Z MEDIÓW: dzięki gimnazjom uczniowie potrafią czytać

9

W dyskusjach na temat funkcjonowania oświaty przewija się temat zasadności reformy z 1999 roku, która wprowadziła do systemu oświaty gimnazja. Tymczasem okazuje się, że krytykowane gimnazja podniosły umiejętności uczniów.

Za obecny kształt systemu oświaty w Polsce  odpowiada rząd AWS-UW z 1999 roku, który wprowadził do sieci szkół gimnazja. Odbyło się to kosztem skrócenia nauki w szkołach podstawowych i średnich. W dyskusjach na temat systemu edukacji w Polsce przewija się postulat likwidacji gimnazjów (pomysł popiera m. in. ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza). Tymczasem resort edukacji utrzymuje, że wprowadzenie gimnazjów pozytywnie wpłynęło na poziom umiejętności uczniów.

Od 2000 roku uczniowie w Polsce podlegają Międzynarodowej Ocenie Umiejętności Uczniów PISA (Programme for International Student Assessment). Wiceminister edukacji Maciej Jakubowski poinformował przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego, że gdy Polska przystąpiła do systemu oceny, umiejętności uczniów były na bardzo niskim poziomie – 80 proc. uczniów szkół zawodowych nie potrafiło sobie poradzić z przeczytaniem prostego tekstu, ze zrozumieniem go i odpowiedzią na pytania – mówił minister na zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego debacie (6.11.2013). W kolejnych latach ocenie podlegali uczniowie gimnazjów i wyniki były z roku na rok coraz lepsze. – Z wprowadzenia gimnazjów i reform w 1999 r. przede wszystkim skorzystali uczniowie słabsi, a także najlepsi się nieco poprawili – dodał Jakubowski. O zorganizowanej przez ZNP konferencji informuje m. in. Polska Agencja Prasowa.

8 listopada Sejm ma zdecydować o losie obywatelskiego wniosku i przeprowadzenie referendum edukacyjne. Wśród pytań, które zostałyby zadane w czasie ewentualnego referendum padło by i to: Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej?

- reklama -

Niezależnie od wyników piątkowego głosowania w Sejmie zachęcamy Czytelników portalu raciborz.com.pl do udziału w dyskusji na ten temat.

oprac. /żet/
fot. (mini): men.gov.pl
——————————————————————————————————————–  
Polecamy również:

Siemens Finance chce 147 tys. zł za spłatę długów szpitala

Raciborski szpital słono zapłaci za spłatę swoich zobowiązań. Wyłoniona w przetargu firma wyceniła usługę na 147 tys. zł. Podlegające spłacie zobowiązania szpitala przekraczają 2,5 mln zł. Szpital będzie spłacał wierzyciela przez 21 miesięcy.

"To był niechciany element" – mówią o sprawcy strzelaniny

– Od momentu, kiedy prowadzimy pub, nie doszło w nim do żadnych awantur, wyłączając obecną i tę sprzed dwóch tygodni, kiedy ten sam człowiek co teraz strzelał, pobił jednego z klientów – mówi współwłaściciel lokalu, przed którym strzelano.

Ostatni dzwonek na rozmowy o łączeniu szkół

Budowlanka z mechanikiem, ekonomik razem z zawodówką i jedno liceum ogólnokształcące? Trudna sytuacja finansowa i niż demograficzny prędzej czy później wymuszą zmiany w sieci raciborskich szkół średnich.

——————————————————————————————————————–  

 

Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>

- reklama -

9 KOMENTARZE

 1. G..prawda Dzięki gimnazjom sitwa nauczycielska ma sobie ciepłe posadki , a młodzież jest poniżej dna.
  czysta matematyka mówi,że w ciągu kilkunastu lat sitwy ,,pedagogicznej” przybyło o kilkadziesiąt tysięcy , gdzie w tym czasie młodzieży ubyło o około milion. Celowo nazywan tą grupę ,,sitwą pedagogiczną ” pamiętając kto rządzi w tym mieście i jakiego wybrano posła z tego okręgu. Nie ma to nic wspólnego z dobrem dla młodych. A nauczyciele obok górników , mundurowych i KRUS-owców są największymi pasożytami w tym kraju, przez których nas próbuje zmusić się do pracy do 67 roku życia żeby tych darmozjadów wciąż utrzymywać

 2. To nie uczniowie są lepsi, tylko poziom jest nższy. Teraz uczniowie nie wiedzą nic. Zupełnie nic. Jak umarł mazowiecki, to gimnazialiści, których uczę nie mieli pojęcia o czym ja mówię.

 3. wiele masz racji ale dodam jeszcze, ze tzw. ,,re-forma,, [ktora to juz ?] rozwalila system wychowawczy w ,,drobny mak,,. Oolo dwadziescia [chyba, bo w momencie wprowadzania ,,gimnazjow,,] krytykowal i wytykal nam … glupote niejaki red. Stomma mieszkajacy we Francy [ tam juz ten ,,system,, dzialal] . I mial racje. Malpujemy zbyt wiele ,,idiotyzmooow,, nie szanujac … Siebie.
  Parkinson [ten ,,od biurwokreacji,,] za to w rozkwicie …

 4. bylem swiadkiem bardzo glosnej rozmowy na lawce parkowej prowadzonej przez ,,komorke,, przez dwie gimnazjalistki :
  – co Ty Q…a na moj telefon wydzwaniasz ? Ty k..asie , Ty z boku …
  – …
  – a co Ty se myslisz, ze A..a do Ciebie Q….a znow dzisiaj pojdzie na chate ?
  Teraz ,,wlacza,, sie druga .
  – powiedz temu k..asowi, ze to On wczoraj ,,swirowal,, to ja chyba dzisiaj moge. No nie ?
  Ta pierwsza ,,to,, powtarza.
  Druga …
  – Ty h..u, spier….j, odpier…l sie od A..i i wiecej nie dzwon.
  – A..a chcesz z Nim gadac ?
  – Nie. Niech sie pier…i sam. Zbok jeden. Q…a [!] mam Go dosc. Ci..k Q..a ! maly. K..as jeden.
  Pierwsza wylacza rozmowe.
  ,,wkraczam,, … Panny to Was tak teraz ucza w gimnazjach.
  Odpowiedz. [o dziwo grzeczna nawet] Tak… Chlopaki nas doprowadzaja do ,,szalu,, . Moje ,,zdziwsko,, W ym momencie podjezdza chlopka na motorynce. Nawet ,,z geby,, Mu ,,dobrze patrzy,, …
  Ta druga.
  -Q..a k…asie czego chcesz ?
  Po co tu przyjechales. S…….aj. Nie chce Cie znac. Q..a !
  Nie wytrzymalem… Odszedllem z psiakiem …
  ………………
  [b]Czy Swiat schodzi ,,na psy,, ? Czy tylko … my?[/b]

 5. ,,scriptum,,
  … „Czy jestes za okresowym…” . Jestem za … NATYCHMIASTOWYM POWROTEM do systemu >[color=#0000ff] 8 lat – jeden WYCHOWAWCA ![/color]
  [color=#ff0000]Szkola to nie tylko ,,nauczanie,, [/color]. [color=#008000][b]To takze[/b] – poza RODZICami – takze jednak …[b] WYCHOWANIE[/b].[/color] Bez cudzyslowu.

 6. resume …
  Przypadkiem Te ,,druga,, i Tego na motorynce znow ,,spotkalem,,. Wsiadla na motorynke i pojechali …
  Razem.
  Jakie resume ? Znerwicowane, sfrustrowane , …, nie wiem jak jeszcze Ich ,,stan,, okreslic – ,,jezyk,, juz nawet pomine – NOWE POKOLENIE nam … rosnie. Niestety.
  Powiedzenie zatem[b] ,,… jakie mlodych chowanie … ,,[/b] nabiera innego ale czy glebokiego sensu ?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here