– Na naszych oczach w ruinę obracają się setki pałaców, kamienic, zabytków industrialnych chociaż wiele z nich przetrwało okres PRL – informuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i zachęca do podpisania apelu.
Efektem Seminarium Śląskiego na Zamku w Kamieniu Śląskim (25-28.09.13) jest "Apel o intensyfikację działań na rzecz ochrony śląskiego dziedzictwa kulturowego". Do podpisania apelu zachęcają m. in. Portal Niemców w Polsce vdg.pl oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Poniżej przytaczamy treść apelu:
Śląsk to region o wyjątkowo różnorodnej kulturze i tradycji. Dziedzictwo kulturowe tego regionu to zarówno niemieckie, polskie, czeskie jak i żydowskie bogactwo. Jesteśmy mocno przekonani o tym, że szczególne materialne i niematerialne kulturowe dziedzictwo każdego regionu przyczynia się do wykształcenia tożsamości małej ojczyzny, a tym samym także do osobistej gotowości, do zachowania i rozwijania własnego otoczenia w duchu europejskiej wielości. Jesteśmy także zdania, że trwałe zdobycze kulturowe i poznawcze od dawna przekraczały granice narodowe przyczyniając się trwale do pomyślności wszystkich grup żyjących w granicach jednego regionu.
Przykładów zaniedbanego śląskiego dziedzictwa nie brakuje… W Sławikowie (gmina Rudnik) z roku na rok w ruinę popada potężny zespół parkowo-pałacowy.
Z troską obserwujemy trwający nieprzerwanie proces degradacji wielowiekowego dziedzictwa kulturalnego Śląska. Na naszych oczach w ruinę obracają się setki pałaców, kamienic, zabytków industrialnych chociaż wiele z nich przetrwało okres PRL. Nie restaurowane są pomniki i cmentarze. Wiele ruchomych przedmiotów tego dziedzictwa w wyniku powojennego chaosu lub świadomej działalności opuściło swe naturalne miejsce i pozostaje poza Śląskiem. Zanikają bezpowrotnie zwyczaje, dolnośląski dialekt języka niemieckiego i wiele innych bogactw niematerialnego dziedzictwa kulturalnego. Stąd też, niezależnie od wszelkich barier religijnych i narodowych, apelujemy przede wszystkim do Rządów Polski i Niemiec, urzędów państwowych, instytucji publicznych, samorządów do podjęcia konkretnych działań prawnych i konserwatorskich na rzecz restytucji, ochrony, pielęgnowania i przekazania dalej dziedzictwa materialnego i niematerialnego Śląska. Apelujemy o wsparcie działań i starań osób prywatnych oraz inicjatyw społecznych zarówno krajowych, ze społeczności Mniejszości Niemieckiej jak i większości Polskiej oraz zagranicznych. Śląsk jest specyficznym europejskim obszarem kulturowym i utrata jego dziedzictwa bezpowrotnie zuboży Europę.
Apel można podpisać za pośrednictwem strony internetowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej (Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit) www.haus.pl
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
R. Bartek: Niemcy doganiają polskie rozwiązania
Udział mniejszości niemieckiej w wyborach do Bundestagu niesie za sobą wiele pytań. Dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej komentuje nowe prawo.
Dawny Racibórz: epidemia szkarlatyny i zamknięte szkoły
Przedłużone wakacje, wypadek automobilu w dalekiej Weronie, zabójstwo w Bieńkowicach oraz rozbudowa przystani w Koźlu – co zajmowało mieszkańców Raciborza dokładnie 109 lat temu? Zapraszamy do lektury.
Racibórz Ostróg: rodzina wyrzucona na bruk [WIDEO]
Samosąd na Ostrogu? Matka czwórki dzieci wyrzucona na bruk. Po powrocie z pracy zauważyła, że rzeczy rzeczy osobiste jej rodziny zostały wyrzucone z mieszkania, które wynajmowała, na dwór. Rodzina została bez dachu nad głową.
——————————————————————————————————————–
Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>
Niestety niszczeje także Zamek w Mosznej – mimo, że stale coś się tam dzieje, wiele pomieszczeń się sypie, są pozalewane, cieknie z sufitów.
Czy to każdy może podpisać? Tam pisze Finkcja?
Wiele zabytków niszczeje w mieście i powiecie, jakoś nikt z władzy tym się nie interesuje.
Jedyne co potrafi władza w tym mieście to sprzedawać. A tego byśmy nie chcieli, więc niech lepiej trzymają ręcę z dala od naszych zabytków. A nuż się trafi zagraniczny inwestor i wyremontuje ich część…
„”Strzecha” to tez dziedzictwo slaskie .
A co sie tam w tej sprawie dzieje. Trwaja ,,przygotowania,, do zrujnowania …?
Jak sprzedadzą, to nowy właściciel nadal musi stosować się do ustawy o zabytkach, więc nie wiadomo czy nie byłoby to lepsze?
Niby masz rację, ale ja wychodzę z założenia, że prywaciarz ma pieniądze, żeby trzmać się prawa, a jednocześnie zadbać o budynek. Poza tym, skoro już go kupuje, to pewnie nie po to, by niszczał, ale po to, by świadomy prawa, mógł go odremontować. W sumie – czy orientujesz się jakie zabytki na terenie powiatu są w rękach prywaciarzy, tak właściwie?
Np w Wojnowicach- jak super to odnowił.
i inne podobne bedace kiedys prywtna wlasnoscia to ,,inna bajka,, niz [b]”Strzecha”[/b] nadajaca sie na wpis [b]do[/b] ,,ksiegi [b]dziedzictwa NARODOWEGO[/b],, a nie ,,prywatnego,,.
A [b]to roznica zasadnicza[/b] …
ajlepiej widać jak dziedzictwo jest niszczone zawładzy TW i prezydenta lenka czyli rządów PO to Strzecha i rozbiórka Stajni huzarskich na Ostrogu z pięknymi unikalnymi polichromiami w srodku.a Wijewodzki Konserwator Zabytkow zamiast chronić to daje pełną zgodę na likwidację. Czego Komuna nie zniszczyła to obecna władza PO w Raciborzu i w Polsce dewastuje i likwiduje
Jaka władza PO? Od kiedy TW nalezy do PO? To są konkretne osoby, ignoranci, którzy zaniedbują nasze dziedzictwo. A te stajnie to zaniedbania kilkunastoletnie- za to wielu odpowiada.
Nie znaczy to że ma się rozbierać gdyby to były zwykłe stajnie stare to bylo by szkoda a tam są cenne stare zdobienia wnętrz to jest głupota to niszczyć a tego chce przecież ta władza a kto rządzi w Raciborzu?
[b],,rzadzi,, ?[/b]
[color=#0000ff]NASI WYBRANCY … ![/color]
ale [b]T[/b]adeusz [b]W[/b]ielki zwany obecnie … [b]Wi[/b]ecznym ,,zarzadza rzeczywiscie,, od LAT WIELU .
Zbyt wielu …
Krowiarki chyba też wykupione. Ponoć remontują to stopniowo.
,,swierzy,, link do informacji z „Dziennika Zachodniego,, dotyczacego palacu w Krowiarkach i innych okolicznych zabytkow palacowo-zamkowo-sakralnych …
> http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/886760,palac-w-boryni-jest-jak-nowy-a-ten-w-krowiarkach-to-ruina,1,id,t,sa.html
Naprawde [b]interesujacy artykul .[/b]
Jesli nie ,,wejdzie,, wystarczy ,,guglnac,, > palac w Krowiarkach …
[b]ŚWIEŻY [/b]… oczywiscie !
Przeczytane:) No ciekawie piszą ale za maló a naszym rejonie. Ciekawe czy ci z Krowiarek o dotacje się starali z UE.
Zabytki to traktiją jak PGR-y – zdewastować i zlikwodować.
A co z pałacem w Sławikowie? Tam chyba też się nic nie dzieje i budynek niszczeje. Czesi jakoś, mimo średniej gospodarki, potrafią sobie wygidpodarować pieniądze na renowację zabytków. Tam to każdy kościółek, spichlerze, dworek, pałacyk jest odnowiony, dobrze zagospodarowany, a u nas wszysko burzą, żeby budować kolejne komunistyczno-nowoczesne budy. Ilu z Was jeździło do Krawarza do zameczku? A można by mieć taki pałącyk koło Raciborza, np. w Krowiarkach…
Gdzieś jest pałacyk jak się Opole jedzie. Kiedyś ponoć był tam oddział szpitalny chyba dziecięcy, Ale nie wiem gdzie to?
Sławików ponoć bardzo zniszczony.
tam WARTO [to tylko jakies 10 km od ,,zasranego miasteczka,, ] zobaczyc jak Czesi remontuja …
Fakt, ze ,,stoja za tym,, Hindus – Mital z ostrawska ,,steel,, – i tak ,,kochani w POlsce,, …Rotschildowie ale …
przeciez ani do Indii ani do hAmeryki drugiego POla golfowego w UE czy zamku nie wywioza …
Słąwików można sobie zwiedzić na własną odpowiedzialność, jak się da flaszkę dozorcy. A pałacyk robi wrażenie nieziemskie.
W Czechch się bunkry oddaje miłośnikom zabytków we władanie i dofinansowuje remonty. (Dlatego tam wolę spędzać wolny czas). A u nas obraca w ruinę coś co mogłoby przyciągać turystów (obraca się w gruz). Przykład chociażby stare austryjackie stajnie za OSIREM. Czesi pewnie dawno toby wyremontowali i chwalilby się kompleksem zamek+stajnie+strzelnica+browar utrzymana w starym stylu. U nas władze myślą że jak postawią aqwapark i galerie to ludzie będą walili tłumami (na początku może i tak – bo nowe) ale takich ustrojstw mamy do okoła pełno (gorzyce , kietrz krawarz, ostrawa, rybnik) i skończy się tak jak z mini golfem na OSIRze wychwalanym jakie to cudo . a co teraz jest?