Ze Strzybnika pod Monte Cassino: dzieje Józefa Gawliny

0

"Biskup-wędrowiec", weteran dwóch wojen światowych, przewodnik duchowy polskich żołnierzy w najcięższych chwilach II wojny światowej, abp Józef Gawlina. Co wiemy o wielkim Polaku?

Rok 2013 w powiecie raciborskim będzie rokiem arcybiskupa Józefa Gawliny. Kim był pochodzący ze Strzybnika wielki Polak i jak zapisał się dla sprawy polskiej w niezwykle bolesnym okresie międzywojnia, II wojny światowej i lat powojennych?

Losy Józefa Gawliny nierozerwalnie związane są z odradzającą się po 123 latach zaborów Polską, tytanicznym wysiłkiem narodu w okresie międzywojennym, klęską zadaną II Rzeczpospolitej przez Niemców i Sowietów, przegraną walką o wolną Polskę w czasie II wojny światowej.

- reklama -

Posługę duszpasterską rozpoczął w Czerwionce. Później przyszła kolej na Dębieńsk i Tychy. W 1925 roku został proboszczem parafii w Królewskiej Hucie (późniejszy Chorzów). Zauważony przez prymasa Augusta Hlonda został mianowany redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego". Na jego polecenie Współtworzył Katolicką Agencję Prasową w Warszawie.


Od lewej: Biskup Józef Gawlina oraz Leopold Okulicki "Niedźwiadek" w czasie wizytacji Armii Andersa (fot. Z kolekcji Stanisława Szlachciuka, Szymic1, pl.wikipedia.org).

Po zatargu marszałka Józefa Piłsudskiego z biskupem polowym Stanisławem Gallem, za zgodą Watykanu, został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego (sakrę biskupią otrzymał 19 marca 1933 roku w Królewskiej Hucie). Z właściwą sobie energią zaangażował się w zleconą mu przez Piłsudskiego misję – jeździł po najodleglejszych jednostkach i poligonach, nazywano go "biskupem-wędrowcem". Warto podkreślić, że wobec rządzących krajem dyktatorskimi metodami "piłsudczyków" nie wykazywał się serwilizmem. Wykazał się wielką odwagą cywilną biorąc udział w pogrzebie skonfliktowanego z władzami kraju Wojciecha Korfantego (był jedynym biskupem, który przyjechał z Warszawy na pogrzeb Korfantego).

W czasie II wojny światowej kontynuował posługę biskupa polowego Wojska Polskiego, najpierw we Francji, potem w Anglii i w Związku Sowieckim, gdzie wizytował formowane przez gen. Władysława Andersa wierne legalnemu rządowi polskiemu w Londynie wojsko polskie. Na pogrzebie gen. Władysława Sikorskiego celebrował Mszę Świętą żałobną w intencji Naczelnego Wodza.

Razem z Andersem przeszedł szlak bojowy II Korpusu Polskiego – pełnił posługę w czasie bitew pod Monte Cassino, Loreto i Ankoną. Po tragicznych dla Polski rozstrzygnięciach II wojny światowej i rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie został protektorem emigracji polskiej. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II.

Zmarł w nocy z 21 na 22 września 1964 roku w Rzymie. Został pochowany wśród towarzyszy broni, na polskim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino.

Patronat medialny nad rokiem Gawliny sprawują:

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–  
Polecamy również:

Dawny Racibórz: epidemia szkarlatyny i zamknięte szkoły

Przedłużone wakacje, wypadek automobilu w dalekiej Weronie, zabójstwo w Bieńkowicach oraz rozbudowa przystani w Koźlu – co zajmowało mieszkańców Raciborza dokładnie 109 lat temu? Zapraszamy do lektury.

Seminarium o arcybiskupie Józefie Gawlinie na Zamku

Gmina Rudnik jest organizatorem seminarium poświęconego Biskupowi Polowemu Wojska Polskiego rodem z podraciborskiego Strzybnika. Seminarium poświęcone wielkiemu Polakowi odbędzie się na Zamku Piastowskim.

Wspomnienie o zmarłych w minionym roku raciborzanach

– W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość niczym nie dającej się zapełnić pustki… – powiedział niegdyś ks. Józef Tischner. W minionym roku właśnie ta pustka wielokrotnie wypełniła nasze serca…

——————————————————————————————————————–  

 

Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here