Zarząd województwa uczcił pamięć Korfantego, Bożka i Rymera

Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych Zarząd Województwa Śląskiego oddał hołd zasłużonym dla regionu. Wiązanki kwiatów oraz znicze złożono na grobach powstańców śląskich, żołnierzy, działaczy społecznych oraz więźniów obozów koncentracyjnych.

Wicemarszałek Aleksandra Gajewska wraz z Wojewodą Śląskim, wiceprezydentem Katowic oraz przedstawicielami wojska i kombatantów oddali hołd ofiarom tragedii na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. W krypcie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach odwiedzono groby biskupów katowickich. Na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza oddano hołd pod Pomnikiem Męczeństwa Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, pod tablicą upamiętniającą Henryka Sławika oraz na mogiłach Stanisława Ligonia, Arki Bożka, Eugeniusza Ciszaka i Krystyny Bochenek, a także Obrońców Katowic z września 1939 roku.

- reklama -

Członkowie Zarządu Województwa Śląskiego odwiedzili także groby w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Będzinie, Pilicy, Żarnowcu, Myszkowie, Częstochowie, Lublińcu i Kłobucku (fot. BP Tomasz Żak).

Złożono kwiaty i zapalono znicze także na grobach Konstantego Wolnego, Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i gen. Jerzego Ziętka oraz na Grobie Nieznanego Policjanta Polskiego. Znicze zapłonęły także przed Pomnikiem Nieznanych Żołnierzy Polskich i Powstańców Śląskich, na grobach Roberta Oszki i Stanisława Mastalerza. W Katowicach – Panewnikach złożono kwiaty na cmentarzu zakonnym, na mogile Harcerzy i Powstańców Śląskich Obrońców Katowic z 1939 roku, a także przy Pomniku Nagrobnym Żołnierzy Organizacji Niepodległościowych pomordowanych w latach 1945- 1956.

publ. /żet/
fot. (mini): BP Tomasz Żak
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Dawny Racibórz: w okolicy grasują oszuści i podpalacze!

Uczeń mistrza szewskiego z Pietrowic bohaterem, prokurator wyznacza nagrodę za ujęcie podpalacza ze Studziennej, a za granicą…bezeceństwo! Pewien żyd zażądał usunięcia krzyża z sali obrad… Czym żył Racibórz sprzed lat?

91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]

16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film  opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.

W Jankowicach zbierali starocie. Powstała wystawa

Stuletnią zastawę porcelanowa, ręcznie wykonany i odrestaurowany kredens, drewniany magiel,  stare odbiorniki radiowe i telewizyjne – te i inne eksponaty można oglądać na wystawie "Pokaż, co masz na strychu".

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. w Katowicach pamiętają o Arce Bożku a w Raciborzu rok czasu ciskali się, gdzie przenieść pomnik… Wiem wiem dobrze ze przenieseli, a nie spakowali i schowali w piwnicy, bo przeciez dzisiaj mowic o polskosci slaska jest passe

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj