Odpowiednie przygotowanie auta do zimy pozwala uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji ale wpłynie także znacząco na na nasze bezpieczeństwo. Nie należy z tym zwlekać i najlepiej zrobić to już jesienią nie czekając na pierwszy śnieg.
Poza tym koniecznym jest zweryfikowanie stan ogumienia i koła zapasowego. Wskazane jest, by na zimę założyć opony zimowe, gdyż zapewniają lepszą trakcję na śniegu i błocie pośniegowym oraz krótszą drogę hamowania. Skuteczny bieżnik w zimówce musi mieć minimum 4 mm. Jeżeli mamy kompletne koła zimowe, możemy je wymienić samodzielnie ale powinniśmy sprawdzić stan ich wyważenia. Przy okazji sprawdzimy narzędzia niezbędne do założenia koła zapasowego. W sezonie zimowym mogą być one potrzebne ze względu na pojawianie się dziur w jezdni.
Ważnym punktem kontroli jest stan akumulatora i napięcie ładowania. Takie badanie pozwala ocenić sprawność baterii pod obciążeniem i przewidzieć, jak się ona zachowa podczas dużych mrozów. Czasem jednak winę za słaby (niedoładowany) akumulator ponosi układ ładowania. W akumulatorach starszego typu możemy sami sprawdzić poziom elektrolitu oraz, co ważne, stan zacisków. Poluzowane lub brudne mogą odmówić posłuszeństwa, nawet jeśli latem nie było z tym problemów.
Zimą dzień jest krótki, a padający śnieg czy deszcz często skutecznie utrudniają widoczność. W takich warunkach bardzo przydadzą się nowe wycieraczki, koszt ich wymiany jest niewielki, a komfort, jaki dają zauważy każdy kierowca. Trzeba też pamiętać o zimowym płynie do spryskiwaczy. Letni płyn na pewno zamarznie, uszkadzając zbiornik. Krótszy dzień powoduje też, że jeszcze ważniejsze niż latem jest sprawne i skuteczne oświetlenie. Ustawienie świateł powinno się kontrolować przynajmniej raz w roku. Na naszych polskich, dziurawych drogach światła mają tendencję do zmiany położenia na skutek częstych drgań i wstrząsów.
Ważne jest zabezpieczenie uszczelek specjalnymi silikonami. Ma to podwójne pozytywne działanie. Po pierwsze, guma wolniej się starzeje, a po drugie, drzwi nie przymarzają tak łatwo do uszczelki. To kilka istotnych elementów przyczyniających się do wzrostu komfortu i bezpieczeństwa jazdy w zimie. Takie przygotowanie auta sprawi, iż nawet podczas największych mrozów nie powinniśmy obawiać się, że zawiedzie nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie.
/Wojciech Gawliczek/
——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 149
Polecamy również inne artykuły z cyklu MOTOrady>>>
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-
Wiam,
Poszukuję dobrego i spawdzonego polskiego akumulatora? Czy ktoś może mi coś polecić?