu

 2. cyrk

  Makabra współczuję tym ludziom i sobie. Teraz problemu na moim osiedlu ze śmieciami nie bylo- stara wiara jeździla. Co będzie później aż strach pomyśleć. Dyrektor PK powinien polecieć za złe kalkulacje przetargu. On tyłek uchowa a ludzie na bruk:(

 3. Do artykułu zostały dołączone dodatkowe akapity dot. pytań radnego D. Wacławczyka na temat sytuacji w PK oraz odpowiedzi na nie prezydenta M. Lenka.

 4. cyrk

  „Nie ma szans na wygranie …” dziwne, tyle lat sobe radzili a tu nagle prezydent ich przekreśla. Zamiast trwonić forsę na pseudo reklamy miasta lepiej zainwestować w zaklad PK- chyba, że działnia są ukierunkowane na unicestwienie ich.

 5. Zarząd nie jest nic winny kalkulacje robił człowiek z urzedu miasta i on taka cenne dał Prezes Kowalewski był tylko pionkiem co kazali mu robic robił i tyle Lenk niech sie poda do dymisji

 6. Jeśli to prawda że cena z jaką PK miało wystartować do przetargu została narzucona przez Urząd Miasta a Prezes Kowalewski został zmuszony do jej przyjęcia bez zastrzeżeń to zachodzi podejrzenie że upadek i przegrana w przetargu PK zostaly zaplanowane przez Urząd Miasta i ze przetarg mógł zostać ustawiony pod konkretną firmę.To podejrzenia ale bardzo prawdopodobne widząc co dzieje się w Raciborzu od lat.W związku z tym ta likwidacja jest możliwa do zgłoszenia odpowiednim organom do wnikliwego zbadania gdyż zachodżą uzasadnione przeslanki że moglo być to przeprowadzone niezgodnie z obowiązującymi procedurami i prawem .

 7. -/-

  I niech teraz te 43 osoby a także kolejne ze spółek miejskich i całego aparatu urzędniczo-adminisracyjnego burmistrza i TW przypomną sobie w roku przyszłym na kogo mają głosować podczas wyborów.

 8. Lenk

  Panie Redaktorze. Czy celowo wprowadza Pan w błąd internautów , czy Pan uważnie nie słucha ?
  Problem w PK dotyczy 43 pracownikow , ponad dwudziestu otrzyma prace w PUK Ruda Śląska , na dotychczasowych warunkach / 10 osób już podpisało umowy/, 5 osób ma prawo do świadczeń emerytalnych, cześć pracownikow ma umowy okresowe/sezonowe/ , cześć będzie pracować przy kontraktach w Pietrowicach , Lyskach, , Kornowacu i Nędzy .
  Prace stracą ci , którzy nie przyjmą propozycji przejścia do PUK, i kilka osób z biur. Jaki jest cel , żeby napisać : Lenk powiedział , prace straci 43 pracownikow.? Pana tez obowiązuje rzetelność dziennikarska.
  sytuacja rzeczywiście nie jest najlepsza ale po co te niedopowiedzenia.

 9. Panie prezydencie, nie jest moją intencją wprowadzanie Czytelników w błąd (nigdy). Kiedy mówił Pan o zwolnieniach w PK i o tym, że problem dotyczy 43 pracowników, a 20 pracowników może znaleźć pracę u nowego pracodawcy odniosłem wrażenie, że liczba 43 dotyczy właśnie osób, które mogą stracić pracę, że liczba ta wystęuje niezależnie od 20, a nie że 20 jest jej częścią. Dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii. Poprawki zostały naniesione do artykułu. Serdecznie pozdrawiam.

 10. cyrk

  To w końcu ilu ludzi do zwolnienia – wychodzi mi, że ok. 18 osób? Ciekawe czy to prawdziwy prezydent, czy ktoś się podszył:)

 11. myslę że prawdziwy prezydent to co prezydent tu napisal poniżej to ja sam bym nie wiedział o co chodzi bo jest to napisane wg mało zrozumiałej stylistyk,i nie dziwię ze dziennikarz też w błąd został wprowadzony bo ja sam głupi jestem po tych wyjasnieniach poniżej.

 12. unkel

  Jestem ciekawy czy ten przetarg nie został ustawiony bo tak może wynikać skoro wartość ceny przetargowej przyszła jeśli to prawda w teczce z UM a kowalewski nie mial nic do powiedzenia w tej sprawie .

 13. Nie moge,Mr. President InHisOwnPerson tutaj komentuje????? Wytyka błedy redaktorowi? Panie Lenk. zajrzyj Pan na stronę sąsiada z Batorego, tam jest pole do popisu ;))))
  p.S. Choć nie wierzę, ze to wpis Prezydenta 😉 Podobno nie czyta komentarzy na portalach 😉

 14. pikuś

  U sąsiada z Batorego podobnie piszą, że 43 osób do zwolnienia – nie ma wzmianki, że w tym tyle przeniesionych itd. Jakoś tam prezydent nie wpadł z wizytą:) Nie prościej mówić tyle zwolnionych, tyle przeniesionych, tyle na emerytury, a nie zamydlać sprawyi- nie mogę się doliczyć a liczydło w piwnicy mam:) Szkoda, że częściej nie wpada fajnie byłoby z nim podyskutować. Niech czyta jak najwięcej komentarzy, wiele z nich może się dowiedzieć.

 15. robert

  A jak jest ze sprawą drzew nad Odrą .Przecież prezydent kiedyś mowil co innego teraz jego urząd komentuje i mówi co innego ?A tak przy okazji to te drzewa powinny zostać bo z tego co słyszalem raciborzanie mają dość wycinek i niszczenia przyrody i do tego ,ze raz sie mowi zupelnie co innego potem znów co innego jak już nie można dalej brnąć we wcześniejszą wersję.

 16. no tak

  Przykładem jest pobliski Rybnik – to sam prezydent potwierdził, że tam mają lepiej, a tyle się obrażał i kłócił, że poziom raciborza i Rybnika jest podobny. Pstro prawda!

 17. cyrk

  @no-tak- Nie rozumiem o co ci chodzi? Praezydent chyba mówil tu o tym, że w Rybniku nie ma własnej firmy śmieciwej. Ale czy to dobry wzorzec – sprawa dyskusyjna

 18. Jesli pana informacje są prawdziwe co do tego kto ustałil cenę PK do przetargu w którym PK przegralo na wywóz śmieci w Raciborzu to proszę o coś więcej na ten temat .

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here