Bezrobotni i wykluczeni społecznie uwierzyli w siebie

3

Niemalże czterdziestu bezrobotnych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie osób wzięło udział w krzanowickim projekcie "Uwierz w siebie". Teraz mają motywację do działania, zaradność życiową i wiarę we własne siły.

Uwierzyli w siebie – tak można określić efekty programu aktywizacji społeczno-zawodowej, realizowanego przez GOPS  na terenie gminy Krzanowice w latach 2008-2013, dzięki pomocy z  Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podsumowanie tych projektów systemowych, skierowanych do osób bezrobotnych, wykluczonych społecznie i niepełnosprawnych odbyło się 30 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Krzanowicach. – Najpierw zrodził się pomysł. Potem  nasze zamierzenia należało wykazać w rzetelnie i rzeczowo opracowanym programie oraz obszernej dokumentacji aby pozyskać na jego realizację środki z Unii Europejskiej – powiedziała między innymi kierowniczka GOPS Małgorzata Krzemień.

- reklama -

Do zadań programowych, oprócz specjalistów kontraktowych, włączali się także poza stałymi obowiązkami pracownicy socjalni ośrodka. Zamierzone efekty zostały osiągnięte – podsumowała Małgorzata Krzemień. O udanej realizacji kilkuletniego projektu pod hasłem „Uwierz w siebie” mówiła także rodowita krzanowiczanka Gabriela Lenartowicz – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a w imieniu burmistrza Violetta Cieśla – sekretarz Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.


30 października zakończyła się realizacja prowadzonego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzanowicach projektu "Uwierz w siebie" – zdjęcia>>>
Na sfinansowanie całego projektu w ramach programu operacyjnego „Kapitał Ludzki” wydano w ciągu tych 7 lat ok. 1 ml. zł. Uczestniczyło w nim 38 osób dorosłych i młodzieży. Zajęcia warsztatowe, spotkania edukacyjne i imprezy okolicznościowe odbywały się dla nich w specjalnie urządzonej salce oraz w GOK i różnych instytucjach na zewnątrz, jak np. DPS „Złota Jesień”. Cele ogólne projektu to między innymi: uzyskanie i zwiększenie kwalifikacji zawodowych, zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły, podniesienie samooceny, dostarczenie wiedzy o rynku pracy i zwiększenie zaradności życiowej.

Jednocześnie większość uczestników brała udział w kursach zawodowych jak: zdobycie prawa jazdy, obsługi wózków widłowych, kas fiskalnych, kucharza małej gastronomii, kosmetyczny i florystyczny. Bardzo dobrze zostali przygotowani do określenia swoich zainteresowań odpowiednim kierunkiem pracy i sposobami jej poszukiwania, przez doradcę zawodowego Zdobyte kwalifikacje mają im pomóc w znalezieniu odpowiedniej pracy.

Interesujący i równie pożyteczny okazał się program aktywności lokalnej dla osób niepełnosprawnych w gminie, realizowany od 2011 roku. Jego rezultaty przedstawiła koordynująca te zajęcia Małgorzata Fojcik oraz sami uczestnicy , biorący udział w tym podsumowaniu. Na żywo, odważnie opowiadali o swoich przeżyciach i o tym czego się nauczyli. Mówili też o sobie w specjalnie przygotowanym filmie którego pokaz był finałem podsumowania. W wypowiedziach tych młodych ludzi, inaczej sprawnych, przewijały się marzenia o przyjaźni, prawdziwej miłości, interesującej pracy i własnej rodzinie. Były to dla nich wartości nadrzędne i uważali je za swoje szczęście. Ani razu nie padły słowa: pieniądze, majątek, bogactwo, samochód, willa.

Myślenie i marzenia tej grupy inaczej sprawnych były wzruszające – zdaniem wielu pozostałych uczestników podsumowania. Na zakończenie pożegnali nas tańcem artystycznym w wykonaniu Patrycji Nowak i Rafała Giebułdawskiego. Ważne aby wszyscy uczestnicy tego projektu mogli znaleźć swoje miejsce na lokalnym rynku pracy, do czego zostali solidnie przygotowani. Kierownictwu i pracownikom GOPS w Krzanowicach należą się słowa uznania za całokształt organizacji projektu i jego zakończenia. Wszystko zostało fachowo przedstawione w wydaniu książkowym Małgorzaty Krzemień pt. „Uwierz w siebie”.

/Krystian Niewrzoł/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Był groźny, teraz jest ubezwłasnowolniony

Psychiatrzy biją na alarm. Przybywa chorych na schizofrenię, także wśród młodych. Często jest to ukrywane przez najbliższych członków rodziny. Na terenie powiatu raciborskiego jest również wiele takich przypadków.

1-2 listopada: Od Annuntiata na Jeruzalem w jednym kierunku

W Dzień Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny – dokładnie od godz. 6.00  dnia 1 listopada 2013 r., do godz. 20.00 dnia 2 listopada 2013 r. – nastąpi zmiana organizacji ruchu drogowego ulicy Ocickiej w Raciborzu.

Ostatni dzwonek na rozmowy o łączeniu szkół

Budowlanka z mechanikiem, ekonomik razem z zawodówką i jedno liceum ogólnokształcące? Trudna sytuacja finansowa i niż demograficzny prędzej czy później wymuszą zmiany w sieci raciborskich szkół średnich.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. łoł

    Piękna inicjatywa. Nawet nie widziałam, że coś takiego miało miejsce. Czy planuje się kolejny tego typu projekt?

  2. Skorzystyałam z tego programu. Zdobyłam kwalifikacje. Nadal od dwóch lat nie mogę znaleźć pracy. Niemniej dziękuję Pani dyrektor i współpracownikom.

  3. :(

    To jest najgorsze: są ludzie, którzy chcą pomóc innym i są ci „inni”, którzy chcą pomóc sobie, ale koniec końców i tak nie ma pracy… 🙁

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here