Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na zamku

Zamek Piastowski to nie tylko historia i wystawy, ale także miejsce na projekty promujące turystykę i przedsiębiorczość. 18-24 listopada dawna siedziba Piastów wpisuje się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

Przez trzy dni, 18 i 19 oraz 21 listopada, młodzież szkół ponadgimnazjalnych a także wszyscy chętni mogą wziąć udział w zamkowych spotkaniach biznesowych. Główna idea to umożliwienie poznania oferty raciborskich firm i także ich oczekiwań, co do pracowników.

- reklama -

Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu włączyła się w tym roku w prowadzone pod egidą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego działania związane ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week). Jest to ogólnoświatowa inicjatywa mającą na celu promowanie przedsiębiorczości, szczególnie wśród młodych ludzi.

– Uznaliśmy, że najważniejszy jest bezpośredni kontakt z pracodawcą. Dzięki temu można poznać nie tylko profil działalności, ale przede wszystkim oczekiwania, co do pracowników, dziś i w przyszłości, wśród kadry niższego i wyższego szczebla. Wielu pracodawców współpracuje z szeregiem małych firm. Dla młodych osób to okazja do stworzenia własnego przedsiębiorstwa działającego w tak zwanej sferze outsourcingu. Chcemy zatem eksponować nie tylko praktyczne aspekty relacji pracodawca-pracownik, ale wskazać na biznes jako ciekawą ścieżkę realizacji własnych ambicji – tłumaczy Grażyna Wójcik, dyrektor Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Na zaproszenie odpowiedzieli pracodawcy z Raciborza a także uczelnie wyższe, które zaprezentują swoje kierunki kształcenia.

Ramowy program Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu:

Poniedziałek, 18 listopada, sala konferencyjna domu książęcego
godz. 9.00 Sunex S.A. Racibórz (branża odnawialnych źródeł energii) – Łukasz Kasprzyk
godz. 10.00 prezentacja Politechniki Opolskiej – Kamil Kalinowski
godz. 10.15 SGL Carbon Group Racibórz oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (Międzynarodowe Centrum Badań Materiałów Węglowych SGL i AGH)
godz. 11.15 Koltech Sp. z o.o. Racibórz (przemysł maszynowy)
godz. 12.15 prezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (kierunki techniczne)
godz. 12.45 Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku (perspektywy kariery zawodowej w wojsku)
godz. 13.15 prezentacja oferty dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Biura Współpracy z Gospodarką UŚ

Stoiska promocyjne Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku dostępne w trakcie całego dnia, od godz. 9.00 do 14.00.

Wtorek, 19 listopada, sala konferencyjna domu książęcego
godz. 9.00 Ensol Sp. z o.o. Racibórz (branża odnawialnych źródeł energii)
godz. 10.00 Star Consulting (Michał Kura) – wsparcie dla tworzenia przedsiębiorstw w aktualnej i przyszłej perspektywie UE połączone z prezentacją programu Start Up na pograniczu realizowanego w 2013 r. przez Gminę Krzyżanowice
godz. 11.00 Politechnika Opolska – prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar „Energetyka wiatrowa – aktualne możliwości wykorzystania”
godz. 12.00 Rafako S.A. Racibórz i Grupa PBG
godz. 13.00 OstrogNet Racibórz – technologie dostępu do Internetu, prezentacja programów inwestycyjnych wspartych przez Unię Europejską

Stoiska promocyjne Politechniki Opolskiej, Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu (programy wsparcia dla osób bezrobotnych) oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku dostępne w trakcie całego dnia, od godz. 9.00 do 14.00.

Czwartek, 21 listopada, sala konferencyjna domu książęcego
godz.10.00 Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu i Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu – spotkanie zamknięte dla uczestników projektu „Kierunek przedsiębiorczość” (dotacje dla przyszłych przedsiębiorców)
godz. 11.00 DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. – perspektywy rynku pracy w sektorze rolnym na ziemi raciborskiej – dyr. Jan Staroń

Global Entrepreneurship Week (Światowy Tydzień Przedsiębiorczości). Od czasu pierwszej edycji w 2008 roku inicjatywa rozszerzyła się już na 135 państw, w których ponad 24 000 partnerów zorganizowało wydarzenia angażujące ponad 7 milionów ludzi. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18-24 listopada pod hasłem Przyszłość Przedsiębiorczości. Każdego roku, w listopadzie, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości organizowane są różnorodne imprezy poczynając od szkoleń i wykładów, poprzez konferencje i spotkania z przedsiębiorcami, a na wystawach, przedstawieniach i happeningach kończąc.

 

ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here